Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

88 v vanhus: Lehtimaksu peritään moneen kertaan

Vierailija
11.11.2011 |

Vanhalta isoäidiltäni on lehtimaksuja hoitava yritys YAP Solutions yrittänyt periä Kajastus-lehden vuosikerran hinnan 3 kertaa.



Lokakuun puolessa välissä tuli 1. maksu 45 e, joka maksettiin heti.



Lokakuun lopussa tuli taas sama lasku (laskun sisältö oli sama, mutta eri laskutusnumero). Mieheni otti yhteyttä mummon puolesta YAP:iin, eivät löytäneet maksettua laskua, mutta tuli sähköposti että oli tekninen virhe, repikää lasku.



Tänään mummo sai 3. kerran saman laskun, vielä maksukehoituksella. Mummo lähes sokeana hermostui, ja oli lähtenyt rollaattorin kanssa 3 km päähän postiin. Asia ei selvinnyt.



Mitä tehdä YAP:in kanssa?



Mummo on todella 88v!

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
11.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

koko tilaus.

Vierailija
2/7 |
12.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos tää tilaus on siis maksettu ja teillä kuiti ei pitäis olla ongelmaa sen suhteen mutta perukaa ja katkaiskaa tilaus heti ja ja tuntematta tapausta sanokaa että otatte yhteyttä kuluttaja-asiamiehen jos eivät asiaa suostu korjaamaan

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
12.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuitti on olemassa 1. laskusta ja samoin on arkistoitu kaikki dokumentit. Lasku koski sokeiden Kajastus-lehden vuosikertaa vuodeksi 2012.



Otamme yhteyttä lehteen, ulkoistettuun YAP-laskuttajaan ja poliisiin jollei laskutus lopu ja tule kunnon selostusta mitä meinaavat.



Luin netistä että sokeita vanhuksia usein huijataan maksamaan sama lasku monta kertaa. Laskut menee heillä maksupalveluun. Meillä mieheni hoitaa mummon laskut.

Vierailija
4/7 |
22.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärrän tosi hyvin, että tällainen tapaus herättää epäluuloja laskuttajan tarkoitusperien suhteen, koska monenlaisia yleishyödyllisen toiminnan varjolla toimivia tahoja on esiintynyt. Tässä tapauksessa ei mistään tällaisesta kuitenkaan ole kysymys. YAP Solutions Oy toimii mainitun lehden tietojärjestelmän toimittajana.



Tämä kirjoituksessa kerrottu tapaus onkin jo selvitetty perusteellisesti asiakkaan omaisten, lehden julkaisijan ja YAP Solutions Oy:n kesken. Tietojärjestelmämme toimii oikein, mutta tilaajapalvelua tuottavalla alihankkijallamme oli tässä käynyt harmillinen ”näppivirhe”. YAP Solutions Oy vastaa kuitenkin kokonaisuuden toimivuudesta - pahoittelemme virheestä omaisellenne aiheutunutta harmia.



Oikein hyvää joulunaikaa toivottaen, asiakkuuspäällikkö M. Tyrsky / YAP Solutions Oy



Vierailija
5/7 |
24.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eipä ole ainoa "näppivirhe" teillä, hyvähän tänne on kirjoitella...

Vierailija
6/7 |
24.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

3 Et-lehteä ja maksulappuja samoin. Kaikissa oli osoitteessa pieni moka, muneron heitto. Soitin sitten tilausvastaavalle, että miten on mahdollista. Oli kuulemma kaikki tilaukset alkaneetkin vielä eri aikoihin.

Epäilen, että anopin tuttava, joka kauppasi joka vk lehtiä, teki tilauksia, jotta saisi paremmat provikat.

Ilmoitin sitten, ettei mitään lehtiä enää itse tilaa, vaan kaikki tulee sukulaisten kautta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
24.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikkei oltu sitä ikinä tilattu eikä edes yhtään lehteä näkynyt.



Minusta saisivat lopettaa typerät lehdet ja panna sisällöt nettiin. Laskutuskin olisi yksinkertaisempaa.