olin työhaastattelussa ja yksi haastattelija meinasi tippua penkiltä kun nauroi niin...
onkohan tää nyt hyvä vai huono asia? porukka oli tosi rentoa (3 ihmistä) ja vaikka hermostuksissani aloin laukomaan läppää niin asiaakin puhuttiin.
rekrytoija- mitä arvostat? tuleeko tuntu että ihmejuttelija vai onko tuo hyvä asia?
vain pikkasen tulisilla hiilillä- soittavat tänään tai maanantaina...
Kommentit (5)
Joskus se vaikuttaa paljonkin onko ns. hyvä tyyppi vaiko ei. Toisaalta jos ei ole osaamista ja kokemusta niin ei se mukavuus vaikuta asiaan niin paljon että valinta osuisi kohdalle.
Usein olen törmännyt rekrytoidessani ihmisiin jotka ovat todella mukavia mutta olen tiennyt heti etten heitä valitse sillä heidän osaamisensa on ollut yrityksen kannalta puutteellista. Toisaalta jos joku on ollut toooodella pätevä mutta muuten henkilönä kauhea niin eipä sellaista ole tullut valittua.
koulutus on ihan täsmää ja tulin hyvin juttuun ihmisten kanssa. ainut mistä saattaa miinuksia ropsahtaa on kokemus. mutta kovasti koitin niitä vakuuttaa että opin nopeasti ja kokemus karttuu.
piiiinaaaaa....
ja kyllähän ne varmaan juttelee sinun käyntisi jälkeen että " olipa meillä hauskaa, tossa olisi hauska työkaveri"