Kiitios vaan venäläisille maata myynneet
Venäjän maaostot Suomesta - Strategista valmistautumista sotaan ja alueen haltuunottoon
10.10.2011 14:55 Veli-Pekka Kortelainen Suomi, NATO, YYA, maanostot, Venäjä, Kreml, lentokentät, varikot, laskeutumiskaistat, telemastot, strateginen isku, valmiusjoukot, Kotimaa 54 kommenttia
Sunnuntaina 9.10 järjestettiin Jyväskylässä PS-nuorten turvallisuuspoliittinen seminaari, jossa muiden aiheiden ohella luennoitiin Venäjän maaostoista Suomessa. Asiasta kertoivat ilmiötä yli kolme vuotta tutkineet vanhempi konstaapeli Asko Hackzell ja insinööri Kalevi Kuorelahti. Myös MTV3 kertoi viime viikolla samasta aiheesta (MOT).
Tutkimusten tulos on yhdistettynä hälyttävä: Venäjä on käytännössä hankkinut omistukseensa maita ja kiinteistöjä lähes kaikkien Suomen lentokenttien, sotilastukikohtien, varikkojen, varalaskeutumispaikkojen, satamien, viestikeskusten ja tärkeimpien laivareittien läheltä.
Tutkijat sanoivat, että ei tarvitse kuin tietää, onko jossain esim. radio- tai telemastoa, varikkoa, varalaskeutumiskaistaa, tms. ja alkaa tutkia lähialueiden maanomistusta, niin törmää outoihin tapauksiin, bulvaaniyhtiöiden hankkimiin autiotiloihin, jne. Bulvaaniyhtiöiden takaa löytyy yleensä joko Baltiaan, Suomeen tai veroparatiiseihin rekisteröidyt yhtiöt, joiden takaa löytyy Venäjän valtiota lähellä olevat tahot.
Näiden yhtiöiden omistajilla on yleensä suorat suhteet Kremliin. Kyse ei siis ole yksittäisten venäläisten yksityishenkilöiden ostamista pienistä tonteista tai kiinteistöistä, vaan isoista, yli 10 hehtaarin maa-alueista ja isoista kiinteistöistä. Yhtiöt ostelevat myös hotelleja, leirintä-alueita ja muuta majoituskapasiteettia, jota ilmeisesti tarvitaan sotilaille. Ero tavanomaisiin turismi- ja matkailu sijoituksiin on, että näissä tapauksissa asialla ovat nämä samat Kremliä ja turvallisuuskoneistoa lähellä olevat piirit.
Osassa paikoissa on valmiina rakennettu tyhjiä varikkohalleja tukipisteiksi. Venäjä valmistautuu siis tohinalla sotaan, ja varsinkin konfliktin alussa tapahtuvaan Suomen alueen sekä sotilaskohteiden haltuunottoon, ettei NATO ehtisi ensin. Tämä noudattaa tutkijoiden mukaan sama strategiaa, jota Venäjä noudatti mm. Georgian sodan alla, ja tekee ilmeisesti
myös Baltiassa.
Mitä tekee hallituksemme? Se sanoo ettei ole mitään hätää ja tumputtelee tyytyväisenä NATO- ja EU-kiimassaan. Virhe. Nato-juna meni jo. Jos siihen olisi haluttu hypätä, se olisi pitänyt tehdä 90-luvulla.
Nyt on myöhäistä. Jos nyt haluttaisiin paikata edes osa tehdyistä virheistä, pitäisi säätää poikkeuslaki, jolla perutaan kaikki strategisesti arveluttavat maaostot. Puolustusmäärärahat pitäisi yli kaksinkertaistaa toistaiseksi tuleville vuosille ja kertausharjoituttaa kaikki alle 30-vuotiaat ikäluokat seuraavan nelivuotiskauden aikana. Lisäksi pitäisi joka tapauksessa rakentaa oikeasti valmiudessa olevat valmiusprikaatit. 6-12 tunnin valmiusaika ei riitä, kun venäläiset ehtisivät jo 4-tunnissa Vaalimaalta Helsinkiin. Eli nykyisellään strategisen iskun tullen kukaan olisi oikeasti vastaamassa tuleen, kuten taannoinen Maanpuolustuskorkeakoulun raportti tylysti kertoi.
Toinen vaihtoehto olisi nähdäkseni vain uusi lievennetty YYA. Jos vaikka tekisimme sellaisen; "Me ei ikinä liitytä NATO:on ja te myytte meille jatkossa öljyä ja kaasua -15% kaverialennuksella" -sopimuksen Venäjän kanssa?
Jos emme tee kumpaakaan edellä mainituista, niin edessämme on nykyisen taloudellisen ja geopoliittisen tilanteen huomioiden joutuminen suursodan jalkoihin. Tämän hetkisen arvioni mukaan sellainen on edessä viimeistään 5 vuoden päästä.
P.S. Muistatteko kun taannoin uutisoitiin, miten ulkoministeriö on ulkoistanut viisumien käsittelyn Venäjällä "intialaiselle yritykselle"? No, sen takaa on paljastunut "kansainvälinen sijoitusyhtiö", joka onkin venäläinen, Kremlin miesten bulvaanifirma. Me ollaan käytännössä annettu itänaapurille siis viisumivapaus, suurlähetystö vain lyö leimat niihin papereihin, mitä
"intialainen" yhteistyökumppani tuo pöytään.
Kommentit (10)
mutta käytännössä se on silti suomen maaperää, jossa on suomen laki voimassa ja viimekädessä suomen valtiolla on oikeus ottaa maa-alueet haltuunsa.
Ei nuo maapläntit venäjälle kuulu silti.
Omistaahan lukematon määrä suomalaisia mm. thaimaasta maata, ja monista muista valtioista, ei silti suomelle kuulu.
Provosoivaa hiukan kyllä tuo ap laittama teksti,
asioista pitää olla tietoinen.
kysymykseen miksi ja millä rahoilla venäläiset osti!!
Asunnosta toivot saavasi noin 300 000 e. Sitten saat tarjouksen, jossa luvataan maksaa 700 000 e ja välittäjä toteaa, että kauppa olisi täysin laillinen, ei rahanpesua jne.
Myisitkö sillä 700 000 eurolla vai sanoisitko, että ei käy, koska ostaja on venäläinen?
kysymykseen miksi ja millä rahoilla venäläiset osti!!
vittua se kunnanhallituksen puheenjohtajalle kuuluu edes?
Tai sinulle sen puoleen...
venäläisiltä!! Kuuluu toki kh pj:lle ja meille asukkaillekin!
siis kannattaa laittaa jos haluaa uskoa kaikkea soopaa mitä kirjoitetaan. Jos nyt ihan faktoja mietitään niin Venäjän ylivoima Suomeen verrattuna (asevoimat, aseistus, sotilaat, ydinaseet, muu kalusto) on niin suuri, ettei venäjän todellakaan tarvitse ostella mitään autiotiloja, se vyöryy tänne tositilanteessa muutamassa tunnissa ihan ilman maaostojakin :)
Kiitos. Olen itsekin mietiskellyt noita maaostoja. Ei saisi myydä maata ulkomaalaisille, ainoastaan vuokrata!
Huh huh sentään.