Te, jotka ette salli yhtään alkoholia lasten läsnäollessa, miten selitätte asian lapsillenne?
Varsinkin, te jotka poistutte jostain paikasta mikäli tarjolla on alkoholia ( joulupöytä, rippijuhlat tms.) miten selitätte poistumisen?
Ylenmääräistä juomista ei varmaan tosissaan kukaan hyväksy/pidä järkevänä tai sopivana lapsen nähdä mutta hullulta tuntuu jos esim. 10-vuotias lapsi ei saa nähdä kuohuviinilasin kohottamista tai sitä, että aikuisille tarjotaan punaviinillä terästettyä glögiä.
Ja ennenkuin hyökkäätte kimppuun alkoholin kamaluudesta ja turmiollisuudesta niin toinen vanhempani on alkoholisti; väitän tietäväni kännäämisen ja kohtuujuomisen eron.
Kommentit (88)
Esim. joulut vietämme omassa kotona, sen takia että anoppilassa juodaan jouluna. Siis anopin ja apen mielestä he ottavat vain ruokajuomat, mutta ulkopuolisen silmin kumminkin sen verran että sammuvat.
Kerron myös lapsille ihan rehellisesti miksemme vietä koskaan juhannuksia suvun kanssa mökillä. Juoppojuhlat eivät ole koskaan hauskoja. Emme kyllä boikotoi suvun kesämökkiä, käymme vaan päiväkseltään niin että helppo poistua siinä vaiheessa kun mopo karkaa ensimmäiseltä kädestä.
Juhlistaminen kouhuviinillä ei itsessään häiritse. Se on joskus nyppinyt että kun nuori sanoo ei, niin sitä kuohuviiniä yritetään väkisin tuputtaa. Kuinka monta kertaa lapsen pitää kieltäytyä ennenkuin menee perille? Ja ne tuputtajat siitä shown tekevät ei se kieltäytyvä lapsi.
Lentokoneissa taidetaan aina vähintään myydä alkoholia ellei peräti tarjota.
ei lentomatkoja olla peruttu tai lopetettu. Normisti kyllä vältetään yli 4 tunnin yhtämittaisia lentoja tai pidemmät tehdään useammalla pysähdyksellä niin ei ainakaan niin änkyröitä juurikaan ole ollut joista olisi haittaa ollut.
Ihmeellistä, että alkoholin käyttämättömyyttä pitäisi selitellä.
Ihmeellistä, ettet ymmärrää yksinkertaista kysymystä.
Aloittaja kysyi, miten selitätte lapsillenne juhlista poistumisen.
Aloittaja kysyi, miten selitätte lapsillenne juhlista poistumisen.
Ennalta ehkäisen sellaisia tilanteita, en vie lapsiani ehdoin tahdoin tilanteisiin ja paikkoihin jossa pääpaino on alkoholilla. Ja se on toiminut ihan ok. Yhden käden sormilla on laskettavissa ne kerrat kun olemme paikalta joutuneet poistumaan ja lapset on jo teini-ikäisiä.
hämmästyttää tämä mustavalkoisuus eli alkoholinkäyttö on joidenkin mielestä aina samaa kuin ryyppääminen. Meillä ei ole koskaan lapselta salailtu alkoholin nauttimista. Lapsi laulaa mukana juomalauluja ja skoolaa vedellä. Eikä meillä silti kukaan ole kännissä mistään örveltämisestä puhumattakaan.
Tämäkään ei ole mikään ongelma, täällä asuinmaassani ei ole ryyppäysongelmaa, alkoholia juodaan, mutta kohtuudella.
alkoholin käyttäminen on normaalia. Että päinvastaista tilannetta pitäisi jopa lapsille selitellä. Voi elämä.
paikalta jos alkoholin käyttö on kohtuutonta/ karkaa käsistä kuin se, että paikalta/juhlista poistutaan heti jos vähänkään alkoholia on tarjolla. Nyt oli kyse siitä, että poistutaan heti jos esim. tarjotaan tervehdysmalja. Kenenkään omaa kieltäytymistä alkoholista en kyseenalaista, mutta sitä ihmettelen jos ei voi olla lasten kanssa paikalla missään tilaisuudessa, jossa on alkoholia mukana.
Me emme myöskään anoppilassa vietä jouluja. Siellä anoppi ja miehen veli vaimoineen ottaa sen lasillisen viiniä ruoan kanssa. Mutta oikeasti ovat ihan sönkkökunnossa illalla. Sääliksi käy miehen veljen lapsia. Joskus olisi haluttanut ottaa heidät matkaan kun olemme lähteneet.
Samoin mökkijuhannukset ja uudenvuodenbileet yms. Ihmiset nyt eivät vain osaa ottaa alkoholia siististi. Siksi lähdemme pois siinä vaiheessa kun ihmiset alkavat olla örvelökunnossa.
Sanomme lapsille vain, että ihmiset alkaa olla niin kännissä, etten jaksa katsoa niitä. Miksi pitäisi kaunistella asiaa.
Ihmeellistä, että alkoholin käyttämättömyyttä pitäisi selitellä.
Ihmeellistä, ettet ymmärrää yksinkertaista kysymystä.
Aloittaja kysyi, miten selitätte lapsillenne juhlista poistumisen.
