Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Siis tää menee siis nyt hieman pitkälle, teiniongelmia

Vierailija
02.09.2011 |

Tytärpuolellani just vajaa 15.v on ollut reilu puoli vuotta 16.v poikaystävä. Jo alle kuukauden yhdessä olon jälkeen ryhdyttiin nukkumaan yhdessä (äitinsä antoi luvan mennä pojan luokse, ja sitten pojan tulla sinne, tuntui typerältä minun tapella enää yksin vastaan. Nyt poikaystävä on täällä säännöllinen yövieras, hyvin päättäväinen ja vaativa sellainen (ja on myös kasvissyöjä, eli aina pitää hänelle kokata omat sapuskat).

Viime viikolla huomasin sattumalta miten tää meidän teini oli ajellut koko alapään paljaaksi, nyt ilmoitti kun puhuttiin perhesaunasta että he poikaystävän kanssa haluavat kanssa kahdestaan saunaan.

Siis olenko todella vanhanaikainen ja suppea kun olen sitä mieltä että ei tarvitsisi todellakaan mennä mihinkään saunaan yhdessä, eikä olisi tarvinnut antaa kyllä nukkuakaan (vaikka sehän on jo myöhäistä)?

Ärsyttää. Pitäiskö ostaa niille tupakka-aski ja viinat myös kotiin valmiiksi kun "ne kuitenkin voivat juoda jos haluavat"?GRRR

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
02.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin mikähän se ongelma siinä saunassa on? Kyllä ap, olet ankea ihminen, jos jotain saunomista haluat tuossa tilanteessa kieltää. Lapsellista sinulta.



Olet ilmeisesti tytön äitipuoli? Asia ei kuulu sinulle lainkaan.

Vierailija
2/18 |
02.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ymmärrä että joku antaa joka viikko eri poikakaverin tulla yökylään, mutta jos vakavampi suhde ja nuoret ikäisiksiin kypsiä niin ihan ok.



Omat vanhemmat antoivat riparin jälkeen tuoda poikakaveria kotiin yöksi, olimme tunteneet siinä vaiheesssa muutamia kuukausia. Ja me seurustelimme 5 vuotta yhdessä, vaikka sitten "kasvoimme erilleen". Niin, ja pääsin myös poikakaverilleni yöksi, tosin vanhemmat mielummin ottivat hänet meille kun päästivät minut hänelle.



Se ehto oli, että alkuun ei viikolla saanut olla yötä, vain pe-la ja la-su öinä, mutta lukioon mennessä tuo sääntö poistui.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
02.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

on noin nuori! Mutta ei taida tuossa vaiheessa enää nuitään mahtaa. Olen siis kanssasi ankea tiukkapipo.

Vierailija
4/18 |
02.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

todellakaan antaisi 14-vuotiaan vielä mennä saunaan & nukkua kahdestaan.



Pari vuotta ainakin saisivat odottaa.

Eikä kiinnosta vastaväitteet.

Vierailija
5/18 |
02.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihan tosissani harkinnut sitä että veisin tytön gynelle että saisi edes pillerit, ehkä sitten edes vauvoilta vielä vältyttäisiin

Ap

Vierailija
6/18 |
02.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

on kutakuinkin samanikäinen tytärpuoli, enkä todellakaan suostuisi yökyläilyyn. Onneksi ei suostuisi tytön isäkään. Kyllä äitipuolellakin voi olla jotain tekemistä sen asian kanssa, mitä hänen kodissaan tapahtuu ;) Meidän tapauksessa tyttö ei ole tekemisissä äitinsä kanssa, eli tuollaista tilannetta kuin teillä meillä ei tulisi. Mitä isä sanoo?? Saunominen mielestäni ei muuta tuota juttua mitenkään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
02.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Odottaa miten lapsen äiti ja ehkä vähän myös minä reagoidaan.

Olette kyllä oikeassa siinä että tässä vaiheessa tuota saunomista taitaa olla tyhmä parkua. En tiedä miksi reagoin siihen näinkin kovasti.

Ap

Vierailija
8/18 |
02.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

muualla tehdään, minun kotona ei oltaisi yötä tai saunottaisi yhdessä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
02.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä ainakin tiesin miten lapsia saadaan, ja osasin ihan itse ostaa ensimmäiset kondomit 1-2 vuotta ennen kun edes seksiä harrastin. Ja pillerit hain aika nopeaan kun vakavasti aloin seurustella, koska 1. tiesin että ovat luotettavammat kun kondomi ja 2. ne tulivat halvemmaksi.

Vierailija
10/18 |
02.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

poikakaverini maksoi pillereistä puolet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
02.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö se ole ihan se ja sama jos ne on sängyssä jo olleet?



Jos tytön äiti on tämän siunannut, niin eipä siinä sulla ole mitään sanomista. Eri asia on se että otatko sen pojan teille yöksi. Se sun pitää päättää isän kanssa yhdessä.

Vierailija
12/18 |
02.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

passaamasta poikaa, tiiä vaikka kielätytys tulemasta teille jos isket kyljykset pöytään!



