Karppaus ei toimi. Mitä teen väärin?!
Esimerkki eilisen päivän syömisistä:
Aamukahvi maitotilkalla ja makeutuspuristeella klo. 7.30
Aamiainen klo. 9: Kaksi keitettyä kananmunaa, yksi karppinen leipäsiivu (rasvaa, tonnikalaa, kinkkua, metwurstia, juustoa, mikrossa lämmitetty), iso lasillinen vähäkalorista karviais- ja boysenmarjakeittoa (hiilaria 2,2g/100g)
Lounas klo. 12: Kesäkurpitsa+jauhelihavuoka (ranskankermaa, tomaattia, juustoa), porkkanaraastetta, salaattia (tomaatti, kurkku, salaatti, paprika), raejuustoa, yksi karppinen leipäsiivu, juomana pepsi max.
Päiväkahvi klo. 14.
Välipala klo 15: kurkku- ja porkkanatikkuja, keitetty muna, vähäkalorista mansikkakeittoa, karppinen leipäsiivu (rasva, juusto, kinkku, metwursti), juomana vesi.
Päivällinen klo 18: Kotitekoisia karppijauhelihapihvejä (taikinassa mm. ripaus raejuustoa, ei korppujauhoja), salaattia, porkkanaraastetta. Juomana pepsi max.
Iltapala klo. 21: Kaksi keitettyä munaa, vähäkalorista mansikkakeittoa, pari nakkia kylmänä.
Kutakuinkin tällä kaavalla olen jo kolmatta viikko syönyt ja vettä juon runsaasti. Painoa pudonnut 1kg!
Olen aika aloittelija tässä hommassa, joten kertokaahan nyt fiksummat, mikä tässä mättää?
Painoa tarkoitus saada tiputettua n. 5kg. Mitat 166/63.
Kommentit (58)
oeln karpannuut hyvällä menestyksellä ja esim. välipalaa en ole koskaan syönyt. Ei ole nälkä. Karppileipää en syö päivitttäin, en noita vähäkalorisia keittojakaan.
Eli omassa ruokavaliossani on ollut enemmän rasvaa säätelemässä ruokahaluani eli runsas aamiainen, lounas ja päivällinen ovat riittänet. Liikaa napostelua siis ja liian vähän rasvaa.
3 kertaa päivässä riittää.Ja mittanauha on parempi kuin puntari.
näyttää, että syöt aika paljon, liikaa proteiinia ja liian vähän rasvaa.
Vedä viikko pari 20g hiilareita päivässä ja sitten nostat pikkuhiljaa.
toiseksi, normaalipainoisen on todella vaikea laihduttaa karppaamisella.
Ongelma on siinä, että karppaat. Sehän on ihan hanurista. Laske kalorisi, mitä syöt, ja laihduta niin kuin kuuluu terveellisesti laihduttaa.
että ihmisillä on mielipiteitä, vaikkakin ihan perseestä olevia sellaisia.
Mikäs siinä mielestäsi onkaan hanurista ja millä tieteellisen arvostelun kestävillä perusteilla se onkaan epäterveellistä?
Lopeta karppaus, ala liikkua ja syömään terveellisesti ja monipuolisesti.
elimistöllä ei jää juurikaan aikaa rasvanpolttoon, kun ruokaa tulee tuutista sisään jatkuvasti. Yhdistä ateriasi.
aamukahvi ja aamupala samaan aikaan,
päiväkahvi ja välipala samaan aikaan ja mieluiten jätät sen kokonaan välistä. Runsaampi päivällinen ja iltapala saattaa jäädä tarpeettomaksi.
Itse söin kolmesti päivässä klo 7, klo 12, ja klo 17 kunnolliset ateriat ja painoa lähti normaalipainon sisällä 12 kiloa. Joka aterialla tuli vedettyä kaloreita n. 600-700 ja nälkä pysyi poissa.
sä et ole ylipainoinen. Normaalipainoisen on vaikeampi laihduttaa.
Koitapa laskea paljonko kaloreita olet saanut päivän aikana. Mun mielestä nuo ruokamäärät kuulostaa pikkuisen isoilta laihduttajalle.
