Haavisto presidentiksi
Jokainen sivistynyt nainen äänestää Haavistoa, eikä mitään Väykkää, joka on vanhoillinen mies.
Haavistosta presidentti
Kommentit (47)
Nyt en ymmärrä, miten se mittaisi sivistystä, jos äänestää miestä, joka ei itse ole edes viitsinyt kouluttautua. Itse olen tosin vain AMK-Insinööri, mutta kyllä minä äänestän mieluummin kokenutta tohtori Väyrystä, kuin jotain vihreää turhamaista ylioppilas haihattelijaa.
Iso EI kylmille arvoille (Niinistö) ja toiselle kunnon oikeistolaiselle (Soini). Väyrysen aikakausi on mennyt jo kauan sitten.
miksi suomessa pitäis olla aina homo pressa? eikö 2 kautta riittänyt sulle?
ei se homous automaattisesti ihmisestä yli-ihmistä tee.
siitä ei todellakaan tule presidentti, vaikka sen puoliso on niiiiin söpö.
olen öljylämmittäjä ja minä en vihreitä äänestä tai joudun kohta myymään talon
Millä aattelit että pirtti lämmitetään, kun fossiiliset polttoaineet loppuvat, tai Lähi-idässä poksahtaa ja öljyn hinta nousee pilviin?
Ihan vaan mielenkiinnosta kysyn, kun on niin helppo keksiä paljon muitakin "uhkia" öljylämmitykselle kuin vihreät.
Sait persuspämmerin ketjuusi. Huvittavia nuo sen maneerit. Mutta häntä taisit vähän provotakin? ;)
vaikka ihme tapahtuisi ja se pääsisikin toiselle kierrokselle. PAITSI jos (netti)persut aloittaisivat toista kierrosta varten massiivisen pro-Niinistö ja anti-Haavisto-kampanjan. Näin Niinistö profiloituisikin persujen ehdokkaaksi ja kaikki se idiotismi assosioituisi Niinistöön. Jos olisi tarpeeksi aikaa, kuka ties kuinka kävisi...
miksi sivistynyt äänestäisi ylioppilasta. Haavisto on ollut monessa mukana, ja selvinnyt varmasti osasta niistä ihan hyvin, mutta mielestäni presidentillä on kyllä oltava akateeminen perustutkinto plakkarissaan.
Historiasta vastaavaa eli tutkintoa vailla ollutta presidenttiä ei taida olla muita kuin Kyösti Kallio, jos oikein muistan.
Mutta en kyllä äänestä supertohtori Väyrystäkään, vaan Niinistöä, joka mielestäni on sekä sopivin että ansaitsee päästä presidentiksi :D
olen öljylämmittäjä ja minä en vihreitä äänestä tai joudun kohta myymään talon
Millä aattelit että pirtti lämmitetään, kun fossiiliset polttoaineet loppuvat, tai Lähi-idässä poksahtaa ja öljyn hinta nousee pilviin? Ihan vaan mielenkiinnosta kysyn, kun on niin helppo keksiä paljon muitakin "uhkia" öljylämmitykselle kuin vihreät.
...kannattavat fossiiliperäistä energiaa paljon puhtaamman ydinenergian sijasta. Ja kuitenkin vuosittain 400 000 ihmistä kuolee niiden aiheuttamiin sairauksiin, kun taas ydinvoima on tappanut - niin kuinka monta ihmistä kautta aikojen? Vaikka laskisi kaiken mahdollisen uraanikaivostoiminnasta jätteiden käsittelyyn? Eipä montakaan.
niinistöä äänestin minäkin, ekalla ja tokallakin kiekalla aion
Pekka Haavisto sinällään ihan fiksu mies, mutta Vihreitä en äänestä. Sinällään olisi hauska nähdä Haavisto ja Flores vierailulla jossakin muslimaassa :D Siellä kun ei olla ihan niin suvaitsevaisia homoja kohtaan..
Aloitusviesti on melko naurettava, jaotellaan ihmiset poliittisen mielipiteen vuoksi "sivistyneisiin ja juntteihin". Kerrottakoon, että "junteillakin" on harmiksesi samallalailla äänioikeus kuin teillä "sivistyneilläkin". Tosin sivistynyt ihminen ei ylenkatso muita, joten olet varmaankin sitten "juntti". :D
kuin jeesusta. kukaan vaan ei tiedä, koska se tulee ja mistä. eivät kyllä ole valitettavasti ainoa puolue, jotka vain odottavat ihmettä.
