Voiko gynelle mennä, jos on tiputteluvuotoa?
Huomiseksi varattu gyneaika, ja nyt alkoi tietty tiputtelu. Kk-kierto menee ihan miten sattuu, joudun aina arpomaan että mille päivälle varaan ajan (siksi gynelle olenkin menossa, että saisi jotain ratkaisua tähän juttuun).
Varsinaista veristä vuotoa ei ole, mutta sellaista vaaleanpunertavaa. Onko tämä este sisätutkimukselle?
Jos nyt perun ajan, seuraava vapaa aika on vasta syyskuun puoliväliin. :(
Kommentit (6)
Jotenkin oli iskostunut mieleeni, että kuukautisten/tiputtelun aikaan ei sisätutkimusta voisi tehdä, mutta ehkä se koskeekin vaan PAPA-näytteenottoa.
t. AP
Selittäisitkö omaa logiikkaasi, ap?
Jos gynelle menon syy on ylimääräinen vuoto, niin millä ihmeen konstilla sen sinun käsityksesi mukaan voisi tutkia ja hoitaa, jos "gyne ei voi tehdä tutkimusta vuodon aikana"?
ellei erikseen ole mainittu muuta. Papa-kokeeseen mielellään ei kuukautisten aikaan.
Kierukkakin laitetaan mielellään kuukautisten aikana.
on normaalia käydä gynellä myös jos alapää vuotaa.
Kyllä ne gynet on tottuneet kaikenlaisiin vuotoihin. Mulle esim. tehtiin yksi tutkimus, joka voidaan tehdä vain menkkojen aikana. Tehtiin siis sisäkautta.
Jos sun ongelma on jatkuva tiputtelu, niin sinne vaan. Gyne näkee ihan käytännössä mikä on tilanne ja saat toivottavasti avun.