Paras TÄI shampoo ja vinkkejä niiden karkoitukseen!
Meillä oli reilu kk sitten täitä ja kaikkien päät käsiteltiin kahteen otteeseen, välissä viikko. Pestiin ja puunattiin. Saunotettiin petivaatteita sekä pakastettiin harjoja yms pienempiä juttuja.
Ja nyt taas on otuksia ilmestynyt. Hemmetti sentäs.
Vinkkejä, haluan näistä eroon!
Kommentit (7)
vaan kaiken a ja o on täikammalla kampaaminen pari kertaa päivässä parin viikon ajan.
sillä shampoolla, joka lupaa tappaa myös munat. sitten viikon päästä vielä eri shampoolla kerran. tarkka kampailu vähintään kerran päivässä vähintään 3 viikon ajan. sen jälkeen kerran viikossa tarkistus ainakin kuukauden. mitään suurempaa puunausta en harrastanut. ainoastaan tarvikkeet/vaatteet, mitkä ovat pään lähellä, pakastettiin kerran vuorokaudessa. myös petivaatteet (tyynyliina, lakana, ohut peitto) pakastimen kautta päivittäin. pehmeäselkäiset tuolit/ sohva käyttökiellossa
kammalla erittäin tarkasti aamuin illoin vähintään vkon ajan. ja sitten uusi pesu. se kampaus on tärkeää, silloin irtoaa munat ja muut.
Ja tosiaan kammatkaa sillä kaikkien tukka huolellisesti vähintään kerran päivässä. Keittäkää kampa henkilöiden välissä, jotta missään tapauksessa sen välityksellä ei tule tartuntaa. Kammatessa olkapäille vaalea pyyhe tms. niin että näkee, jos täitä putoaa päästä.
Täishampoo ei tapa (ainakaan kunnolla) munia, ja niistä voi tulla uusia täitä vielä monen päivän jälkeen pesun jälkeen. Kuoriutuneet toukat tulevat kuitenkin lisääntymiskykyisiksi vasta kahden viikon vanhoina, joten jos saatte kaikki elävät täit pois tukasta parin seuraavan viikon aikana (sen jälkeen, kun tällä hetkellä elävät on ensin tapettu shampoolla), pitäisi niistä päästä eroon.
Meille tuli viime syksynä tarhasta täitä, ensin pestiin apteekin täishampoolla, mutta kk. päästä niitä oli taas! Tutkin asiaa netistä kovasti ja löysin keinon: kookosöljy. Huoneenlämmössä se on kovaa, käsissä se sulaa juoksevaksi öljyksi, joka on helppo levittää kauttaaltaan tukkaan. Antaa olla muutaman tunnin tai yön yli ja pesee pois. Täit tukehtuvat. Ei (muistaakseni) tapa munia, mutta kun käsittelee hiukset uudestaan vaikka viikon päästä niin kuolevat sitten uudetkin tulokkaat. Ei ole ollut meillä enää täitä. Enkä pelkää, että tulisi uudestaan, koska tuo keino tepsii ihan varmasti ja helppo kuin mikä. Lisäksi hiukset ja päänahka tykkää kookosöljystä. Ei ole myrkkyä, ei kallista, eikä menettänyt tehoaan.
käytä sitä shamppoota tosi reilusti ja anna vaikuttaa vähintään tupla-aika. Pesun jälkeen föönaus ja munien poisto. Ja viikon päästä uusiks.
Kyllä lähtee!
Jokuhan sanoo, että täit ovat tulleet vastustuskykyisiksi täisamppoille. Missä päin Suomea noita nyt jo on? Ostin apteekista suihkutettavaa täinehkäisijää. En tiedä toimiiko se, mutta ajattelin kokeilla, kun täit iskevät taas lasten kouluun.