Nyt on keksitty tämä hieno "lasillinen viiniä ruoan kanssa" kun oikeasti ihmiset örveltää ympäripäissään. Sama paska uudessa paketissa. Alkoholinkäyttö on moninkertaistunut viime aikoina.
Tämäkään ei ole mikään ongelma, täällä asuinmaassani ei ole ryyppäysongelmaa, alkoholia juodaan, mutta kohtuudella.
Aloittaja kysyi vanhemmista, jotka eivät halua lasten olevan tilanteissa, joissa on yhtään alkoholia tarjolla - ja eiköhän ihan kohta joku kerro välttävänsä tilanteita, joissa pääpaino on alkoholilla.
Ilmeisesti ehtoollisjumalanpalveluskin lasketaan tähän kategoriaan. Alkoholi lienee merkittävässä asemassa, kun ehtoollinen oikein mainitaan tilaisuuden nimessä. Useimmiten ehtoollisviinissä on kuitenkin alkoholia.
Sehän se mustavalkoista ajattelua on, että ainoastaan
alkoholin käyttäminen on normaalia. Että päinvastaista tilannetta pitäisi jopa lapsille selitellä. Voi elämä.
"Sehän se mustavalkoista ajattelua on, että ainoastaan
alkoholin käyttäminen on normaalia. Että päinvastaista tilannetta pitäisi jopa lapsille selitellä. Voi elämä."
Ei, vaan miten selitetään lapsille, että heti jos skumppapullo pöydässä vilahtaa, jätetään ruuat lautaselle ja rynnätään eteiseen pukemaan ja häivytään ovesta ulos. Miten se selitetään lapsille? Ei ole ollenkaan normaalia sellainen käytös.
ja että jos on jossain, missä itsellä on paha olla, on aina lupa lähteä pois. Ei ole pakko jäädä katsomaan, miten toiset tupakoivat tai vaikka varastavat. Saa ja voi lähteä pois.
Se on ollut messu jo vuosikausia, eikä messun pääpaino ole ehtoollisviinissä.
Ilmeisesti ehtoollisjumalanpalveluskin lasketaan tähän kategoriaan. Alkoholi lienee merkittävässä asemassa, kun ehtoollinen oikein mainitaan tilaisuuden nimessä. Useimmiten ehtoollisviinissä on kuitenkin alkoholia.
Mulla on traumat alkoholinkäytöstä lapsuudenperheestä, isä oli alkoholisti joka omasta mielestään joi sivistyneesti. Ja kalliita viskejä ja muitahan ne olikin, eli ei ollut mikään rapajuoppo tai kossunkaataja. Silti, tai juuri siksi, osaan erottaa oikeasti sivistyneen ja harmittoman alkoholinkäytön ja dokaamisen "sivistyneen" juomisen varjolla. Jos jollakulla tulee paha olla siitä että joku nauttii 8 cl sampanjaa alkumaljana juhlassa niin noin isoa traumaa kannattaisi käsitellä psykologilla. Minäkään en anna lapseni olla kännisten kanssa, mutta sen sijaan haluan että hän oppii luontevan suhtautumisen alkoholiin. Ja aina ei tarvitse ottaa tai juoda lasia tyhjäksi. Jos olen autolla, pyydän puoli lasia viiniä (= 6-8cl) ja siemaisen sitä hieman mutten välttämättä juo edes loppuun. Jos joku nousisi silmäkulma kosteana loukkaantuneena tästä ja lähtisi lastensa kanssa kotiin, niin luulen etten ottaisi enää koskaan yhteyttä tähän ihmiseen. Ainakaan ennen kuin olisi selvittänyt päänsisäiset ongelmansa.
ja että jos on jossain, missä itsellä on paha olla, on aina lupa lähteä pois. Ei ole pakko jäädä katsomaan, miten toiset tupakoivat tai vaikka varastavat. Saa ja voi lähteä pois.
Sama homma kuin koko päivän ja illan kestävässä joulunvietossa tarjotaan yksi annos punaviiniglögiä ja lasilliset viiniä monen tunnin ruokailulla. Hirveetä dokaamista ja viinanhuurua.
Se on ollut messu jo vuosikausia, eikä messun pääpaino ole ehtoollisviinissä.
Ilmeisesti ehtoollisjumalanpalveluskin lasketaan tähän kategoriaan. Alkoholi lienee merkittävässä asemassa, kun ehtoollinen oikein mainitaan tilaisuuden nimessä. Useimmiten ehtoollisviinissä on kuitenkin alkoholia.
vahva alkoholikielteisyys lisää kasvavan lapsen kiinnostusta asiaan? Meinaan sitten kun nuorikin alkaa itse tutustua aineeseen. Tietenkin silloin pitääkin lähteä jos joku käyttäytyy häiritsevästi tai pelottavasti.
Osa meistä todellakin voi käyttää alkoholia kohtuudella, itse kuulun onnekseni tähän ryhmään. Mutta totta on sekin että suuri osa suomalaisista on perimänsä takia alttiita alkoholisoitumaan kun alkoholi vaikuttaa heissä vahvemmin. Siinä mielessä ne keskieurooppalaiset juomatavat ei täällä toimi.
juurikaan sen kummemmin selitellä mitään, yleisesti vaan kerrotaan ihmisillä olevan erilaisia periaatteita ja mielipiteitä.