Mitä mieltä nimestä Elo? Kuulin ekan kerran
nimen vähän aikaa sitten. Tavallaan aika kiva. Mitä mieltä?
Kommentit (20)
Onko Elo tyttö vai poika? En pidä näistä nimistaä, joista ei tiedä kumpaa sukupuolta. Luultavasti onkin sukupuolineutraalisti kasvattavien vanhempien lapsi.
on Elo. Ei ole taidettu hänen syntymänsä aikoihin sukupuolineutraalista kasvatuksesta tietää mitään.. ; )
Ammattikoulussa luokanvalvojamme oli sukunimeltään Elo.
Minulle tulee mieleen vain kauppakeskus Elo Ylöjärvellä.
Liian sukupuoleton siis etunimenä mun mielestä..
sukunimi. Nimenomaan siis sukunimi.
Etunimenä kummallinen, mutta kyllä Eelo vie siitäkin kummallisuutensa puolesta voiton.
Sukunimenä ytimekäs , olen kuullut puhuttavan Elon laskuopista ja tiedän pari Eloa muutenkin, joten minulle on tuttu jo entuudestaan.
yhden pienen Elo-pojan ihan kiva. Tosin vähän hassu hänen sukunimensä kanssa, mikä kyllä on lyhyt ja ytimekäs.
Eheeheheeee.
Se on sukunimi.
Elo on myös etunimi!
http://verkkopalvelu.vrk.fi/Nimipalvelu/nimipalvelu_etunimihaku.asp?L=1
Tulis Elo Elo ja väliin vaikka Eero. EEE.
Eli en ikimaailmassa antaisi tuon konnontaation takia, vaikka äänteellisesti nimi onkin kiva.
Isäni etunimi oli Elo, syntynyt 1945
Elo on samaa sarjaa kuin Ilo, ei niin mitään ideää tuossa nimessä, kun ei voi tietää onko kysessää mies vai nainen, varmaan kolmannen lapseksi tuttavani laittaakin tätmän Elon, onni ja Ilo ennestään.
Tehän on vähän kuin ällävikainen Eelo.
Oma isäni on etunimeltään Elo (s. 1946). Sopii oikein hyvin. Harvinainen etunimenä.