Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Olen ex-vl ja saan lapsen

Vierailija
21.11.2011 |

Odotan ensimmäistä lastani syntyväksi joulukuun lopussa. Olen vanhoillislestadiolaisesta perheestä, ja koko odotusajan vanhat muistot on pyörineet päässäni. Erosin uskonnosta, kielsin uskoni, noin 17-vuotiaana. En halua, että lapseni joutuu koskaan kokemaan mitään samaa. Olenkin miettinyt, pitääkö minun katkaista välini lapsuuden perheeseeni. Uskonnon piilosyöttöä tapahtuu koko ajan. Äitini jo ilmoitti, että kuljettaa lastamme sitten rauhanyhdistyksen kerhossa. Onneksi mieheni kuuli tämän ja kielsi moisen. Jos minä sanon/kritisoin uskontoa tai heidän sanomisiaan vastaan, olen katkera.



Haluatko kysyä jotain?

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
21.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen ex-muslimi ja mullakin on lapsi tulossa.

Vierailija
2/15 |
21.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi kaikki "haluatko kysyä jotain" -ihmiset kuvittelee olevansa jotenkin niin erikoisia, että teiltä haluisi jotain kysyä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
21.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mies on uskonnollisesta perheestä ja olen joutunut taistelemaan aivopesua vastaan. Jouduin turvautumaan miehen vanhempien apuun lapsen hoidossa ja he tuputtivat lapsen pään täyteen omia juttujaan. Onneksi nyt kun lapsi on jo koululainen, en tarvitse heidän apuaan enää.



Eli ohjeeni on että älä jätä lasta heidän kanssaan yksin, jos et halua aivopesua.

Vierailija
4/15 |
21.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivon sulle voimia tilanteeseen! Jos oikeasti sua ahdistaa niin paljon kaikki uskoon liittyvä, on varmaan parempi ettet tosiaan jätä lasta esim hoitoon isovanhemmille. Ja jos ei sekään riitä että olet itse paikalla ja voit myöhemmin vaikka selittää lapselle isovanhempien juttuja, niin on kai parempi katkaista välit kokonaan.



Vaikka munkin mielestä kuulostaa aika katkeralta tuollainen, että mieluummin katkaisee välit kokonaan kuin ottaa riskin että lapsi kuulee jotain uskovaisten juttuja. :( Ikävä tilanne, molemmin puolin!



t. lestamamma

Vierailija
5/15 |
23.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pidä vaan pintasi. Tee suvulle selväksi yhdessä miehesi kanssa, että te päätätte, millaist auskontokasvatusta lapsenne saa. Siis jos tosiaan ovat tyrkyttämässä omaa uskonoppiaan lapsellenne.



Itse erosin samoin 17-vuotiaana ry:ltä. Koska lapsemme ovat nähdeet läheltä sen miten suvussamme on hyljeksitty meidän perhettä, he eivät ole ikinä edes halunneet mennä minnekään seuroihin. Olen joskus kysynyt, tahtoisivatko eh mennä esim. isovanhempoien tai jonkun tätinsä kanssa suviseuroihin, mutta vastaus on ollut ihmettelevä ei. lapset ovat aistineet sen miten paljon kärsimystä ollaan kohdattu ja lisäksi vl:ien tapakulttuuri on lapsistamme hyvin outo.



Muista että vanhemmat sen päättävät, missä uskonnollisissa tilaisuuksisa lapsi alkaa käymään tai käykö yhtään missään. Vanhemmat myös kantavat siitä vastuun.

Vierailija
6/15 |
23.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

lestsadiolaisuudessa on joissakin perheissä rukoilu- ja anteeksipyyntö rituaaleja joihin lapsi totutetaan jo pienestä.



http://freepathways.wordpress.com/2010/02/22/nelivuotiaan-synnit/



Eipä ihme että niin moni lapsi joka on joutunut hyväksikäytetyksi lestadiolaisen isänsä tai jonkun puhujan käsissä, ei uskalla puhua mitään rikoksesta. Rikollinen mukn on pyytänyt aina anteeksi tekoaan... uhriltaan! Tämä käytäntö on yksi esimerkki lahkojen vääristymistä, ja niiltä lapsia olisi suojeltava.



Tulee mieleen myös se Espoon Koivuniemen lahko jossa lapset joutuivat elämän hyvin kontrolloitua elämää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
23.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Takaamme anonymiteetin kaikille vastaajille ja tuloksia käytetään projektityöhön, joka tarjoaisi markkinoille halvempia, mutta laadukkaampia tuotteita



www

.surveygizmo.

com/s3/727893/Lelut



thank you!

