Onko mitään kissarotua, mikä sopisi myös allergikolle lemmikiksi?
Olisi kova hinku hankkia lasten mieliksi meille kissa, mutta avomieheni on alleginen kissalle. Onko mikään kissarotu vähemmän allergisoiva kuin toinen? En tiedä kuinka allerginen mies loppujen lopuksi on, ei kuitenkaan ole ollut kissojen kanssa tekemisissä aikoihin.
Kommentit (11)
On erittäin typerää alkaa leikkimään tulella. Miehesi voi tosin sietääkin kissaa mutta toisaalta voi saada muutaman vuoden päästä astman. Ja sen kanssa ei sitten ole leikkimistä.
Kissa on yksi ärhäköimmin allergisoivista lintujen ja marsun kanssa. Ehdottomasti testit ennakkoon, mutta jos aavistuskin allergian suuntaan niin jos kissoja rakastastat niin et ota kattia kokeiluun teille.
Veljeni vaimo oli lievästi allerginen kissoille kun tapasivat, mutta siedättyi hyvin nopeasti korat-rotuiselle kissalle. Myös allergiset reaktiot mitkä sai alussa olivat todella vähäisiä. Koratilta puuttuu alusvilla, mikä levittäisi allergeeneja.
Suosittelisin kuitenkin viettämään aikaa jossain missä on tällainen kissa, ennen kuin edes harkitset hankkimista. Kissa kun elää sen 15 vuotta...
suosittelisin ensin allergiatestiä ja sitten vasta kissan hankkimista. Jos ei ole edes varmuutta onko mies todella allerginen kissalle vai vaikka kissojen kuljettamille varastopunkeille, niin ihan turha kokeilla siedätystäkään.
Miten motivoitunut miehesi on? Ymmärtääkseni myös siedätyshoidot ovat nykylääketieteessä mahdollisia?
paitsi jos saa siitä allergisia reaktioita niin sitten ei kyllä oo kiva juttu. Lähinnä lasten takia haluttaisiin joku lemmikki ottaa ja kissa nyt on siitä helpoimmasta päästä hoidollisesti.
miehelle varmaan muuten kyllä yksi ja sama onko meillä kissa. Paitsi jos saa siitä allergisia reaktioita niin sitten ei kyllä oo kiva juttu. Lähinnä lasten takia haluttaisiin joku lemmikki ottaa ja kissa nyt on siitä helpoimmasta päästä hoidollisesti.
Mikään rotu ei ole pomminvarma valinta, kaikista voi saada allergiareaktioita. Joku sietää jotain rotua, mutta toinen taas saa siitäkin reaktioita.
Ja omasta kokemuksestani sanon, että jo jonkin aikaa kotona olleesta lemmikistä on moninverroin kamalampaa luopua kuin olla kokonaan ilman.
Eikö kannattaisi mieluummin ostaa jokin lyhytikäisempi lemmikki, joka pysyy jossain huoneessa, eikä kylvä eläinhilsettä pitkin huushollia? Marsut, kani, hamsteri, siili, jokin lintu, lisko...?
Aikuistenkaan ei kannata leikkiä eläinallergian kanssa, itse sain lopulta sinnittelystä palkaksi astman.
Jos siis kissa ei ole "pakko saada" -juttu, niin kuin monelle joka tälläisiä kyselee on, niin älkää nyt sit ihmeessä kissaa hankkiko!! Onhan noita vaikka pieniä jyrsiöitä jotka voi pitää yhdessä huoneessa tmv. ja voivat olla lapsille ihan yhtä ihania lemmikkejä.
Alusvillan puute ei poista allergian aiheuttajia.
Ne ovat HILSE ja SYLKI, eikä siihen auta karvattomuuskaan.
Olen allerginen kissoille ja koirille, perusallergiatestissä sain kissoille luvun 8 ja koirille 9. Meillä on 2 lyhytkarvaista persialaista (exotic) ja koira. Omista kissoista en saa mitään oireita, mutta jos menen kotiin, jossa on maatiasisia, olen saman tien ihan tukossa.
Persialaiset huomasin sopiviksi, kun hoidin jonkun aikaa tuttavien persiksiä. Naamaa mun ei kyllä kovin antaumuksella kannata niihin hinkata ja kädet pesen aina silityksen jälkeen (mikä nyt on ei-allergisiltakin ihan fiksua). Luulen, että kissojen paksu aluskarva sitoo allergisoivaa hilsettä sen verran, etten oireile.