Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pitääkö raksatalkoissa olla mielestäsi selvin päin?

Vierailija
07.12.2011 |

Meillä on tästä miehen kanssa mehevä riita menossa. Miehen mielestä on ok, että raksan talkoolaiset juovat sellaiset 5-6 pulloa olutta työpäivän aikana per naama.

Minun mielestäni EI TODELLAKAAN ole soveliasta!

Ensin työ ja sitten huvit.

Olen tästä miehelle sanonut, niin nyt kuulemam talkoolaiset ovat verisesti loukkaantuneet, koska epäilen heidän työnsä jälkeä, kun en usko, että saavat aikaan ihan priimaa vaikka juovat noin kaljan per tunti per naama.

Onko tosiaan ihan normaalia, että raksalle talkoisiin tulevat ihmiset juovat koko päivän kaljaa, yhdessä kädessä vasara tai maalisuti, toisessa kaljapullo?

Oonko ihan kauhea tiukkapipo mielestänne?

Meillä siis on tällainen tilanne ollut raksalla. Olin jo tuolloin kaljanjuontia vastaan, mutta kuulemma se on ihan yleistä.

Kommentit (22)

Vierailija
1/22 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikös talkoot pidetä yleensä sellaisessa vaiheessa, että tinkiminen priimalaadusta ei ole kovin kohtalokasta?

Siinä vaiheessa tehdään perustuksia tai jotain sellaista työtä, jossa tarvitaan paljon raakaa lihasvoimaa, ei niinkään ammattitaitoa tai tarkkuutta, tai sitten sen vaativamman osuuden tekee ammattilainen, ei talkoolaiset.



Valitettavasti sinä olet todennäköisesti aivan oikeassa epäillessäsi työn laatua kaljoittelun ohessa. Ja kuten tiedämme, heikko työn laatu rakennuksissa on erittäin yleistä.



Mutta ratkaisiko kopallinen ykkösolutta varsinaisen ongelman, eli olisi tarjolla riittävästi olutta, mutta kuitenkin työkunto pysyisi.

Kolmoskoppa otettaisi esiin vasta siinä vaiheessa, kun työ alkaisi olla valmis.

Vierailija
2/22 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos vaikka haravointitalkoot niin siinä ei suurta vahinkoa synny vaikka humalassa väki oliskin. Sitten jos tarkempaa hommaa tehdään, ja vielä ehkä katolla tmv. korkealla niin humalassa ei sovi olla.



Talkoissa on minusta periaate se, että pyydetään tuttuja tekemään muutaman tunnin homma (esim. 10 ihmistä maalaa talon paljon nopeammin vert. joku yksin sitä maalaisi) ja tarjotaan ruuat ja juomat. Käytännössä siis vaikka niin, että ko 10 hommat alkavat, klo 12-13 tarjotaan kahvia ja palanpainiketta (ja ehkä olutkin), sitten taas hommia esim. klo 15 saakka jonka jälkeen talkoolaisille sauana ja ruokaa pöytään ja olutta esille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/22 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ilmaista työtä sellaisilta, joiden priimaan jälkeen et luota.

Vierailija
4/22 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin ei kovin kyllä humalaan tule.



Riippuu mistä talkoista on kyse.. mutta itse sallisin kyllä.. ei ne känniin itsensä tuosta määrästä juo :D



Vierailija
5/22 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vähän ennen kun lopettavat. En minäkään känniläisiä haluaisi työmaalleni, mutta toisaalta ei kai pieni lipittelykään haittaa kunhan eivät humalaan juo. Riippuu myös vähän siitä, mitä tekevät työmaalla. Ja tuleehan siinä myös turvallisuusasiat ottaa huomioon. Jos työntekijät ovat ihan umpitunnelissa ja tippuilevat kaiteettomilta portailta tai parvekkeilta...

Vierailija
6/22 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tippuilevat kaiteettomilta portailta tai parvekkeilta...

Musta on noin ylipäänsä jännittävä ajatus, että ap odottaa jonkun hyvää hyvyyttään tulevan heille töihin, ja sitten alkaa miettiä, että mitä näille ilmaisille työntekijöille "sallitaan" ja miten heitä pitää vahtia ja arvostelee, onko jälki tarpeeksi priimaa vai ei. Mun nähdäkseni kiitollisuuden ja vaatimusten pitäisi olla vähän toisin päin. Voi olla, että ekat talkoot jäävät viimeisiksi, eikä syy ole vain ikävien sukulaisten ja vaativien kaverien.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/22 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaljat sitten jälkikäteen.

