Miten tehdä veturikakku mahdollisimman helposti?
Kolmevuotiaalle tulisi siis veturikakku synttärilahjaksi. Haluaisi kovasti tehdä sen kanssani, ja mietin että mitekähän sen tekisi helpoiten? Netti on täynnä tosi ihania veturikakkuja, mut monessa on sen verran räpellystä että ei taidan uhmiksen hermo kestää yhdessä leipomista.
Onnistuisikohan tuo kakku niin, että tekisin ihan vaan kääretortun kermarhka-marjatäytteellä, pakastaisin sen ja sitten jäisenä muotoilisin veturiksi ja vaunuiksi? Vai meneeköhän pakastettu kääretorttu ihan lötköksi kun sulaa?
Kommentit (2)
Siis juuri tuollaista junanmallista kynttilänpidikettä olenkin miettinyt, mutta en ole oikein missään niitä nähnyt. Sehän oiskin kaikkein helpointa, ja lapsesta ois varmasti hauska saksia lakunarua raiteiksi.
mikä oli ehkä kääretorttu (tai sit vaan pyöreä kakku) ympyrän muodossa, suklaasta tehty raiteet ja junakynttilänpidike, eli juna oli niillä raiteilla ja veturissa ja jokaisessa vaunussa oli yksi kynttilä.
Saakohan semmosia mistään. Siihen ois lapsikin helppo ottaa mukaan tekemään.