Vihaako joku muukin joulua?
Niin ahdistaa, niin ahdistaa. Koko joulu on niin pakkopullaa, että meinaan oksentaa. Mies ja läheiset ovat taas niin joulua että. Minä olen siis ilonpilaaja kun en osaa nauttia tästä ajasta.Lastenkin kanssa leipominen ja ruokien tekeminen on pakkopullaa.
T.Oksentava ap
Kommentit (8)
voi pitää juhlia silloin kun haluaa ja antaa lahjoja silloin tällöin pitkin vuotta. Joulun alkuperän tuntien ja sen kaupallisen luonteen huomaten olen onnellinen, kun ei tarvi sen viettämiseen osallistua.
Ristiriitaiset vaatimukset pilanneet koko jutun. Ei voi jättää viettämättä kuten joku ehdotti, jos ei halua loukata puolta sukua tai pahoittaa omien lasten mieltä.
Ensi osa porukkaa osoittaa mieltään jos kaikki ei mene oman mielen mukaan ja sitten istutaan niin hurskaana kirkossa, että ihan liikuttavaa on. Harras on tunnelma, ja niin ylevä suorastaan, ettei kulutusjuhlaa vietetä. Sitten kuitenkin seuraa mykkäkoulua jos ei suosikeille ole tarpeeksi hienoja lahjoja.
Anna mun kaikki kestää ja kulkea muiden lampaiden perässä vielä tämä joulu. Ja voimaa olla tahdoton ja hymistelevä olento. Ensi vuonna ollaa kotona perheen kanssa.
mutta en pidäkään. Haluaisin oikeasti olla sellainen jouluihminen, mitä lehdet hehkuttavat (ihana joulukoristeltu koti ja herttainen perhe herkkupöydän ääressä)- mutta ei. Kun ei nappaa, niin ei nappaa.
Onneksi viikon päästä se on taas vuodeksi ohi.
Kulutusjuhla ottaa päästä eniten ja se, kun kaikki on niin hyvää pataa että vaikka viikkoa aiemmin olikin sota päällä.
Valitettavasti muun perheen takia joulua on jotenkin laitettava. Inhottaa niin, että fyysinen oksennus tuntuu kurkussa.
Vaatimusten määrä ahdistaa. Se se vaatimusten määrä miten tulee hyvä joulu. Pitää siivota ja laittaa kamalasti ruokaa ja olla joulukoristeita yms. kaikkea mahdollista ja mahdotonta.
lapsuuden pakkopullajouluista jäänyt traumoja,onneks olen yksin asuva aikuinen niin saan viettää "omaa joulua",pakastepitsaa ja hömppäohjelmia :)
Mä en myöskään oikein perusta. Jouluruoka on kyllä ihan hyvää, sitä syön mielelläni sen muutaman päivän kyllä. Nuorempana tunnelmoin joulua hirveästi, nykyään se vaan saa mut näkemään punaista (heh heh). Joululauluja en voi sietää, voi juma kun joissakin paikoissa alkaa jo marraskuussa joululaulut pauhata. Pimpeli pompeli, ja sitten ne vielä jää soimaan päähän. En hanki kuusta enkä koristele jouluksi mitenkään. Lahjat ostan, mutta aika ihanalta kuulostais lähteä vaikka Thaimaan suunnalle jouluksi...
suomalaiset ovat kadottaneet hengellisen kosketuksen joulun ydinsanomaan. Mieluummin syövät kinkkua ja juovat lientä kuin ottavat raamatun esille ja lukevat jouluevankeliumia.