Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

AV:lta tuttua: "Hyväksikäytettyjä tyttöjä leimataan syyllisiksi: Huorittelua ja uhkailua

Vierailija
20.10.2011 |

Tyttöihin kohdistuu yhä enemmän huorittelua ja uhkailua netissä.



Näin arvioivat seksuaalisen hyväksikäytön uhreja auttavat asiantuntijat.



Uutiset hyväksikäytöistä käynnistävät nettikeskusteluja, joissa alaikäiset tytöt leimataan syyllisiksi, kertoo projektipäällikkö Mari Hietala Exit-hankkeesta.



Kun 14-vuotiaan tytön seksuaalisesta hyväksikäytöstä tuomittiin taannoin useita miehiä ehdolliseen vankeuteen ja sakkoihin, oikeusratkaisusta kirjoitettu uutinen kirvoitti yli 1 600 viestiä netissä.



Viesteissä osa kirjoittajista kuvailee teinejä laskelmoiviksi bisnesnaisiksi, jotka tekevät rahaa seksillä ja oikeustuomioilla. Tyttöjä uhataan myös väkivallalla ja jopa kuolemalla.



- Kadonnut pissis ei vaadi korvauksia, kirjoittaa eräs.



Kommentit muistuttavat Hietalan mukaan maahanmuuttajiin kohdistettua vihapuhetta. Tyttöihin kohdistunut vihapuhe on yleistynyt viimeisen vuoden aikana huomattavasti."



iltalehti.fi



Aika karua tekstiä, mutta näinhän se tälläkin palstalla usein menee. Lapsi on syyllinen ja hyväksikäyttäjä viaton uhri.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
20.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

syyllistävät 14 vuotiaita lapsia?!

Aika kamalaa.

Vierailija
2/2 |
20.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

esim. oma poika. Pakkohan siinä helvetissä on yrittää siirtää syyllisyyttä siitä omasta rakkaasta muualle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yksi seitsemän