Tytärpuolen tempaus
Olimme menossa muutaman päivän reissuun ja mieheni pyysi parikymppistä tytärtään “Tiinaa“ (minun tytärpuolta) hoitamaan koiraa sillä aikaa. Sovittiin ja lähdimme reissuun. Päivää ennen paluuta sain viestin naapurilta että koira juoksentelee vapaana pihalla ja kaikki ikkunat ovat auki. Lähdimme pikaisesti kotiin olimme noin 2h ajomatkan päässä. Kun saavuimme kotiin koira oli kunnossa, mutta sisällä lasikaapin ikkuna oli rikki ja seinässä oli kolo. Oli siivonnut lasinsirpaleet pintapuolisesti, mutta niitä oli silti joka paikassa.
Mies soitti tyttärelleen ja kysyi mitä on tapahtunut. Tiina lupasi maksaa ikkunan korjaamisen, muutamassa erässä. Lupasi laittaa rahaa seuraavalla viikolla. Sitten hänestä ei ole kuulunut yhtään mitää - ei vastaa viesteihin tai tekstareihin. Tapahtumasta on nyt yli kuukausi ja penniäkään ei ole tietenkään lähettänyt.
Otin asian puheeksi eilen miehen kanssa ja hän veti herneet ihan nenään. Sanoi että olen niin kriittinen “Tiinaa” kohtaan ja hän kokee sen henk.kohtaisena arvosteluna.
Kommentit (51)
ja onko tyttö kunnossa, mutta tunnetusti äitipuolet ovat kiinnostuneita vain rahasta.
Oli varmasti juonut ja kolhaissu ikkunan rikki.
mitä siellä sitten oli tapahtunut...?
kuitenkin vastannut isänsä puheluihin tai viesteihin..?
ja onko tyttö kunnossa, mutta tunnetusti äitipuolet ovat kiinnostuneita vain rahasta.
Olin ehkä hieman epäselvä, kun saimme puhelun naapurilta soitimme Tiinalle heti. Oli kuulemma laittanut ovet kunnolla kiinni, mutta koira oli silti päässyt pihalle. Eli ei ollut koskaan mitään pelkoa että hänelle olisi käynyt jotenkin. Pääasia on 1. huolimattomasti oli hoitanut koiran hoidon ja 2. lapsellisesti välttelee puheluita, koska ei halua/pysty maksamaan rikotusta ikkunasta.
ap
maksaa sen myos. Ihan sama onko tytarpuoli vai joku muu. Kylla jokaisen taytyy ottaa vastuu omista tekemisistaan. Taitaa isukki olla vahan tossun alla ja katsoo lapsensa tekosia lapi sormien. Mutta asia taitaa kaantya ihan paalaelleen etta aitipuoli onkin sitten se paha...ei ole oikein.
sekav ajuttu. Mitä oli tapahtunut? Huomaa ettei ap ole oikea äiti. Rahaako ajattelet. Oikea äiti ei rahastaisi lastaan, äitpoli siis tekee niin.
sekav ajuttu. Mitä oli tapahtunut? Huomaa ettei ap ole oikea äiti. Rahaako ajattelet. Oikea äiti ei rahastaisi lastaan, äitpoli siis tekee niin.
Mitä sitten onko oikea äiti vai ei?! Kyllä jokainen ihan normaali pyytää korvauksen kotonaan tehdystä tuonkaltaisesta vahingosta, oli oma lapsi tai ei. Minä ainakin pyytäisin, jos lapseni tuon ikäisenä olisi sählännyt.
Olimme reissussa, tytärpuoli lupasi hoitaa koiraa. Koiranhoito meni vähän niin ja näin. Unohti laittaa ovet kunnolla kiinni kun lähti eli koira pääsi ulos karkuun. Onneksi ei jäänyt auton alle.
