Minä joka kysyin papilloomaviruksesta, solumuutoksista ja syövän esiaasteista. Kysyn lisää koska
kun lääkäri soitti tänään. Unohdin taas kaikki kysymykset kysyä....:/
Lääkäri sanoi niin..kun minulta otettiin koepala, he leikkasivat samalla koko muutos pois. Mitään ei enää pitää olla. Jääkö sitten se papilloomavirus minulla loppuelämäksi joka tapauksessa? Voiko kyseinen virus tarttua alatiesynnytykseessä vauvalle? Voinko mä muita ihmisiä tartuta, esim käsien välityksellä? Jos lapsi antaa pusun?
En ymmärrä, mistä olen sen itsekin saanut. Kumpaneita ei ollut kuin 2, koko elämän aikana....
Näkyykö papassa 100 varma, jos on papilloomavirus? Voiko olla oikeasti jotain muuta, mikä aiheuttaa nämä solunmuutokset, joku tulehdus vaikka?
Kommentit (6)
Virus jää sinulle siitä huolimata, että sen aiheuttama muutos on leikattu pois. Se ei kuitenkaan jää sinulle koko loppuelämäksesi, vaan elimistösi todennäköisesti voittaa viruksen noin 3-5 vuoden kuluessa. Sitten se häviää. TÄnä aikana sinun pitää käydä tiheaästi papassa, koska virus voi aiheuttaa uusiakin muutoksia ja ne pitää mys leikata pois.
VIrus ei tartu tavallisessa kontaktissa kätellessä eikä suudellessa, se vaatii sekä tartuttajan että tartunnansaajan limakalvojen kohtaamista. Siis toisin sanoen sukupuoliyhdyntää. Se ei käytännössä tartu myöskään alatiesynnytyksessä, mutta teoriassa tämä olisi kyllä mahdollista, jos sulla olisi synnyttäessäsi juuri syylaktiivisia kondyloomasyyliä. SInä olet saanut viruksen jommalta kummalta niistä kahdesta seksipartneristasi, jotka sinujlla on ollut.
Papassa ei näy viruksista yhtään mitään, siellä näkyy vain muutos, joka johtuu jostain tuntemattomasta tekijästä. Kun lääkäri on todennut että muutos on viruksen aiheuttama, viruksen olemassaolo on testattu erikseen. Joskus virustesti tehdään papa-testin yhteydessä, joskus vasta erikseen, jos muutoksia löytyy paljon. Papassa näkyvät muutokset voivat siis johtua muustakin tai olla vaikka ihan solujen luonnollista vanhenemista - tai vastaavasti jos virus vain on elimistössä eikä ole aiheuttanut mitään muutoksia, papa voi ola puhdas, vaikka virus onkin elimistssä. Mut jos sulle onlääkäri sanonut, että virus on, niin silloin se on testattu nimenomaan viruksena ja 100% varma.
Kannaattako minun vielä testata, suu ja peräaukko? Kun luin että kyseinen virus, aiheuttaa myös suun ja peräaukon syöpä?
Niin ja jos se kaatoa 3-5 vuoden päästä(papilloomavirus). Tarkoitatko että, sen jälkeen, 3-5vuoden jälkeen, minulla ei enää ole riskia sairastua syöpään, papilloomaviruksen takia?
Entäs jos vauvalle se kuitenkin tartu, niin jääkö se hänelle loppuelämäksi, mikä voi aiheutta hänellekin syöpä?
suun ja peräaukon riskit on lähinnä teoreettisia, ei niitä yleensä kannata sen kummemmin testailla.
Kun virus on lopulta kadonnut elimistöstäsi, se tarkoittaa sitä,e ttä sulla ei TÄMÄN virustartunnan takia ole lisääntynyttä riskiä sairastua syöpään mutta tietenkinhän sä voit saada uuden tartunnan joko tästä tai jonkun muun aisesta papilloomaviruksesta tai sairastua jonkun muun riskitekijän takia tai peräti ihan vaan huonoa tuuriasi. Ihmiset sairastuvat syöpään. Se on kylmä tosiasia ja riskiä ei voi kokonaan poistaa, vaikka vähän vähentää voikin.
Jos vauvalle sattuisi virus tarttumaa - se siis on epätodennäköistä, mutta teoriassa mahdollsita - hänen elimistnsä todennäköisesti voittaisi sen tuossa suurin piirtein samassa ajassa kuin sinunkin, eli siis 3-5 vuoden kuluessa. HÄnen syöpäriskinsä olisi silloin viruksen takia sen saman 3-5 vuotta. Kuten sanottu, hänkin voisi tietysti sairastua sekä tuona aikana että myhemmin jostain muusta syystäkin.
Oikein paljon!!!
Pitääkö vauva tutkia sitten erikseen, ota se papilloomavirus koe?
pelkkä virus kun ei mitenkään automaattisesti myöskään aiheuta yhtään mitään
mutta, luulen että joku ainakin tietä
ap