Edelleenkin on epäselvää minne laitetaan jäte, joka on ihmiselle vaarallista 100 000 vuotta. Ja miettikää mitä tapahtuu jos maahan iskee jättiasteroidi tai supertulivuori purkautuu, ja seuraa akokalyptinen kaaos ja vuosia kestävä ydintalvi. Toisin sanoen ihmiskunta kuolee suurimmilta osin. Kuka niitä voimaloita pitää pystyssä? Mitä seuraa sadoista kiina-ilmiöistä ympäri maailmaa? Ja mitä tapahtuu kun jätteestäkään ei kukaan enää pidä huolta. Voimalat on pääosin rannoikoilla, joista säteily leviää kätevästi veden mukana yli pallon. Mitenköhän ylipäänsä käy niiden muutaman selvinneen ja mun luonnnon noi radioaktiivisessa maailmassa?
niinistö vanha,vaikka on sillä nuori "vaimo"
Haaviston kannattajista suurin osa on nuoria suomalaisia, varmasti haaviston äänestysprosentti olisi suurempi jos äänestyksen alaikäraja olisikin 16 vuotta, tai yläikäraja 50 vuotta. Parasta kyllä että se ikäraja on 18-->.
Olen silti sitä mieltä että suomi on menossa kokoajan uuteen suuntaan ja se on takuu varmaa että esimerkiksi seuraavissa vaaleissa voittaja ehdokas tuskin on enään samanlaisella linjalla kuin niinistö. tässä vaiheessa osa vanhemmista äänestäjistä jää pois jolloin uudenlaiset ehdokkaat (kuten haavisto) nostavat kantaansa vaaleissa. Toivon että haavisto on mukana vielä seuraavissa vaaleissa ja uskon että silloin saamme hänestä presidentin kun nuoret kannattajat saavat äänioikeuden
"Historiasta vastaavaa eli tutkintoa vailla ollutta presidenttiä ei taida olla muita kuin Kyösti Kallio, jos oikein muistan."
Mannerheim?
En halua että Linnan juhlat v. 2012-2017 näyttää tältä!
En halua että Linnan juhlat v. 2012-2017 näyttää tältä! <a href="http://www.youtube.com/watch?v=tdbt-sx5MDc&feature=related" alt="http://www.youtube.com/watch?v=tdbt-sx5MDc&feature=related">http://www.youtube.com/watch?v=tdbt-sx5MDc&feature=related</a>
miksi sivistynyt äänestäisi ylioppilasta. Haavisto on ollut monessa mukana, ja selvinnyt varmasti osasta niistä ihan hyvin, mutta mielestäni presidentillä on kyllä oltava akateeminen perustutkinto plakkarissaan.
Historiasta vastaavaa eli tutkintoa vailla ollutta presidenttiä ei taida olla muita kuin Kyösti Kallio, jos oikein muistan.
Mutta en kyllä äänestä supertohtori Väyrystäkään, vaan Niinistöä, joka mielestäni on sekä sopivin että ansaitsee päästä presidentiksi :D
Sivistys näkyy käytöksessä. Paljon on sivistymättömiä juntteja maistereina ja tohtoreina.
Mannerheimilla ei ollut akateemista tutkintoa, ei myöskään Ahtisaarella (hänen valmistuessaan opettajankoulutus ei ollut akateeminen tutkinto) eikä Kalliolla.
Tuossa tuo huomisten vaalien tulosennusteeni. Laskin sen nyt tuossa iltapäivällä. Sauli Niinistö Kokoomus 34,6% Paavo Väyrynen Keskusta 21,5% Pekka Haavisto Vihreät 16,9% Timo Soini Perussuom. 12,0% Äänestysprosentti 77,3% Eli toisella kierroksella kohtaisivat Niinistö ja Väyrynen. Kolmissa viime vaaleissa olen osannut samalla menetelmällä ennustaa oikein. Terveisin, tilastotiedettä ja vedonlyöntiä puoliammattilaisena harrastava matemaatikkomamma.
Tule hetkeksi sieltä poterosta pois ja juttelemaan meidän kanssa!
olen öljylämmittäjä ja minä en vihreitä äänestä tai joudun kohta myymään talon