Mies on ärtynyt ja kyllästyt, ahdistaa sen läsnäolo tässä pikkulasten ympärillä
Mies on väsynyt, kyllästynyt jne. Kuulemma v-tuttaa tämä jatkuva ankea työssäkäynti ja lastenhoito. Meillä ollutkin paljon yöherättelyjä ja sairasteluja, että väsyksissä ollaan molemmat eikä hoitoapuja saatavilla. Miehen työ on varsin helppoa mutta kuulemma aika ankeaa myös.
Minua ahdistaa miehen jatkuva negatiivisuus ja kiukkuilu. Kiroilu. Tänä aamuna huokaili aamupalapöydässä ja kun 1½v tiputti puuroa lattialle niin mies huokasi "ei se saatana syö taaskaan". Isommalle ärjäisi että repii johdot seinästä jos ei ala tulla syömään telkkarin äärestä, isompi tuli ja kaatoi maidot pöydälle.
Minulla henki salpautuu, väsyttää. Ahdistaa äkäinen kiroileva mies, ja toki olen väsyt muutenkin. Mitä voin tehdä? Niin paljon olen puhunut etten siedä rumaa puhetta ja kiroilua kotona, mutta enenkin väsyneenä se on miehen tyyli. Vaikea sitä omaa tilaa miehelle tässä pikkulapsikodissa on. Ehdotin kyllä että lähtee urheilemaan, mutta kotonahan tämä meno nyt vain on tätä, lasten- ja kodinhoitoa. Minullakin koko ajan.
Kommentit (12)
Mä sanoin miehelle että mene jonnekin keräämään voimia, mies sanoo että niin pitää tehdä mutta ei tee elettäkään että lähtisi minnekään. Äksyilee vaan. Minä olen myös tosi väsynyt ja uuvuttavaa joutua tuota kuuntelemaan.
Jätä se ukko siihen sohvalle yksin kätiseen.
Kuulostaa tosi tutulta! EN itsekään tiedä mitä ihmettä tehdä, ahdistaa tosi paljon, kun pitää vielä kaiken lisäksi pelätä jonkinlaista napsahdusta, että miehellä keittää todella yli kun on selvästi niin rasittunut ja väsynyt (niin olen kyllä itsekin, mutta mieheen en luota ollenkaan muutenkaan).
Meilläkään mies ei ota itse oikein omaa aikaa, tekee pitkää päivää ja työreissuja, sitten haluaa olla lasten kanssa kun voi, mutta on kuitenkin sellainen lyhytpinnainen ja väsynyt. Onpa hienoa perhe-elämää :(
Joo vähän sama kuin edellisellä, pelkään milloin miehellä tosissaan keittää yli.. On sellanen stressaaja/voivottelijatyyppi muutenkin, näkee aina huonot asiat ja kääntää asiat negatiivisiksi. Onhan sellaisen elämä erityisen rankkaa... Hidastempoinne tekemään mitään, ei saa aikaiseksi keksiä ja mennä, kysellä kavereita tai mitään, ja sitten kiukuilee tässä.
Vihaisuus, ärtyneisyys kuluttaa myös toisten ilon ja elämänhalun.
Tosin sillä erotuksella että me asumme tällä hetkellä erillään. Yhtenä syynä juuri mainitsemasi asiat.
Kyllähän tämä rankkaa on, mutta kannattaa ajatella ettei pikkulapsiaika ikuisesti kestä.
Meillä on lisäksi ollu rasitteena se että raha on ollut todella tiukilla pitkään. Nyt sen suhteen on jo vähän helpompaa.
Itse olen todella väsynyt siihen että toiselle arkiset asiat ovat kauhistus. Aina pitäisi olla jotenkin erilaista ja jännää tämä elämä.
Minä itse pidän arkisista asioista, ja lasten kanssa touhuamisesta. Toki myös aikuisten aika on tärkeää, mutta sattuneista syistä sitä ei ole ollut. Meillä ei ole sukulaisia jotka auttaisivat jne. ehkä 1x½ vuodessa saatiin lapset hoitoon, ja kahdenkeskeistä aikaa.
Jatkosta en tiedä palataanko saman katon alle vai ei, mutta pessimistiä on vaikea sietää=(
masennusta voi olla miehilläkin, mutta sen esiin ottaminen ainakin meillä aiheuttaa aikamoisen reaktion. siksipä en enää jaksa siitäkään puhua. Jos ei itse tajua itseään hoitaa niin ei mahda mitään...
tupa Inarista. Siellä kun on vähän aikaa niin ongelmat haihtuu. Netistä löytyy varauslista.
Joltain on taas tullut taas fiksuja vastauksia.. miehen olisi kannattanut miettiä sillon kun rupes muijaa tuuppaamaan paksuksi. turha sitä nyt on valittaa että väsyttää ja vituttaa. tiedän itse miltä tuntuu kun kusipää mies purkaa kaiken äitiin ja lapsiin. väsyttää täällä itseäkin, mutta minkäs teet,oma valinta oli tehdä lapset. siksi käynkin nykyään taas jumpissa että saan edes muutaman tunnin omaa aikaa. meidänkin miehellä on niin vaikeaa edes yhtenä aamuna viikonloppuna vaihtaa pojalle vaippa ja laittaa vaatteet päälle. ei se raukka tajua että teen itse ne joka aamu enkä saa ikinä istua rauhassa tuntia keittiönpöydän vieressä lukemassa lehteä ja juomassa kahvia, miehillä on putkiaivot..
sun on oikeesti saatava se miehes jonnekin, oikeasti joku erämökki ois kaiken paras. Viikko tai pitkä viikonloppu hiljaisuutta ilman minkäänlaista yhteydenpitoa auttaa oikeasti. Ja sit kun mies on käynyt, niin sitten menet sinä. Ja siitä eteenpäin pidätte huolen, että saatte sitä lepoaikaa kumpikin säännöllisesti.
Trimmaat häpykarvat ja käyt suihkussa. Ensin otat suihin mieheltä, sitten annat sen nuolla sun pillua. Lopuksi nussitte.
Ei kukaan mies jaksa nalkuttavaa ja rähjäävää ja äksyilevää ja tyhjästä raivokohtauksia saavaa ja kaikesta valittavaa vaimoa, joka pihtaa seksiä loputtomiin, päivästä ja viikosta toiseen.
Lähetäpä miehesi minilomalle. Anna sille joululahja förskottina. Tai kavereiden kanssa liikkumaan tai kaljalle. Kuka tähä perhearkea kiroilematta jaksaa- en minä ainakaan. Äiti minäkin.