Paljonko 6.-luokkalaiset poikanne liikkuvat/urheilevat?
Pitääkö paikkansa sellainen karkea yleistys, johon itse uskon, että tuossa iässä poikia on kahdenlaisia: niitä, jotka urheilevat ja liikkuvat paljon, yleensä harrastavat aktiivisesti jotakin liikuntamuotoa ja niitä, jotka istuvat tieto- ja pelikoneiden ääressä iltakaudet? Tuntuu, että ne kauppojen nurkilla notkujat löytyvät tästä jälkimmäisestä ryhmästä. Tosin siitä ryhmästä taitaa löytyä myös niitä kilttejä ja tunnollisia koululaisia, jotka saavat jostakin tietystä aineesta aina kiitettäviä.
Kommentit (15)
on treenit 1,45 min kerralla, usein la tai su sitten parit pelit. Ei notku ostarilla, mutta pelikoneen äärellä kyllä :) Koulussa keskinkertainen, käden taidot, matikka ja liikunta hyvät, lukuaineet 7-8... tyypillinen keskitason jäpikkä?
Muuten liikkuu kyllä joka päivä. Skeittaa, pyöräilee, pelaa pihasählyä, rullaluistelee, pelaa fudista ym. ym. Mutta välillä myös pelaa tietokoneella ja pleikalla. Jonkin verran varmaan melkein joka päivä. Keskiarvo kasin nurkilla, ehkä himpun alle. Ei ole mitenkään erityisen tunnollinen koululainen. Tekee kyllä läksyt ja harjottelee kokeisiin, mutta ei mielellään. Joudun vahtimaan, että tekee.
Neljä kertaa ohjatusti 2h. Notkuu myös kaupan nurkilla, jonne menee kävellen tai pyörällä. Samat notkujat myös pelaavat yhdessä jalkapalloa, käyvät luistelemassa, uimassa jne. Harvemmin ne sisällä notkuu pelailemassa. Ja tosiaan pojalla yli kasin keskiarvo.
Ihmettelen miten poiaksi ehtii notkua kaupan nurkilla kun touhuaa muutakin noin paljon.
Oma poikani harrastaa kolmesti viikossa ohjatusti (2h kerralla) urheilua. Lisäksi hän tekee koulutöitään, huolehtii tietyistä kotiaskareista ja lukee paljon. Näiden ohella ei paljon jää aikaa notkumiseen. "Ylimääräinen" vapaa-aika kuluu kaverien kanssa urheilukentällä tai joskus sisällä pelaten.
ap
edellisestä viestistä jäi pois se, että oma poika liikkuu vapaa-ajallaan paljon (harrastuksen lisäksi), käy lenkillä tai pelailee kavereiden kanssa ulkona. Hän on myös hyvä koululainen, keskiarvo lähempänä ysiä kuin kasia. Tekee läksyt tunnollisesti. Sama pätee kaikkiin hänen kavereihinsa, jotka niinikään harrastavat paljon liikuntaa. Tämä poikaporukka ei notku kaupoilla, vaan siellä notkuvat ne heikommin koulussa pärjäävät pojat. Ne, jotka jäävät usein jälki-istuntoon ja polttavat salaa tupakkaa jne. Tähän kokemukseen perustuu oma ennakkoasenteeni.
Mutta taitaa olla niin, että suurin osa tämän ikäisitä pojista liikkuu paljon. Onneksi.
ap
vaan ne muut touhut siinä samalla, räkimistä, pskan jauhantaa ja röökiä, oks, kun pienet pennut ovat niiiiiin isoja ja mahtavia.
Kuten häiritsevä käyttäytyminen, roskaaminen, ikävämmistä lieveilmiöistä (tupakan poltto, näpistely sieltä kaupasta) puhumattakaan. Joukossa tyhmyys tiivistyy ja tuossa iässä tulee herkästi niitä "näyttämisen paikkoja" kavereille.
ap, jonka mielestä oman lapsen paikka EI ole notkumassa turhan päiten kauppojen kulmilla tai missään muuallakaan
Haluan vielä poistaa yhden ennakkoluulon. Liikunnallinen aktiivisuus ei vähännä alkoholin käyttöä, eikä tupakointia.
Lapset tarvitsevat sitä aikaa, kun he saavat olla vaan ja möllötää, syljeskellä ja eikä tehdä mitään ihmeellistä.Lasten pitäisi saada olla kypsymättömiä, ajattelemattomia ja lapsellisia.
Voihan ilmiö toimia toisinkin päin niin, että joku kaveri saattaa innostaa myönteisiin asioihin.
Mutta ei kauppojen kulmilla, missä oikeasti näkee paljon häiriökäyttäytymistä. Voihan sitä oleilla kotona, kavereilla, ulkona vaikka puistoissa, liikuntakentillä jne.
ap
Häiriökäyttäymistäkö ei sitten ole kavereilla tai kotona, kun olette poissa tai kaverin vanhemmat ovat poissa.
Oletko koskaa käynyt puistoissa tai liikunta kentillä, tiedätkö mitä, niissäkin ihan oikeasti näkee häiriökäyttäytymistä.
Häiriökäyttäymistäkö ei sitten ole kavereilla tai kotona, kun olette poissa tai kaverin vanhemmat ovat poissa. Oletko koskaa käynyt puistoissa tai liikunta kentillä, tiedätkö mitä, niissäkin ihan oikeasti näkee häiriökäyttäytymistä.
että poikani potkii palloa 2-3 kaverin kanssa koulun kentällä kuin, että hän seisoskelisi räkimässä poikalaumassa kaupan kulmalla.
Tietenkin häiriökäyttäytymistä voi olla missä vain.
ap
Parempi on ainakin meidän kylällä, että poika räkii näkyvillä kaupankulmilla, jossa sentään on aikuisten kontroilntia ja kyttäämistä, kun siellä koulun pihalla, jossa on vuoden sisällä paloiteltu polkupyörä ja mopo, poltettu auto ja roskis, poltettu/revitty vasta valmistunut urheilukentän pinnoite, pahoinpidelty tyttö, puhumattakaan rikotuista pulloista.
Tosiaan vanhemmat siinä luulossa kotona, että poika vaan pelailee futista kavereidan kanssa tai ovat treeneissä.
" jotka istuvat tieto- ja pelikoneiden ääressä iltakaudet?" Itse sen sanoit, he tosiaan istuvat iltakudet koneiden ääressä, eivätkä notku kauppojen kulmilla.
Paljon näkee seurejen logot rinnoissa lapsia ostamassa energiaajuomaa, jota sitten jäädään juomaan nurkille, räkien ja kiroen.
Treenit vievät reilu 2hx6kertaa viikossa. Lisäksi pelit päälle.
Ehtii silti liikkua kavereidenkin kanssa (ei ehkä lue niin paljoa). Kavereiden kanssa kävelee ympäriinsä, joskus pelailee/leikkii. Kesällä viihtyi myös skeittirampilla.
Kuitenkin meidän poika myös käy pyörimässä joskus siellä kaupungilla. Lähinnä hampurilaisella tai ihan kaupassa ostamassa jotain. Hengailu on sitten joskus lähinnä tyttöjen kanssa kaupan nurkalla tai koulun pihalla.
Neljä kertaa ohjatusti 2h. Notkuu myös kaupan nurkilla, jonne menee kävellen tai pyörällä. Samat notkujat myös pelaavat yhdessä jalkapalloa, käyvät luistelemassa, uimassa jne. Harvemmin ne sisällä notkuu pelailemassa. Ja tosiaan pojalla yli kasin keskiarvo.