Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pekaanipähkinäpiirakka - apua makeaan ohjeeseen

Vierailija
13.01.2012 |

Hei,

Olisko jollain sellaista "karamellista" pekaanipähkinäpiirakan ohjetta. Mulla on jo Pirkan, Glorian Ruoka & Viinin yms. perusohjeet hallussa. Mutta hakusessa on sellainen resepti, joka on melkoisen makea. Joskus olen jossain kahvilassa syönyt sellaista "killtäväpintaista" pekaanipähkinäpiirakkaa, vähän tahmeahkoa, aivan ihanaa.



Olisiko vinkkejä?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai siis ainakin pecanpähkinäwienereihin valutetaan paiston jälkeen vaahterasiirappia..

Vierailija
2/5 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

taidankin googlailla vähän "merta edempää". Jos vaikka sattuisi haaviin joku hyvä amerikkalainen ohje.



ap



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ainakin niissä wienereissä sisällä :)



2

Vierailija
4/5 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://essujalusikka.blogspot.com/2008/10/pekaanipiiras.html



Tuolla reseptillä tulee hävyttömän hyvää piirakkaa. Itse olen käyttänyt n. puolet ja puolet normisiirappia ja vaahterasiirappia.

Lisäksi jos käyttää normaalimallin pyöreää uunivuokaa, niin taikinaa saa olla hiukan vähemmän kuin ohjeessa, ja täytettä taas vähän enemmän.

Vierailija
5/5 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuossa englanniksi googlailussa on se (positiivinen) ongelma, että sillä tulee eri reseptejä niin hillitön määrä, ettei tiedä mistä valitsee.



Taidan kokeilla blogin reseptillä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä kolme