Ketä aiot äänestää ja miksi?
Kommentit (31)
- kokemusta ulkomailla toimimisesta, eikä presidentillä ole oikein muita kuin edustustehtäviä, joten sitä tarvitaan
- arvonsa mukailevat omiani
- ei ole oikeistolainen eikä toisaalta liian vasemmistolainenkaan
- vaikka onkin vihreä, niin ei kuulu vihreiden todellisuudentajunsa menettäneiden siipeen
- vaikuttaa haastatteluissa, vaalitenteissä ym. asialliselta ja helposti lähestyttävältä tyypiltä, mutta kuitenkin osaa kerätä itselleen auktoriteettia puhuessaan asioista
olisi säästöä, jos toista kierrosta ei tarvittaisi melkolailla selkeän tuloksen aikaan saamiseksi
Haavistoa (asiallinen mies) ekalla kierroksella ja jos/kun Haavisto ei pääse toiselle kierrokselle, äänestän pienintä pahaa. Käytännössä tämä tarkoittaa Niinistöä, sillä en ikinä anna ääntäni Soinille, Lipposelle tai Väykälle.
Olisi aivan mahtavaa jos Haavisto pääsisi toiselle kierrokselle, mutta ehkä sitten 6 tai 12 vuoden kuluttua...
Eka kierros: Haavisto (puolue, edustavuus, kokemus).
Jos Niinistö ei voita ekalla kierroksella, niin jos Haavisto silloin mukana, Haavistoa, mutta jos kuka muu tahansa Niinistöä vastaan, niin ääni menee Niinistölle.
Koko vaaleissa ei ole kuin 3 varteenotettavaa ehdokasta (Niinistö, Haavisto, Biaudet), joista todellisia mahiksia pressaksi on vain Niinistöllä.
Paavoja en äänestäisi ja Essayah ja Soini ovat väärällä vuosituhannella. Sopisivat paremmin 1000-luvulle kuin nykyaikaan.
siksi ettei ainakaan kukaan muu pääsisi presidentiksi. Huonoista vaihtoehdoista ehkä vähiten harmillinen julkikuvan kannalta.
Kävin tänään kuuntelemassa Haaviston luentoa Jyväskylässä ja se vahvisti omaa äänestyspäätöstä. Vakuuttavan asiantunteva ja miellyttävästi esiintyvä, sellainen johtaja, jota minä seuraisin.
Vâyrysen kannattaja? Soinia en voi, koska halaun hänen olevan persujen johtaja. Muita ehdokkaita kertakaikkiaan ei ole. Homoa en äänestä periaatteen vuoksi.
Ja samat perustelut. Lisäksi tosin haluan olla estämässä Niinistön valintaa. Uskon, että Väyrynen menee lopussa ohi. Sopiva eläkehomma hänelle, on pätevä ja pysyy poissa päivänpolitiikasta.
Tuntuu, että kerrankin on ihan oikeasti tosi loisto henkilö kisassa mukana. Humaani ja heikomman puolella, mutta toisaalta hyvin yrittäjähenkinen.
Tässä se pääpiirteissään, Haavisto. Lisään vielä kyvyn tulla toimeen kaikkien kanssa, sitä tarvitaan.
Haavistoa, koska se vaikuttaa siltä, että se presidenttinä osaisi kuunnella kansan kaikkia osia (esim. kaveeraaminen Hakkaraisen kanssa).
Pekka ei oo itteään täynnä niin kuin monet muut ehdokkaat. Jotkut on vaan taas yhdellä suurella egotripillä.
Haavistoa. Ilman muuta pätevin. Pekkaa äänestämällä myös vastustan vähemmistöjen sorsimista ja suoranaista kiusaamista.
Ketä muuta voisin Jumalaan uskovana äänestää?