Kai teidän kodissa määrää aikuiset eikä lapset??

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
02.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihmeessä saa teillä yöpyä?? Kuka sen lupasi?

Kuka lupasi sille täysihoidon?? Ja viinaa ja tupakkaa et nyt ainakaan osta..



Mä olisin sanonut välittömästi eka kohtaan jo ei.

Meillä ei alaikäisillä yövy mitään seurustelukumppaneita, jos se ei meille sovi. Toistaiseksi ei ole yöpynyt yhtäkään. Yksi lapsi muuttanut jo omilleen. Meidän koti ja meidän säännöt. Ja alle 16-vuotiaan kanssa se seksi ei ole virallisestikaan sallittu.



Aika hölmöä jostain saunomisesta nyt nipottaa, jos isommissa asioissa on menty jo pieleen. Sori suora kirjoitteluni mutta en v aan käsitä moista lepsuilua



Vierailija
14/18 |
02.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja alle 16-vuotiaan kanssa se seksi ei ole virallisestikaan sallittu.

seksin osapuolet ovat lähes saman ikäisiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
02.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta ihan ok jos saa yötä teillä olla. Monelle teinille se poika-/tyttökaveri on myös paras kaveri, ja kukaan tuskin kieltäisi samaa sukupuolta olevan yökyläilyjä?

Vierailija
16/18 |
02.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuulu sulle tää koko juttu ollenkaan.



Ja jos haluat jotenkin olla ystävällinen miehesi tytärtä kohtaan, niin ostat kondomit / autat pillereitten hankinnassa ja tarjoat pojallekin sopivaa ruokaa.



Näin se menee.



Tai sitten ota ero.

Vierailija
17/18 |
02.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset


Meillä eletty täs muutaman vuoden aikana sama ruljanssi

varmaan jokaiselle aikuiselle vaikeaa kun lapsi astuu aikuisten maailmaan varsinkin tuo seksipuolen aloittamien..

eli siis sama tilanne kohdattu.. toisaalta jos et anna olla yötä kotona jossain puskassa, kaverilla ym ne nai kuitenkin eli loppujen lopuksi onko se se sit sen kummempaa.. Ihan turha sitä on yrittää estellä, vai onko joku meistä odotellut äidiltä lupaa että koska saa aloittaa seksielämän.. pikemminkin keskustella vain että ymmärtävät ehkäisyn jne.. Toki meilläkin oli se sopimus ettei sitten mitään harrasteta jos yöksi tulee, eri asia sit tehtiinko sitä vai ei mutta periaatteessa ainakin.



Tuo passaaminen taas ei oo oikein.. pitää ymmärtää et tietty vieraanvaraisuus pidetään muttei kyllä passata ihan "ruokaa suuhun asti"..

Kyllä välillä saa sanoa tyttärelle ettei ole teille oikein ruokkia koko ajan molempia eikä passata.. ja vuoroin vieraissa.. meilläkin pakkas tytön poikaystavät jostain syystä aina viihtymään meillä mut jonnekkin raja oli vieraanvaraisuudessakin vedettävä





Ja tuo kommentti että äitipuolelle muka asia ei kuuluisi.. kyllä kuuluu jos lapsi heillä on ja asuu.. Kateellisten ja katkerien exien panettelua ettei uusioperheessä asia kuuluisi molemmille

Vierailija
18/18 |
15.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotkut 15-vuotiaat on vielä epäkypsiä ja hakevat suosiota ja kokemuksia seksin harrastamisella. Jos kuitenkin tämä aloittajan 15-v tytärpuoli ei ole epävakaa ja on tarpeeksi kypsä ja ymmärtää ehkäisyn yms, niin musta ei todellakaan ole mitään väärää yhdessä nukkumisessakaan?



Itekki ajelin alapääni joskus 15-vuotiaana, ja olen siitä lähtien aina ajellut kerran viikossa. Olen aina kokenut esim itseni miellyttävämmäksi ja pehmeäksi ajeltuna, nii varmaan tuo tyttärpuolikin haluaa olla sellainen, varsinkin poikaystävänsä kanssa? ei kuulu muuten kenellekään toi ajelu, ja se ei ole merkki mistään pahasta.



15-vuotiaana on monikin aloittanut vielä nykyäänkin kunnossa olevan parisuhteensa. Jotkut osaa silloin jo tietää millaista kumppania hakee, ja kuunnella itseään, tai on vain löytänyt ihanan ihmisen. Ja vaikka olisi 15-vuotias "vasta", ni esim itellä seksi (ekasta kerrasta lähtien) oli ihanaa, ja intiimein tapa osoittaa rakkautta. Pussailu ja kädestä pitäminen kun niihin on tottunut, on jännää ehkä 12-vuotiaille. MUTTA on noi asiat toki ihania muutenkin parisuhteessa, mutta seksi on oma juttunsa. No yleisesti sanoen mielestäni alle 14-vuotiaiden ainakaan ei pitäisi seksiä harrastella.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme neljä