Ettekö te vanhemmat ymmärrä miten sosiaalisesti raskas ympäristö PK pienille on?!
Huomaa tuosta päiväuni-ketjustakin.
Monet taaperot viettävät 10h "työpäiviä" päiväkodissa erittäin raskaassa ympäristössä siinä missä äiti viettää työpäivänsä 8h siistissä, hiljaisessa toimistossa lähes tulkoon omassa rauhassaan, tai ainakin omaehtoisesti toisten aikuisten kanssa sosialisoiden.
Menkää joskus seuraamaan päiväkodin arkea pidemmäksi aikaa, voi ehkä silmät aueta.
Kommentit (31)
Jotain rajaa syyllistämiseen, kiitos. Eiköhän 90% lapsista ole hoidossa ihan aidon tarpeen takia- ja usein se tarve johtuu töistä. Suomessa on valloillaan hassu käsitys, jonka mukaan lapsen kanssa pitäisi kökkiä esikouluikään kotona, ilman että toinen vanhemmista toisi minkäänlaista tuloa talouteen. Samaan fantasiaan menee tietenkin sekin, että perheen mies elää käydäkseen töissä ympäri kellon, mahdollistaen äidin kotonaolemisen...ja jos äiti nyt kehtaisi osa-aikatöihin mennä, hän tulee aina olemaan se henkilö, jonka pitää lähteä kesken päivän kotiin milloin minkäkin aivastuksen tai löysän kakan takia.
t. äitimyytteihin kyllästynyt paskamutsi
laitan lapseni 1v päiväkotiin kun ei ole rahaa olla kotonakaan.ennemmin annan leivän pöytään ja vaatteet päälle kun pidän lapseni nälässä ja kylmissään.kamalalta tuntuu mutta ei maha mitään täällä reilussa ja varakkaassa suomessa!
on totta, että joutuu siellä päiväkodissa olemaan sen 10 tuntia, koska työmatkoihinkin menee aikaa. Mutta olen ap:n kanssa samoilla linjoilla siinä, että se päiväkodissa oleminen on lapselle työtä, ei mitään huvia, niinkun toiset tuntuu ajattelevan. Toisilla on pakkotilanne mennä töihin ja ymmärrän sen ja ymmärrän myös sen, että joku ei halua laittaa lapsiaan ollenkaan sinne päiväkodin hälinään. Itse olen ollut päiväkodissa töissä useamman vuoden. Yhden pätkän sain olla pienemmässä ryhmässä ja se oli kyllä tosi kiva juttu! Avasi todella silmiäni paljon. Itse kuitenkin kallistuisin tuohon päiväkotiin, jos en tuntisi perhepäivähoitajaa tosi hyvin. Onneksi meillä ei ole tarvinnut noita päätöksiä tehdä, vaan saan olla lasten kanssa kotona. Osa-aikaista hommaa pystyisin tekemään, mutta sellaisia ei vaan ole tarjolla. Meillä kun tällä hetkellä lääkitsemiset ym. vievät paljon aikaa. Emme elä siis ihan normaalia arkea. Ehkä vielä joku päivä! :) Turha arvostella toisten tekemiä ratkaisuja, koska kukaan ei todellisuudessa tiedä mitä toisten perheissä tapahtuu!
Jotain rajaa syyllistämiseen, kiitos. Eiköhän 90% lapsista ole hoidossa ihan aidon tarpeen takia- ja usein se tarve johtuu töistä. Suomessa on valloillaan hassu käsitys, jonka mukaan lapsen kanssa pitäisi kökkiä esikouluikään kotona, ilman että toinen vanhemmista toisi minkäänlaista tuloa talouteen. Samaan fantasiaan menee tietenkin sekin, että perheen mies elää käydäkseen töissä ympäri kellon, mahdollistaen äidin kotonaolemisen...ja jos äiti nyt kehtaisi osa-aikatöihin mennä, hän tulee aina olemaan se henkilö, jonka pitää lähteä kesken päivän kotiin milloin minkäkin aivastuksen tai löysän kakan takia. t. äitimyytteihin kyllästynyt paskamutsi
Eikä tarvitse edes uskoa äitimyytteihin nähdäkseen joidenkin lasten kurjan tilanteen.
Pk-seudulla ainakin monen taaperon hoitopäivä venyy helpostikin sinne 10 tuntiin, päiväkoti sijaitsee usein lähellä omaa kotia ja liikenne vie oman aikansa.
