millaiset on KEUHKOVERITULPAN oireet?
Kommentit (9)
Keuhkoveritulppa?
" Ihmettelevällä" on ollut kolme viikkoa pientä lämpöä ja oikeaan jalkaan on koskenut kauttaaltaan. Lisäksi toista viikkoa on ollut hengenahdistusta ja pienoista yskää. Keuhkokuvissa ei todettu mitään. Voiko tulossa olla keuhkoveritulppa?
Mahdollisen keuhkoveritulpan hoidon kannalta tämä vastaus on myöhässä, ja toivottavasti kysyjän asia on selvinnyt onnellisesti. Kerron kuitenkin perusasioita keuhkoveritulpasta.
Keuhkoveritulppa ei koskaan synny keuhkoissa, vaan se kulkeutuu sinne laskimoista, yleensä alaraajojen alueelta. Ensin syntyy laskimon veritulppa eli hyytymä laskimon sisällä. Joskus hyytymästä irtoaa paloja tai se lähtee liikkeelle kokonaan. Liikkuvaa tulppaa nimitetään emboliaksi. Se kulkee nopeasti veren mukana sydäntä kohti.
Laskimot päätyvät sydämen oikeaan eteiseen, josta veri saman tien solahtaa oikeaan kammioon. Kammio supistuu välittömästi, jolloin veri ja mukana kulkeva hyytymä syöksähtävät keuhkovaltimoon. Nyt edessä on ongelmia, sillä keuhkovaltimo jakaantuu yhä pienempiin haaroihin. Ennemmin tai myöhemmin hyytymä kiilautuu verisuonen haaraan, jonka verenkierron se samalla tukkii. Keuhkoveritulppa on syntynyt. Verihyytymän matkaan alaraajojen laskimosta keuhkovaltimon haaraan kuluu aikaa joitakin sekunteja.
Keuhkoveritulppa on yksi lääkärintyön koetinkiviä, sillä sen oireet vaihtelevat tavattomasti. Voi tulla äkillinen rintakipu ja veriyskää. Tai sitten voi olla hengenahdistusta ja yskää kuten kysyjällä. Asiaa ei lainkaan auta se, että myös alaraajojen laskimoiden veritulppien oireet vaihtelevat kovasti. Aina ei jaloissa ilmene mitään, ja keuhkoveritulppa on ensimmäinen oire. Useimmiten laskimoveritulpassa ilmenee toisen jalan turvotusta ja kipua.
Koska oireet ovat vaihtelevat ja usein epämääräiset, taudin määritys edellyttää tutkimuksia. Laskimoveritulppa todetaan ultraäänitutkimuksella, ja keuhkoveritulpassa käytetään uutta ns. spiraalitietokonekuvausta.
Jos keuhkoveritulppa todetaan, potilas kuuluu kiireisesti sairaalahoitoon. Hoitona on yleensä verihyytymän liuotus lääkkeillä ja pitkään jatkuva antikoagulanttihoito eli verenohennushoito.
Jos omalle vastaanotolleni tulisi potilas kysyjän oirein, ottaisin kyllä keuhkoveritulpan huomioon häntä tutkiessani. Jos sen jälkeen epäily keuhkoveritulpasta edelleen jäisi, järjestäisin kiireesti lisätutkimuksia.
Tapahtui sukulaismiehelle. Ei ehtinyt kärsimään, eikä edes tiennyt mikä iski.
Usein diagnoosin varmistukseen menee viikkojakin, sillä oireet ovat hyvin moninaiset, eikä tulpan mahdollisuutta voida kovin helposti poissulkea.
Vierailija:
Usein diagnoosin varmistukseen menee viikkojakin, sillä oireet ovat hyvin moninaiset, eikä tulpan mahdollisuutta voida kovin helposti poissulkea.
Tässä tapauksessa diagnoosi tehtiin ruumiinavauksessa. t.8
Keuhkoveritulppa on vakava juttu mutta ei siihen mitenkään välttämättä kuole jos saadaan hoidettua ajoissa. Oireet voivat hyvin jatkua pidempäänkin.
18:39 2005 on kirjoittanut oikein, minulla on ollut aikaisemmin jaloissa tulppia. Mutta on nyt ilmennyt outoja tuntemuksia värinää vasemmalla puolella selkäpuolella, kohta vähän yli puoli viikkoa. Ajattelinkin et tulevana maanantaina hakeutuisin lääkäriin ja muitakin outoja oli jo pari viikkoa sitten päässä, kun n. 18 v sitten oli lisänä pieni kasvannainen, joka itselleen hävisi ja välillä viheltää toisesta korvasta toiseen. Onneksi tätä geenivirhettä ei ole veljillä 5-geenin mutaatio. Minua ei koskenut jalkaan vaan näin unen et taivaanisä tuli sanomaan et maanpäällinen aikani loppuisi. Silloinkin menin vasta maanantaina lääkäriin ja lääkäri tutki jalat ja sanoi niiden olevan kliinisesti terveen näköiset, mutta sanoi kun te olette nähneet unen menette huomenna ultraan ja niin menin ja oli tulppa sen verran yli polven menossa ylöspäin. Että päätepysäkki olisi tullut vastaan, olin sairaalassa yhden yöän, lääkäri muisti kuinka olin hoitanut edellisen tulppan klexanen kanssa. Tästä on aikaa noin 2 vuotta ja nyt menen pyytämään et tutkisivat vähän korkeammalta. Kun en ole vielä valmis lähtemään, niin olen yksinhuoltaja joilta jo toinen vanhempi on kuollut. Jumalahan tämänkin asian päättää, mutta voin silti yrittää saada vähä lisäaikaa. Ei onneksi koske on vaan värinää, vaivaa sen verran että huolestuu kun sitä ei ole ollut aikaisemmin.
Kuinka niin?