Vierailija
8/22 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

osa jälkeenpäin ja osa ei ollenkaan, ihan tavallista nämä kaikki.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/22 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehen kokoiset voi huoletta juoda sen pullon /tunti. Laitat kunnolla sapuskaa; lämmintäruokaa, ja sämpylöitä ja kahvia termareihin, pullaakin voi leipoa. Tarkoitus on että muistavat että olipas kivat talkoot, mennään uudestaankin jos apua tarttevat, eikä se että olipa köyhää ja hirvee akka sillä miehellä, ettekä ikinä enää sais ketää itteenne auttamaan

Vierailija
10/22 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies tekee raksoilla sellaista hommaa, ettei voi juoda pullotolkulla kaljaa tai muuten voi käydä huonosti, mutta muut tuntuvat vetävät välillä kaksin käsinkin ja olenkin miettinyt, että kuka ihme haluaa juovuksissa olevan porukan rakentamaan esim. taloaan. Tulee hyvää jälkeä joo.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/22 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Johan sen järkikin sanoo että vahinkoja ja onnettomuuksia sattuu väistämättä jos talkooväki on tuiskeessa. Työt ensin ja sitten huvi. Kyllä talkoolaisten pitää jaksaa ihan normi "eväiden" voimalla.

Vierailija
12/22 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli siitä voi tulla aika iso loppulasku, jos vaikka joku satuttaa itsensä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/22 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksi annos alkoholia palaa isolla miehellä täysin pois verestä tunnissa. Eli jos juovat kaljan tunnissa, edellinen annos ehtii poistua ennen seuraavaa. Huolehdi tosiaan, että kaikki saavat varmasti tukevaa ruokaa, niin ei kihahda hattuun senkään vertaa.



Kai miehesi tietää sinua paremmin, mikä saa talkoolaiset tulemaan ja viihtymään. Kunnioita hänenkin mielipidettään.

Vierailija
14/22 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos vakuutuksesi kattaa sen, että talkoolaiset hilluu 'kännissä' työmaalla niin anna niiden lipitellä kaljaa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/22 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

talkoilla sellaisa jälkeä, että purkaa tai korjata piti suurin osa. Yksi mm. kaakeloi pistorasian peittoon... Ja hyvä pointti tuo vakuutusasia, vakuutus ei tosiaankaan korvaa jos kännissä joku telineiltä tipahtaa. Tulee talolle iso lisälasku jos vammautuneen kuluja alatte maksaa. Kaljaa voi ilman muuta juoda töitten jälkeen.

Vierailija
16/22 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

naiset. Mitä rasvasempi keho sitä hitaammin palaa, olisko ollut?

Vierailija
17/22 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta kalja tunnissa, parissa ei normaalia miestä humalaan saa.





Vierailija
18/22 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kännissä töitä tehdä, mutta kalja tunnissa, parissa ei normaalia miestä humalaan saa.

Vierailija
19/22 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

joudut ilmeisesti kieltämään tarjoilun. Ehkei teille sitten talkooapua sen jälkeen suorastaan satele, mutta mitäs tuosta.



Normaali, järkevä mies kyllä pystyy arvioimaan, mitä hommia voi tehdä ja tuleeko tehtyä kunnolla, vaikka olutta saisikin juoda jonkun verran. Tuskinpa miehesikään ihan sutta haluaa talostanne.



Jos täyteen vatsaan juo pullon kaljaa kerran tunnissa, ei se aikuista miestä humalaan saa.

Vierailija
20/22 |
07.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

meidän harvat apukädet osaavat hommansa ja tietävät rajansa, joten minusta on ollut ok, että hommien sivuna ovat ottaneet muutaman oluen. Olut ei ole ollut siinä vaiheessa missään nimessä se pääpointti, vasta hommien teon jälkeen.



Mutta jos "talkooväki" on tulossa "talkoilemaan" eli lipittämään olutta ja pitämään vain sitä suti/ vasaraa kädessä, niin en hyväksyisi.



Minustaki sinun ap kannattaisi nyt luottaa miehesi arvostelukykyyn tämän asian suhteen, ellet sitten suoraan tiedä, ettei hommista tule mitään, jos on olutta tarjolla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yksi yhdeksän