Anopin varten huijaus
Minulla on anoppi jolle perinteet ovat kaikki kaikessa. Kutoo sukkia koko syksyn, valmistaa havupalloja, tekee itse marmeladia jne. Koko suvulle. Viime jouluna tulivat meille- ja anoppi tietysti mainitsi kuinka ihanaa on kerrankin tulla valmiille joululle. No minä en ole mikään jauhopeukalo-vaikka anoppi niin luulee.
Ostin laatikot valmiina ja osan pipareista, osa leivottiin lasten kanssa. Laitoin sitten laatikot omiin astioihin ja lisäsin kermaa, voita ja mausteita. Anoppi kehui ja kehui ettei eläissään ole näin hyviä laatikoita maistanut-KIITOS saarioisten. Nyt sitten taas soitti ja sanoi että jos tultaisiin luoksenne, ja erikseen mainitsi kuinka odottaa jo laatikoitani. Aiempina vuosina olemme olleet anopin luona-ja koko ajan touhuili keittiössä. Nyt oikein ihmetteli miten minulle jää aikaa vain olla. Teenkö väärin, paljastanko anopille huijauksen?
Kommentit (8)
suotakoon sinulle pieni valkoinen valhe tässä asiassa.
Nauttikaa illasta, ilman tressiä!
Jos ihmettelee, miten sulla on aikaa vain olla, niin sanot että olet tehnyt valmistelut hyvissä ajoin. Ei sun mistään leipomisista kannata valehdella, mutta nuo laatikot nyt on pieni juttu ;)
neljän lapsen anopoppi ja yli 10 kipaleen mummi osti laatikot valmiina ja lisäs tosiaan sekaan kermaa ym.
Poikansa paljasti et on toisten tekemiä,ei se mua haitannut yhtään.Mitä väliä kuka ne ruoat tekee jos on HYVIÄ!
Älä vaan paljasta! :)
Monella vanhemmalla ihmisellä on tapa, että kaikki PITÄÄ tehdä itse alusta loppuun asti ja mikään valmis EI voi olla hyvää.
Eivät siis voi myöntää, että ajat ovat muuttuneet ja jotain voi ostaa valmiina ta puolivalmiina jopa jouluna.
Älä siis pilaa omaa ja anoppisi joulua, joten älä kerro pientä salaisuuttasi!
voihan olla, että anoppikin huijaa jossain asiassa.
Pahimmassa tapauksessa anoppi suuttuu sinulle huijauksesta. Nyt saat olla se ihmeminiä joka tekee hyviää jouluruokaa ja silti jää aikaan oleiluun. Jos kyselee miten ehdit, niin totea, että teit kaiken hyvissä ajoin. Mitä ihmettä anoppi muuten puuhaa koko ajan keittiössä? Eikö hän tee ruokia etukäteen? Vai onko koko ajan vähän siivoamassa, tiskaamassa jne.
Vasta sitten, kun jouluateria on syöty ja hön on sitä kehunut, erityisesti niitä laatikoita;)