Lievää suurempi ongelma!
En oikein tiedä, mitä miehestä ajatella. Hän on aina ollut enemmän tai vähemmän haluton, mutta on ollut kausia joina asia ei ole ollut minulle suurikaan ongelma. Nyt se alkaa taas tuskastuttaa.
Seksiä on joskus jopa 4-5 kertaa kuukaudessa, mutta noin hyviä kuukausia on harvoin. Jos en tekisi aloitetta koskaan, olisi seksiä varmaankin pari kertaa vuodessa. Pisin seksitön kausi oli yli vuoden mittainen.
Minä olen erittäin kokeilunhaluinen, tahtoisin mukaan leluja ja muuta rekvisiittaa, tykkään suuseksistä, spontaanista seksistä yllättävissä paikoissa, jopa kimppakiva kiinnostaa jne. Perusseksi lauantaisin peiton alla riittää sekin, edes lämmittelyjä en välttämättä valtavasti kaipaa. Mies taas on kuin perässä vedettävä kivireki, jota on todella vaikea saada innostumaan. Jos sillä on allaan kuumana käyvä vaimo pienessä pitsihepenessä ilman pikkuhousuja, se vielä siinä vaiheessa miettii että "viittiskö tuota" ja "ei mua kyllä oikein huvita".
Miehen mielestä eritteet ovat ällöttäviä, nainen haisee pahalle, alaston nainen on ruma, seksi on jotenkin työlästä ja hankalaa jne - yritä nyt sitten paneskella tuollaisen kanssa. Ja jos jollain nyt käy mielessä, että se on homo, niin ei se ole kyllä minusta sitäkään homovastaisista kommenteista päätellen.
Musta tuntuu, että sillä on joko jotain lapsuudentraumoja tai sitten hormonit viturallaan, mutta milläs niitä hoidat kun miehen mielestä ongelmaa ei ole...
Antaisi edes luvan hankkia joku vakipano ihan silkkaa panemista varten niin ei tarvitsisi erota tämmöisen takia, mutta sitä on aivan turha ehdottaakaan. Mutta kun oman käden onni ei enää riitä!
Kommentit (7)
Ehkä ekat kaksi viikkoa seksiä oli tarpeeksi, sen jälkeen tahti hiipui pahasti.
Minulle henkilökohtaisesti miehen haluttomuus on ollut kausittain todella kova paikka. Sitä tuntee itsensä todella epänaiselliseksi ja rumaksi, kun tulee torjutuksi päivästä toiseen, kuukaudesta toiseen. Masentavaa, kun ei kelpaa edestä, ei takaa, ei päivänvalossa, ei pimeässä, ei suu, perse eikä mikään muukaan.
ap
Se vähän ihmetyttää et olet moisen miehen matkaan lähtenyt kun niin eri planeetoilta tuntuu teidän seksielämät olevan??
Kai tuossa on muuten sitten niin paljon hyvää, ainakin ollut silloin joskus. Joka tapauksessa nyt, kun elämä on muuten mallillaan, ei huvittaisi erota seksin puutteen takia.
ap
Itse kun teen aloitteen, mies torjuu 90%. Itse se ei tee aloitetta koskaan. Saa mennä vaikka vuosi. Ja se on aina kotona tai lenkillä, eli ei ole toista naistakaan (mitä normaali seksuaalivietin omaavat miehet ei voi millään uskoa kun kerron tästä).
Juuri mietin tänään, että ei mies edes katso minua samalla tavoin kuin muut miehet katsovat. Olen hoikka, kiinteäkroppainen kiitos salitreenin, pyöreät rinnat... Kehuja tulee kyllä muilta miehiltä koko ajan, mutta oma ukkoni vaan katsoo lävitseni. Itsetuntoni olisi varmasti säpäleinä, ellen olisi testauttanut oikeaa markkina-arvoani muilla miehillä.
Joten ei liene ihme, että olenkin nyt raskaana vieraalle sällille. Saas nähdä, mitä mies tykkää, kun tietää varmasti, ettei lapsi voi olla sen. Varmaan heittää mut ulos, mutta aikahan tämä liitto oli jo päättääkin. Jatkakoon seksitöntä elämäänsä yksin.
miten ois toisen naisen käsi ja hyväily sun ihanaa alastonta vartaloa kosketellen.....tekiskö yhtään mieli?
Useimmiten mies käyttää väsytys- ja väistelytaktiikkaa, eli välttelee sellaisia tilanteita, joissa voisin mahdollisesti alkaa "vongata". Tulee nukkumaan vasta kun jo nukun, katsoo televisiosta urheilua jollain mahdollisimman pienellä ja epämukavalla tuolilla, jotten vain tulisi kainaloon hipelöimään, ei suostu saunomaan tai käymään suihkussa kanssani. Olen ehdottanut "parisuhdelomaa" jossain kahdestaan, jotta olisi rauha paneskella ilman että on vaaraa lasten heräämisestä, mutta mies ei tahdo lähteä ilman lapsia.
Lukuisia ovat myös ne torjunnat, joita olen kohdannut tehdessäni suoran tai vähemmän suoran aloitteen. Ei auta mennä keikistelemään pienessä yöpaidassa miehen näkökenttään, ei suora ehdotus, ei vaivihkainen flirtti.
Ja jos seksiä on, se on jotenkin rajoittunutta. Siitä ei voi puhua, sitä ei voi harrastaa kuin yöllä, ei voi käyttää mitään leluja jne.
Olen niin monta vuotta yrittänyt herättää mieheni seksuaalisen mielenkiinnon, että en aina tahdo muistaa joillain muilla miehillä olevan haluja. Kai sitä voi sitten nimittää markkina-arvon testaamiseksi, että käytän mielelläni seksikkäitä vaatteita (tokikaan en millään muotoa tyrkkyjä) ja toivon miehen edes joskus huomaavan minut. Sitten häkellyn, kun muut miehet huomaavat anteliaan kaula-aukkoni tai punatut pusuhuuleni - se tuntuu todella yllättävältä.
En muuten ole koskaan pettänyt miestäni. Ainakaan vielä.
Vai onko ihan totaalisesti kääntäny kelkkansa ja alkanu pihtaamaan? Aika outo mies jos miettii noita pitsihepenehommia eikä vieläkään nappaa...