kohdunsuu pehmeä ja kaula lyhentynyt., eri ohjeet eri lääkäreiltä..?
Todettu kypsymistä kohdunsuulla, ja ensimmäinen lääkäri sanoi ettei missään nimessä saa tehdä mitään raskasta, ja koita levätä mahdollisimman paljon.
Toinen lääkäri sanoi, ettei mitään hätää -otat vaa rauhakseen. Voi elellä normaalisti.
Nyt en sitten tiedä kumpaa pitäisi uskoa :D
Viikkoja reilut 30, "harjoitussupistuksia" aika reippaasti.
Uskaltaisiko sitä vaan mennä normaalisti eteenpäin, vai onko mahdollista että se vaan pahentaa tilannetta ja paikat aukeaa ennenaikojaan.?
Aikaisemmassa raskaudessa oli ennenaikaisuuden uhka, ja olinkin mutamaan otteeseen sairaalassa "synnyttämässä", kun luulivat että synnytys käynnissä, kun kohdunsuu auki ja supistuksia tuli tiheästi(tosin kivuttomia, kuten nyttenkin)
Mutta hyvin päästiin viikolle 37 :)
Eli siis, kumpaa tohtoria kannattaa tässä tapauksessa kuunnella ? :)
Kommentit (2)
kuulostavat melko samanlaisilta. Hiukan eri tapa ilmaista, että älä panikoi mutta ota rauhallisesti :)
koska sinulla todennäköisesti (edellisen raskauden perusteella) kuitenkin on taipumusta ennenaikaiseen synnytykseen.