Minä laihdutin keväällä 4 kg karppiruokavaliolla, paino tippui 1 kg/kk. Sä voisit vielä vähentää sitä hiilareiden popsimista esim. vähentämällä porkkanoiden ja sen karppileivän syöntiä.
se laihduttaa, että syö vähemmän kuin kuluttaa!
Jos olet muuten tyytyväinen syömääsi sapuskaan ja tunnet olosi hyväksi, niin jatka samaan malliin mutta pienennä annoksia.
Karppiruokakin lihottaa, jos sitä syö liikaa.
on makean- ja leivänhimo. Yritän tällä katkaista sen. Siksi olen pepsi maxia ja keittoja juonut. Tuovat vähän sitä makeantuntua mihin olen tottunut.
Miksi munia pitäisi rajoittaa? Eikö juuri keltuaisesta saa tarvitsemaani rasvaa?
Tiedän, että ruokamäärä kuulostaa paljolta, mutta parin viikon jälkeen alkoikin tuntumaan, että voisin pian pidentää syömisvälejä ja siirtyä kolmeen ateriaan. Tätä tulen kohta kokeilemaan.
Turvotus ja ilmavaivat on vähentynyt. Olo toisinaan kuitenkin nuutunut ja päänsärkyä normaalia useammin. Onko tämä normaalia?
Liikuntaa on ihan liian vähän ja vähänä se pysyykin. Siksi suuntaankin katseeni ruokaan.
Otan vastaan kaikki vinkit!
ap
ja lisätä insuliinin tuotantoa,ja silloin ei rasva pala.Luovu keinomakeuttajista kokonaan.
Et voi huijata elimistöä noilla, vaan elimistö erittää insuliinia ja rasva ei lähde palamaan. Ja insuliinin takia sun tekee mieli syödä koko ajan.
Itse syön kahdesti päivässä, joten mun mielestäni sulla on aika monta turhaa ateriaa. Syö kerralla paljon ja pidä pitkiä taukoja --> rasva palaa.
on makean- ja leivänhimo. Yritän tällä katkaista sen. Siksi olen pepsi maxia ja keittoja juonut. Tuovat vähän sitä makeantuntua mihin olen tottunut. Miksi munia pitäisi rajoittaa? Eikö juuri keltuaisesta saa tarvitsemaani rasvaa? Tiedän, että ruokamäärä kuulostaa paljolta, mutta parin viikon jälkeen alkoikin tuntumaan, että voisin pian pidentää syömisvälejä ja siirtyä kolmeen ateriaan. Tätä tulen kohta kokeilemaan. Turvotus ja ilmavaivat on vähentynyt. Olo toisinaan kuitenkin nuutunut ja päänsärkyä normaalia useammin. Onko tämä normaalia? Liikuntaa on ihan liian vähän ja vähänä se pysyykin. Siksi suuntaankin katseeni ruokaan. Otan vastaan kaikki vinkit! ap
ja syöt noin, niin ei todellakaan ole mahdollista laihtua. Kevennä ruokavaliota, älä tuijota karppiruokavalioon, vaan lisää kasviksia ja hedelmiä, hyviä öljyjä rasvan tilalle, herkut pois.
muistutan vaan ettei karppauskaan sovi kaikille.
söin vain 3 kertaa päivässä, ei mitään välipaloja. Rasvaa lisää!
Paljonko hiilareita tulee päivässä?
Syöt aika paljon vihanneksia naposteluun... vaihda ne pähkinöihin ja maustamattomaan jugurttiin. Siihen kun sekoittaa lisäksi pellavansiemenrouhetta niin kyllä pitää nälän pois!
muistutan vaan ettei karppauskaan sovi kaikille.
sekin, mutta kuitenkin tuollakin ruokamäärällä ap:n paino on PUDONNUT (vaikkakin vain kilon, mutta normaalipainon sisällä), ei noussut.
Ongelma on siinä, että karppaat Sehän on ihan hanurista. Laske kalorisi, mitä syöt, ja laihduta niin kuin kuuluu terveellisesti laihduttaa.
Laihduttaessahan nimenomaan kannattaa syödä usein ja vähän.
Sehän on ihan hanurista. Laske kalorisi, mitä syöt, ja laihduta niin kuin kuuluu terveellisesti laihduttaa.