Unettomuus. Olen ihan poikki, mulla on stressiä
työn takia aika paljon, isoja juttuja meneillään ja se vaikuttaa yöuneen. Olen kohta burn outissa jos en saa nukuttua kunnolla. Illalla nukahdan yleensä ihan ok, mutta herään klo 3-4 aikaan ja sitten menee pyöriskelyksi ja paniikiksi, että miten jaksaa nousta aamulla. Kummasti sitä jaksaa, ainakin toistaiseksi. Välillä en saa illallakaan unta ja nukahdan ties milloin. Pienin lapsikin tulee monesti viereen yöllä ja sitten en nuku senkään vertaa.
Mikä avuksi? Lääkkeitä en halua, ne koukuttavat. Onko muilla kokemusta unettomuudesta? Miten pärjäätte?
T. Kohta hourulassa?
Kommentit (6)
Pahoin pelkään, että jos unettomuus johtuu stressistä, niin ainoa tapa saada se loppumaan on vähentää stressiä. Unettomuus aiheuttaa helposti ikävän kierteen, joten asialle kannattaa alkaa tehdä jotain hyvin nopeasti. Mitä syvemmälle kierteeseen uppoaa, sitä hankalampi sieltä on päästä pois.
Olen omassa unettomuustaistelussani huomannut, että on hyvin yksilöllistä, mikä auttaa ja mikä ei. Tässä muutamia vinkkejä, joista minulle on ollut hyötyä, ehkä joku niistä saattaa auttaa sinuakin:
- Tietysti nämä perusasiat: makuuhuoneessa sopiva lämpötila, riittävän pimeää yms...
- Vaikka varsinaisia uni- ja nukahtamislääkkeitä ei haluaisi käyttää, niin melatoni saattaisi olla hyvä vaihtoehto ja mahdollisesti sen rinnalle uni/nukahtamislääke parina ensimmäisenä yönä. Lisäksi voi kokeilla käsikauppalääkkeenä saatavia valeriaanavalmisteita.
- Tarkkaile, kuinka kehosi reagoi kofeiiniin ja alkoholiin. Vältä kahvia, teetä ja suklaata ainakin illasta, mutta jos olet kovin herkkä kofeiinille, voi olla parempi jättää ne kokonaan pois joksikin aikaa. Samoin alkoholin kanssa.
- Sopivasti liikuntaa. Itselläni pahojen unettomuusjaksojen aikana melko pieneltäkin tuntuva määrä liikuntaa on loppujen lopuksi liikaa ja haittaa selvästi nukahtamista. Koeta löytää itsellesi sopiva määrä liikuntaa, siitä ei kuitenkaan kannata luopua kokonaan.
- Stressiä voi yrittää purkaa esimerkiksi sillä tavalla, että varaa joka päivä tietyn hetken murehtiseen ja purkaa paperille kaikki huolenaiheet. Silloin ne eivät ehkä jää päähän pyörimään koko yöksi.
- Opettele joku tekniikka, jolla saat itsesi rauhoittumaan, kun heräät yöllä. Itse hengitän rauhallisesti ja lasken jokaisella sisäänvedolla seuraavasti: 1, 1-2, 1-2-3, 1-2-3-4, 1-2-3-4-5 ja niin eteenpäin aina kymmeneen asti. Tämä saa hengityksen tasaantumaan ja pulssin laskemaan, eikä päässään voi pyöritellä kaikkia murheita, kun keskittyy laskemiseen.
- Hellästä kosketuksesta voi olla apua, voiko miehesi hieroa sinua kevyesti (lähinnä sivellä) joko illalla tai yöllä tai voitko käpertyä hänen kainaloonsa?
Mutta kuten sanoin, kaikkein tärkeintä kuitenkin olisi stressin vähentäminen, vaikka se jopa vaatisi elämän uudelleenjärjestelemistä joiltain osin. Ainakin kannattaa etsiä keinoja hallita stressiä.
Lohdullista, kun on kohtalotovereita. Tämä on hirveä vaiva :(
Kokeilen noita neuvojasi käytännössä. Saako noita melatonivalmistetita apteekista? ap
melatoni vaatii lääkärin reseptin. Ulkomailta ilmeisesti saa tilattua ilman reseptiä, mutta en ole perehtynyt siihen, miten se käytännössä tapahtuu ja onko se ylipäänsä laillista.
ja älkää tuoko maahan vaikka esim Jenkeistä saa ihan ruokakaupasta melatoniinia. Suomeen ei saa tuoda tai tilata mitään mikä on täällä reseptilääke. Itsekin kyllä suosittelen kokeilemaan sitä ennen nukahtamislääkkeitä. Toimii ainakin minulla
Minulla oli jatkuva työstressin. kahden vuoden ajan, jopa kesälomalla stressasin töistä. Nukuin samallatavoin kuin sinä, illalla sain hyvin unta koska olin todella väsynyt ja ammuyöllä sitten heräsin ahdistukseen. Ahdistuksessa ajatukset pyörivät kehää eikä sitä ole helppo katkaista vaikka kuinka yrittäisi ajatella jotain muuta. Ahdistus tuntui myös fyysisenä jännityksenä ja möykkynä rinnassa.
Itse en keksinyt muuta ratkaisua pitkittyneeseen tilanteeseen kuin töiden lopettaminen. Nyt, muutaman viikon päästä viimeisestä työpäivästä, olen saanut yöuneni takaisin! Tuntuu tosin että univelkaa on kertynyt niin että nukkuisin kaikki päivätkin, mutta eiköhän tämä tästä ajan kanssa.
Nukutteko aina kuin tukit? ap