Jätti ikkunat auki kun lähti, ei varmaan tullut mieleenkään että ne pitäis laittaa kiinni. Oli bilettänyt meidän kotona kun olimme pois ja rikkonut lasivitriinin lasin. Lupasi korvata lasin. Välttelee puheluita ja yhteydenottoja koska ei ollut korvannut rikottua lasia niin kuin oli luvannut. Mies veti herneet nenuun kun kyselin asiasta. Minusta on kyllä ihan asiallista pitää kaksikymppistä vastuussa tekemisistään ja tollainen pakoilu on kyllä todella huono tapa handlata ikäviä juttuja. Mies on vaan todella lepsu likkansa suhteen - valitettavasti tekee vain karhunpalveluksen hänelle.
Voihan sen ajatella, että lapsella on lasikaapin verran vähemmän perintöä aikanaan :)
voitte ihan syyttää itseänne. Eikä koiraa sitäpaitsi saa jättää "jonkun hoidettavaksi" niin että se olis päivät yksin ja joku vaan kävisi katsomassa, vaan sen on saatava asua jossain, missä on ihmisiäkin. Miksette vieneet hoitolaan vaan piti yrittää käyttää orjatyövoimaa?
en ollut ajatellutkaan asiaa näin. Koira oli ryypännyt ja riehunut. Varmaan ampunutkin naapuria - siksi se varmaan soitti.
Kuinkahan mä saan sen korvaamaan rikotun ikkunan.
Meillä koira on yksin päivisin kun ollaan duunissa, mikä ero siinä on kuka sinne illaksi tulee.
ap
voitte ihan syyttää itseänne. Eikä koiraa sitäpaitsi saa jättää "jonkun hoidettavaksi" niin että se olis päivät yksin ja joku vaan kävisi katsomassa, vaan sen on saatava asua jossain, missä on ihmisiäkin. Miksette vieneet hoitolaan vaan piti yrittää käyttää orjatyövoimaa?
Huonosti nukuttu yö? Miehellä uusi vaimo?
Kuule, aika harva koira hyppää kirjahyllystä lasikaapin oven rikki. Meillä ei ainakaan hurtta edes ylettyisi. Ja etkö lukenut ap:n selostusta, olihan he jutelleet jo "Tiinan" kanssa, eikä moisia tekosyitä oltu esitetty.
Mistä sitä paitsi tiedät, miten koiraa oli hoidettu? Olihan Tiina siellä bilettänytkin, joten tod.näk. oli ihan ollut siellä yötä.
Ja hei: tytär oli itse suostunut koiravahdiksi. Vapaaehtoisesti siis. Meilläpäin tuollaisia palveluksia tehdään puolin ja toisin, eikä sitä koskaan ole orjatyöksi kutsuttu.
Olen ap:n kanssa samaa mieltä. Parikymppinen on jo aikuinen ja vastuullinen toilailuistaan. Jos ei ole rahaa korvata lasia, sen silti selkärankaa omaava ihminen ilmoittaa suoraan ja sopii asian toisella tapaa. Eikä lapsellisesti välttele soittoja.
vastuulliseksi aikuiseksi kun on huono omatunto! Onko jättänyt perheensä aikoinaan ja kasvatuksen äidille yksistään -vai?
Niin tai näin tyttö ei käyttäydy asiallisesti ja vielä pakenee vastuitaan. Sanoisinko et huono kotikasvatus!
Ehkäpä kannattaa valmistautua tuleviin uusiin vaikeuksiin!!
Mitä vähän, AP, onko raha ja korvauksen saaminen oikeasti tärkeää. Korvauksista kannattaa meuhkata vain, jos tarkoituksella etsit syytä katkaista välit tytärpuoleen. Koeta hetkeksi asettua vanhemman asemaan, niin huomaat, että paljon tärkeämpää on rauhoittaa tyttö, vakuuttaa hänelle ettei mitään korjaamatonta tapahtunut, ja yrittää jutella siitä, osaako hän jatkossa välttää ylilyönnit alkoholin tai bilettämisen suhteen. Sinulla on mahdollisuus asettua vastuullisen, kuuntelevan aikuisen asemaan sen sijaan, että kohdistat häneen katkeruutesi. Tietenkään et pyydä häntä uudestaan koiranvahdiksi kotiisi, mutta muuten sinulla on nyt mahdollisuus olla se aikuinen, jota tytön ei tarvitse pelätä.
oot aikuinen ihminen. Hoida omat asiasi äläkä valita av:lla.