Sinun maailmassasiko tarkoitus siis pyhittää keinot? Eli tausta-ajatus oli hyvä: "työssäkäynti", ei haittaa vaikka keinot "pieni joutuu olemaan pitkiä päiviä päiväkodissa" olisivat jokseenkin kyseenalaiset.
Hyvä kakkonen!
Ap.
9 tunnin mittaisiksi, siksi valitsimme yksityisen pph:n ja aion tehdä ainakin ensimmäisen puoli vuotta lyhyempää työaikaa.
Harva alle 3-vuotiaan vanhempi puhuu siinä ketjussa. Ja juuri siitä syystähän vanhemmat haluavat lapsilleen hyvät yöunet, koska se päiväkotielämä on välillä haastavaakin. Jos niitä pitkiä, laadukkaita yöunia ei saa päiväunien takia, niin kyllähän niistä päiväunista silloin pitää joustaa.
ja siellä on yhteensä kahdeksan lasta. Lapsi oli ihan sekaisin, kun on tottunut vain neljään lapseen.
Vaikka ryhmässä on kaksi aikuista, niin yksi kahdeksan lapsen ryhmä vaikuttaa paaaaljon sekavammalta ja pahemmalta kuin kaksi erillistä neljän lapsen ryhmää yhteenlaskettuna. Näillä lapsilla on jotenkin synerginen vaikutus toisiinsa.
ja siellä on yhteensä kahdeksan lasta. Lapsi oli ihan sekaisin, kun on tottunut vain neljään lapseen. Vaikka ryhmässä on kaksi aikuista, niin yksi kahdeksan lapsen ryhmä vaikuttaa paaaaljon sekavammalta ja pahemmalta kuin kaksi erillistä neljän lapsen ryhmää yhteenlaskettuna. Näillä lapsilla on jotenkin synerginen vaikutus toisiinsa.
Esimerkiksi Keltikangas-Järvinenhän on sanonut juuri sitä, ettei aikuistenkaan lisääminen auta ryhmän rauhallisuuden tai vähemmän kuormittavuuden edesauttamiseksi mitään, sillä lisäihmiset aina tuovat lisää sosiaalista kuormaa ja "taustahälyä", mikä itsessään on todella vaativaa taaperolle.
Ap.
Mitä pienemmät lapset sitä pitempi päivä. Arvostan päivä päivältä enemmän vanhempia jotka haluavat viettää mahdollisimamn paljon aikaa lastensa kanssa.
Moni vanhempi saisi pienin järjestelyin lapselle lyhyemmän päivän. Tinkimällä etelänmatkoista niin voisi tehdä osa-aikaista. Ja kun saisi taottua sen isienkin kalloon, että lasten vienti ja halu kuuluu heillekin.
t. päikyn täti
Ei sielä ollut mikään älytön härdelli kokoaika päällä. Tietty rytmi, lapset leikkivät rauhallisesti tiettyyn aikaa ruoat ja nukkumaan meno oli rauhallista. Tietenkin joukkoon aina mahtuu yksi tai kaksi rämäpäätä.
Mutta en ymmärrä minkä helvetin takia tästä aiheesta aina jauhetaan. Jos se olisi niin vaarallista ja raskasta niin eihän päiväkoteja järjestettäisi.
Ja toiveenahan se on aina että alottaisi 3v. Niitä en ymmärrä jotka laittavat 1v 8-10 tunniksi paikkaan, Niin pieni tarvii jatkuvaa huomiota ja huolenpitoa.
Mahdotonta se päiväkodissa on kun on sen verran monta lasta. Mutta 3v ikäisille ja yli se on hyvä paikka kun on tietty rytmi ja oppii kommunikoimaan muiden lasten kanssa. Ja tarvitsee muutenkin enemmän aktiviteettia. PK:ssa sitä löytyy. säännölliset ulkoilut yms.
Löytyy niin paljon laiskoja vanhempia, että ei jaksa viedä lapsiaan ulos ja muutenkaan olla heidän kanssaa, silloin minusta päiväkoti on erittäin hyvä vaihtoehto kun kotona.
aloittanut päivähoidossa hieman päälle kaksivuotiaana. Jos olisimme tajunneet, niin olisimme luultavasti antaneet lapsen olla vielä kotona. Kummallakaan vanhemmista ei ollut omakohtaista kokemusta päivähoidosta.
