Mitä varten Ruotsalaisuuden päivää pitää viettää? Ja miksi vielä pitää liputtaa?
Kommentit (8)
Parempi vaan, kun moiset ei sitten muutenkaan ole mukana yhteiskunnan menoissa ja muissa: älkääpä nostako lapsilisääkään, vaikka sekin on lakisääteinen juttu. Niin, ja muistakaakin olla vaatimatta päiväkotipaikkaa räkänokillenne.
Liputus on aina kannanotto jonkin asian puolesta (tai vastaan). Minusta kannaotot ovat yksittäisten kansalaisten asia, ei viranomaisten määrättävissä.
Vierailija:
Liputus on aina kannanotto jonkin asian puolesta (tai vastaan). Minusta kannaotot ovat yksittäisten kansalaisten asia, ei viranomaisten määrättävissä.
äitienpäivänä tai omana 50-vuotispäivänään???? Tosi kannanottoja joo.
oma päivä, jolloin vietetään oman kielen ja sen mukana tulleen kulttuurin päivää.
Soisit kai, että Ruotsissa asuville suomenkielisillekin olisi oma päivä? Se olisi yhtä hienoa.
Äitienpäivänä liputtava ottaa kantaa äitien ja äitiyden puolesta. Liputtajan mielestä äitiys on niin tärkeä ja kunnioitettava asia, että sen vuoksi hän osoittaa heille kunnioitustaan ja vetää Suomen siniristilipun liehumaan.
tyyppejä, jotka vielä kuuluvat erääseen nimeltä mainitsemattomaan liittoon.
Laissa säädetyissä liputuspäivissä ei kysellä yksittäisen ihmisen kannanottoja, vaan niillä on jokin tarkoitus.
Mutta kanna sinä vaan kannanottona lippua hihassasi ommeltuna merkkinä...
Kun eväät asiaperusteissa loppuvat, mennään asiattomuuksiin ja henkilökohtaisuuksiin.
t. " Niittivyö-kaljupää" :_)
sieltä löytyi esim.
http://www.folktinget.fi/fi/ruotsalaisuudenpaiva.html