Lapsen potalle opettaminen for dummies..?
Kuka jaksaisi kertoa ihan rautalangasta vääntäen miten tuo homma menee?
Viedään siis lasta potalle sopivin ajoin, mutta kuinka kauan yritetään saada se lapsi olemaan potalla, kun vähän väliä pomppii ylös ja sinne sun tänne eikä mitään tule? Kuinka monella kerralla päivässä aloititte?
Kommentit (7)
kesken kaiken ym. Vielä vinkkejä?
Ap
Jos ei onnistu, anna asian olla vaikka kuukauden ajan.
Voisitte myös ehkä leikkiä vaikka nuken käyttämistä potalla pissalla tms.
"Varastan" nyt vähän tätä threadia ja kysyn, että ei kait ole haittaa, jos alan potattaa puolivuotiasta vauvaamme? Hän osaa jo istua pienellä tukemisella. Ajattelin, että kun potta tulee jo aikaisessa vaiheessa tutuksi ja joskus sinne tulee vahingossa myös tarpeetkin, niin voisi edesauttaa pottaopettelua.
kun on alkaneet istua, eli n 5 kk lähtien. aina herättyään ja ruokailun jälkeen. siinä ne on istuneet lelu kädessä jonkun aikaa, yleensä pottaan on aina jotain tippunut. jos rupee rimpuilemaan, pääsee pois. ei väkisin siis. vaatii paljon aikaa ja kärsivällisyyttä, mutta on mukava tapa tuulettaa alapäätä.
Mun molemmat lapset on olleet kuivia aikaisi. Toinen 1v4kk, toinen 1v7kk.
Ei olla koskaan luettu kirjoja potalla. Alettiin viedä kumpaistakin n 1v ikäisenä aina heti heräämisen jälkeen ja heti ruokailun jälkeen potalla.
Saatoin myös ottaa vessaan mukaani. Kun istuin pytylle, istui lapsi potalle.
Kun pottaan jotain tuli, lasta kehuttiin kovasti ja alussa tuotosta käytiin näyttämässä isillekin. Tehtiin ylitsevuotavan selväksi lapselle, että tämä on tehnyt jotain upeaa.
Kun lapsi alkoi ymmärtää mistä on kyse, jätettiin kotona ollessa housut aluksi pois kokonaan ja pottia laitettiin esille siten että lapsen oli helppo itsekin juosta potalle kun pissihätä iski. Jos pissi tuli lattialle, lasta ei varsinaisesti toruttu, mutta kerrottiin että pottaan pissataan ei lattialle ja vietiin lapsi vielä hetkeksi istumaan potalle.
Kun tämäkin alkoi sujua, jätettiin housut jalkaan, mutta otettiin vaippa kotona pois tai vaihtoehtoisesti laitettiin kestovaippa. Kun pissi tuli housuun tai kestovaippaan, eikä sitä riisuttu ihan saman tien pois, lapsi itsekin ymmärsi että märät housut on aika kurjat. Kun pissa tuli, pidettiin märkiä housuja pari minuuttia, ei tuntikausia. Sen verran että lapsi ehti tunnistaa ikävän olotilan.
MOlemmilla tuosta viimeisestä vaiheesta kuivaksioppimiseen on mennyt sitten enää pari viikkoa.
Kaverit on käyttäneet kirjoja potalla viihtymiseksi. Voit toki kokeilla, jos se tuntuu kivalta.
Jos lapsi ei istu kunnolla itse, niin en vielä ihan veisi potalle. Odota kuukausi tai ala käyttää vauvaa pytyn päällä pissillä aina herättyään tai syötyään. Älä laita istuvaan asentoon suoraan tue lasta vartaloasi vasten. Kuin puskapissittäisit lasta. Ymmärrätkö?
"Varastan" nyt vähän tätä threadia ja kysyn, että ei kait ole haittaa, jos alan potattaa puolivuotiasta vauvaamme? Hän osaa jo istua pienellä tukemisella. Ajattelin, että kun potta tulee jo aikaisessa vaiheessa tutuksi ja joskus sinne tulee vahingossa myös tarpeetkin, niin voisi edesauttaa pottaopettelua.
Aloin viedä lasta potalle joskus alle 1v samalla kun itse kävin. Sai istua siinä sen aikaa kun itsekin istuin. Jossain vaiheessa alkoi tuottaa tulosta.
Toinen lapsi alkoi opetella potalle n. 1,5 vuotiaana. Silloin nostin aina suoraan yö- tai päiväunilta potalle istumaan, kun muuten oli niin vilkas ettei viihtynyt. Unisena jaksoi istua, ja silloin usein tuli pissakin herätessä (ja PALJON kehua siitä).
Kaveri otti tavaksi lukea lapselle sadun potalla, kun ei millään saanut lasta muuten pysymään siinä ollenkaan. Oppi hänkin siihen.
Minkä ikäinen lapsi teillä?