Eka vuoden lapsi oli vain 4 tuntia päivässä hoidossa ja senkin jälkeen yritimme tehdä kaikkemme, jotta päivät olisivat lyhyemmät ja vanhemmat pidimme lomamme eri aikoina jne.
Joidenkin on vain pakko käydä töissä. Ei ole hyvin ansaitsevaa puolisoa joka elättää koko perheen.
On niissä päiväkodeissa hyviäkin asioita.
Älä syyllistä ap.
Joidenkin on vaan käytävä töissä eikä muita hoitovaihtoehtoja ole. Aika harva ihan vapaaehtoisesti ja "tahallaan" lastaan pitää toisen hoidossa.
Päivähoito mahdollistaa Suomen hyvinvoinnin. Jos kaikki äidit jäisivät kotiin, maan talous kaatuisi ja sitten se vasta lapsilla raskasta olisikin.
usein se vaan menee niin että mitä pienempi lapsi sen pidempi päivä.
lto
Monilla vaan ei taida olla vaihtoehtoja. Kurjaa on, mutta minkäs teet. Ei tää kotona oleminenkaan leiville lyö ja jollakin on elettäväkin. Ruoka ja asuminen maksaa ihan älyttömästi, eikä kaikissa perheissä pärjätä yhden aikuisen tuloilla. Ei se pienen päiväkotiin laittaminen aina siitä ymmärtämättömyydestä ole kiinni.
Perheessä, jossa on 250 000euroa asuntolainaa ei ole sellaista vaihtoehtoa, että toinen jää kotiin 400euron "palkalla". Sellaista ei ole.
Eli vuoden vanhana sinne päivähoitoon on mentävä. Asuntojen hinnat täällä pk-seudulla nyt vain ovat sellaiset, että millään 100 000eurolla et isoa perheasutnoa osta. Näin.
Ja kun faktat ovat pöydässä, että tarhaan on mentävä ja siihen päälle lisätään että koti on Vantaalla ja työpaikat Espoossa niin avot -paketti on valmis. Niin pitäisi vissiin irtisanoutua töistä? Tai muuttaa lähemmäksi (ne espoolaiset talot vasta halpoja ovatkin). Mutta kun nyt ei eletä missään laa-laa landiassa
Niin turha latoa tänne näitä syyllistämisyrityksiä -kyllä, syvältähän se on. Aivan varmasti tekisin puolikasta päivää tai 3-päiväistä viikkoa tai mitä lie, mutta kun talouden realiteetit ovat mitä ovat.
Sen sijaan yritän parhaani mukaan panostaa siihen, mitä meille jää -arki-iltoihin, viikonloppuihin ja lomiin. Päiväkodeissa (varsinkin näissä 22 lapsen ryhmissä) meno on ihan karmeeta. Mun mielestä on ihan turha tänne palstalle rääpiä vanhempien suuntaan -kunnathan ne ryhmät on paisuttaneet. Sinnehän se parjaus pitää osoittaa.
Huolehtikoon kunnat päivähoidon sellaiseen kuntoon kuin pitää. Ei meillä työssäkäyvillä ole vaihtoehtoja.
Meidän lapsi meni 1v3kk iässä hoitoon päiväkotiin, josta voisi varmaan joku olla tosi kauhuissaan. Lisään kuitenkin vielä, että päivät olivat koko ensimmäisen vuoden vain 5 1/2 tuntia, koska järjestelimme työaikoja miten taisimme. Heti 2 tunnin päiväunien jälkeen haettiin pois, eli lapsi oli päikyssä sen 3 1/2 hereillä. Valittiin myös pieni päiväkoti, jossa pysyvät hoitajat ja max 8 lasta ryhmässä.
Ei ole ollut huono omatunto missään vaiheessa ja lapsi voi hyvin niin meidän kuin päiväkodin hoitajien mukaan. Tänä vuonna ollaan pidennetty päivä 6 tuntiin, jotta töiden järjestelyn kanssa on vähän helpompaa.
Uskon, että näitä 10 tunnin päiviä tekeviä lapsia on, mutta tuntuu, että täällä puhutaan vain niistä. Päiväkotihoidonkin voi monesti järjestää monella tavalla.
ekaa vuotta pienperhepäiväkodissa, jossa oli 2 hoitajaa ja kourallinen lapsia.