Kuinka lisätä vastustuskykyä?
Tuntuu , että olen koko ajan flunssassa. Lapsi aloitti syksyllä päiväkodin ja minä saan nähtävästi jokaisen pöpön sieltä.
Nyt olin reilun viikon melkein terveenä sitä ennen oli keuhkoputkentulehdus...ja nyt tuntuu taas kurkussa, että flunssaa pukkaa.
Ottaa päähän!
Onko vinkkejä tai kokemuksia?
Kommentit (19)
perusasiat on kunnossa, syön terveellisesti ja monipuolisesti. Vitamiineista syön d-vitskua. Käsiä pesen myös ahkerasti ja rakastan lämpöisiä vaatteita ;)
ap.
mielestä nuo maitohappobakteerit parantais vastustuskykyä, samoin avantouinti. Tiedä sitten! Joidenkin mielestä liian ahkera käsienpesu ja muu hygienia heikentävät vastustuskykyä. Tiedä siitäkään sitten! (Itse oon tosi laiska käsienpesijä enkä sairastele juuri ollenkaan.)
lisää vastustuskykyä. Esim. avantouinti lisää vastustuskykyä. Olen aina pukeutunut itse ja pukenut lapset mahd. ohuesti ja ei olla käytännössä koskaan kipeitä. Joskus vatstatauti. Yksikään kolmesta lapsesta ei ole syönyt yhtäkään lääkekuuria elämässään.
Ei juurikaan pestä käsiä myöskään (vain ulkoa tullessa ja vessassa käynnin jälkeen). Vastustuskykyä parantaa myös reipas altistus pöpöille.
melkein koko syksyn kipeä..heinäkuussa aloin käymään kuntosalilla ja kun pidin sieltä taukoa, niin paranin. Viime viikolla aloitin käynnit uudestaan, niin enköhän taas ole kipeä! Ärsyttävää! nyt lisäsin vitamiinien lisäksi vielä maitohappobakteereita ruokavalioon. onko kellään samanlaista kokemusta? kun aloittaa kuntoilun ( mielestäni aloitin maltilla), niin tulee kipeäksi? ja en nyt tarkoita lihaksia vaan flunssaa..
Sinuna söisin esim. 50mikrogrammaa päivittäin tai lyhyenä kuurina vaikka 80mikrogrammaa. Apteekista saa myös vastustuskykyä lisääviä rohdosvalmisteita. Ehkä sinun kannattaisi käyttää niitä hetken aikaa, jotta saat sairastelukierteen katkaistua.
Nukuthan riittävästi? Kuntoiletko? Niilläkin on yllättävän suuri vaikutus sairasteluun.
noita maitohappobakteereja voisin kokeilla. Kohdallani tuskin liiallisesta käsihygieniasta onkyse, pesen käteni vain kun ne ovat likaiset ja kotiin tullessa jne.
Avantoon en ole vielä valmis ;)
Mä en taas näe, että ohuesti pukeutuminen olisi semmoista hyvää karaisua. Itse palelen kovin, ja meillä koko perhe käyttää villaa. Talokin on aika kylmä, joten lämmin pukeutuminen on pop.
Tykkäämme kaikki ulkoilla kylmässäkin säässä, mutta pukeudumme lämpimästi.
#4
ja näitä gefilus yms tuotteita!
nim:
ei flunssaa sitten vuoden 2003
Terveellistä ja monipuolista ravintoa, säännöllistä liikuntaa mielellään ulkoilmassa ja kunnon yöunia.
Stressitekijät minimiin.
Moni uskoo C- ja D-vitamiiniin.
Käsien pesu ulkoa sisään tullessa, ennen ruokailua ja wc-käyntien jälkeen.
Kättelyä ja omien kasvojen koskettelua kannattaa välttää. Pöpöt leviävät vauhdilla limakalvojen kautta.
mutta flunssat on loppuneet sen jälkeen, kun aloin lenkkeillä epäsäännöllisen sijasta päivittäin (ihan kävelyäkin, mutta ennen ainoastaan pyöräilin työmatkat 2*15 min päivässä) sekä aloin syömään kaksi hedelmää päivässä enkä vain silloin tällöin.
Ennen olin flunssassa monta kertaa vuodessa, tuon muutoksen jälkeen en ole ollut kohta viiteen vuoteen kertaakaan.
Jos totuttaa itsensä siihen, että pukee paljon, niin siinähän hytisee.
On paljon kätevämpääkin, kun totuttelee kylmään. Ei tarvitse pakata lapsiaan kaiken maailman villapukuihin. Senkus heittää haalarin päälle näillä keleillä.
Mutta kukin tyylillään...
Meilläkin viileähkö talo ja naperot vetää sisällä kalsareissa:)
ja nukun yössä 9 tuntia. Kuntoilu on jäänyt vähemmälle, kun aina on kipeänä ;) himokuntoilija en ole ollut koskaan, mutta en ole viimeiseen 10 vuotaan ollut kipeänäkään. Ehkä se on vaan nyt minun vuoro sairastaa??
ap.
yks suuri kusetus. Niiden vaikutuksista ei ole yhtä ainutta todistetta.
9 Se on aivan tottumiskysymys, paleleeko. Jos totuttaa itsensä siihen, että pukee paljon, niin siinähän hytisee.
On paljon kätevämpääkin, kun totuttelee kylmään. Ei tarvitse pakata lapsiaan kaiken maailman villapukuihin. Senkus heittää haalarin päälle näillä keleillä.
Mutta kukin tyylillään...
Meilläkin viileähkö talo ja naperot vetää sisällä kalsareissa:)
No mä oon kyllä aiemmin pukeutunut liian viileästi ja sen takia alkanut käyttää villaa. Nyt on hyvä, ei palella. EN halua tottua takaisin siihen paleluun!
yks suuri kusetus. Niiden vaikutuksista ei ole yhtä ainutta todistetta.
Ne jeesaa suolistoa joka on kuitenkin kaiken A ja O .
Tuskin haittaa jos ap kokeilee...
Aiemmin sain ekan flunssan kun koulut alkoi, ja 2. tai jopa 3. juuri jouluksi. Nyt ei ole tullut yhtään flunssaa koko talvena -kop kop (koputtaa puuta...)
Eli uin tai kastauduin tuohon marraskuun alkuun saakka päivittäin, vesi n 6-8 asteista. Harmittaa oikein kun laitoimme altaan talviteloille, olisi voinut uida ihan näihin päiviin saakka! Avantoa en ole kokeillut, mutta varmaan menisi nyt kun sehän on +4 asteista.
kurkkukipuun ja sentyyppisiin (eli menee nopeesti pois). Ja Immolina luontaisvalmiste on hyvä
Aina kun tuut ulkoa. Aina ennen kuin syöt. Aina kun oot kohdannut vieraita ihmisiä, kätellyt tms.
Taitaa olla ainoa kunnolla vaikuttava kikka tuo.
Syötkö terveellisesti, liikutko, syötkö vitaamiija ja/tai maitohappobakteereja? Pesetkö käsiäsi paljon vai vähän, pukeudutko lämpimästi?