Vierailija
8/15 |
23.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka mummo silloin tällöin veisikin lapsen jonnekin uskonnollisiin tapahtumiin, ei lapsi siitä pilalle mene. Meillä ainakin lapset uskovat Jumalasta ja taivaan isästä sen mitä itse olemme heille opettaneet. Itse siis uskon vahvasti Jumalaan, mutta en lestadiolaisoppiin. Olen myös liikkeen jättänyt aikoinaan. Opetan lapsille, että uskoja on erilaisia, ilman että kenelläkään on "yksinoikeutta" Jumalaan.



Tosin, mummojen ym. pitäisi kunnioittaa teidän vakaumustanne lapsen kasvatusasioissa eli lasta ei viedä sellaisiin paikkoihin mihin ette halua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
27.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mies on uskonnollisesta perheestä ja olen joutunut taistelemaan aivopesua vastaan. Jouduin turvautumaan miehen vanhempien apuun lapsen hoidossa ja he tuputtivat lapsen pään täyteen omia juttujaan. Onneksi nyt kun lapsi on jo koululainen, en tarvitse heidän apuaan enää. Eli ohjeeni on että älä jätä lasta heidän kanssaan yksin, jos et halua aivopesua.

Tosi karmeaa, tuollaistakin se saattaa pahimmillaan olla.

Vierailija
10/15 |
05.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minun esikoinen ei halua käydä päiväkerhossa ja sinne ei sitten raahata. Joku hänellä sielä nyppii, niin en viiti väkisin lasta viedä, jos hän sielä murjottaa yksin nurkassa. t. vl äiti

Meillä on kolem pyhäkoulussa kävijää mutta he eivät useinkaan haluaisi sinne lähtee. Emme ole kuitenkaan sen takai antaneet jäädä heidän pois. lapsella saattaa mieli ailahdella paljonkin. (t. vl perheenäiti)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
03.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

... ja koko odotusajan vanhat muistot on pyörineet päässäni. Erosin uskonnosta, kielsin uskoni, noin 17-vuotiaana. En halua, että lapseni joutuu koskaan kokemaan mitään samaa.

Me ollaan päätetty samoin. EI uskonnon pakkosyöttöä eikä hengellistä pakottamista yhtään mihinkään alaikäisille. Lapsille voi antaa tietoa erilaisista katsomuksista ja kertoa omasta ajattelustaan, mutta lasten tulee saada päättää itse aikanaan oma kantansa.

Vierailija
12/15 |
03.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

löytyy vl herätysliikkeen liepeiltäkin



http://freepathways.wordpress.com/2012/01/03/jatimme-uskon/

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
04.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka mummo silloin tällöin veisikin lapsen jonnekin uskonnollisiin tapahtumiin, ei lapsi siitä pilalle mene. Meillä ainakin lapset uskovat Jumalasta ja taivaan isästä sen mitä itse olemme heille opettaneet. Itse siis uskon vahvasti Jumalaan, mutta en lestadiolaisoppiin. Olen myös liikkeen jättänyt aikoinaan. Opetan lapsille, että uskoja on erilaisia, ilman että kenelläkään on "yksinoikeutta" Jumalaan. Tosin, mummojen ym. pitäisi kunnioittaa teidän vakaumustanne lapsen kasvatusasioissa eli lasta ei viedä sellaisiin paikkoihin mihin ette halua.

Täysin samaa mieltä.

Vierailija
14/15 |
22.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

että isovanhemmat ei vie pyhäkouluun eikä seuroihin lapsiamme, mutta voivat opettaa omia uskomuksiaan ihan vapaasti. keskustelemme kotona lasten kanssa ja kewrromme että on paljon erilaisia uskontoja ja isovanhemmilla on tämä lestadiolaisuus. Emme lieetso mitään riitaa vaan päinvastoin yritetään lisätä sellaista ymmärrystä että erilaisiin uskomusjärjestelmiin on ihmisillä oikeus kun ei sillä vaaranna toisen oikeutta uskoa omalla laillaan tai olla uskomatta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
21.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sanot vanhemmillesi, että lapsesi ei mene päiväkerhoihin yms. Vanhempiesi pitää kunnioittaa sun ja miehesi uskontoa ja teidän kasvatustapaa.



Minun esikoinen ei halua käydä päiväkerhossa ja sinne ei sitten raahata. Joku hänellä sielä nyppii, niin en viiti väkisin lasta viedä, jos hän sielä murjottaa yksin nurkassa.



t. vl äiti