Kiista kasvatusalan ammattilaisen kanssa
Aiheena lapsen palkitseminen.
Meillä on tapana palkita 7-vuotiastamme erittäin hyvin menneistä jutuista. Viimeisimpänä esim. 8 tunnin automatkasta kitisemättä ja valittamatta oli sellainen suoritus, josta sai palkinnon (yhden PS3 pelin).
Tätä tapahtuu noin 3-4 kertaa vuodessa. Suusanallisesti kiitämme ja kehumme toki useammin, miltei päivittäin.
Ystäväni, joka on kasvatusalan ammattilainen, on tylyttänyt tämän palkintotavan ihan täysin. Hänestä se on lasta alistavaa ja lisäksi tekee hänestä materialistin (noin muuten meillä ei leluja, pelejä tms. ostella, synttärinä ja jouluna sitten tämän lisäksi). Menetelmällämme lapsi oppii lähinnä vain mielistelemään.
Mitä mieltä täällä asiasta ollaan?
Kommentit (73)
Lahjontahan on erittäin TOIMIVA kasvatuskeino. Tietenkään se ei kauaa tehoa, jos sitä käytetään liikaa ja jokaisesta pikkuasiasta - eikä jos lapsella on mammonaa jo niin, että korvista tursuaa.
Mutta aivan hyvähän se on, että lapselle osoitetaan, millainen käytös on hyvää ja kannustettavaa.
Mahtaakohan mun lapset olla pilalla, kun niille ei osteta pleikkapelejä normaalista käytöksestä?
Meillä myös kiristetään ja uhkaillaan.
Mahtaako tää ammattilainen olla kovinkin lapseton ja kovinkin nuori? Toinen juttu on sitten se, että mistä hän edes tietää teidän systeeminne...
lapsia lahjota normaalista hyvästä käytöksestä. Miksi ihmeessä siitä pitäisi lahjoa?
Normaali, muut huomioonottava käytös tulee opetella jokaisen siksi että näin kuuluu toimia, ei siksi että siitä saa pelin.
En kuitenkaan tuomitse muiden toimintatapaa; jos auktoriteetti ei muuten riitä, on toki hyvä että saa edes lahjomalla matkan jotenkin sujumaan.
on kyllä jo sen verran poikkeustilanne, että siitä mäkin voisin jo jotain extraa antaa...
löytyihän sieltä se "pätevä" ammattilainen tähänkin ketjuun... On se vaan kumma kun teihin törmää niin helvetin harvoin tuolla reaalimaailmassa. Vai ootteko kaikki opettajia?
8 tunnin automatka
on kyllä jo sen verran poikkeustilanne, että siitä mäkin voisin jo jotain extraa antaa...
Juu. Karkkipussin tai jäätelön.
ja näin ollen sen kestäminen ei minusta ole "normaalin käytöksen" piikkiin laitettavaa. Kyllä se vaatii voimia ja kärsivällisyyttä lapseltakin.
Normaalisti olemme siis autoton perhe ja autoillaan lähinnä kesäisin.
Meilläkin myös uhkaillaan ja kiristetään :)
Ja oikeassa olitte, ystäväni on lapseton ja nuori (kai 30v. lasketaan nuoreksi?).
ap
kuin rei'ittää hampaita ja lihottaa epäterveellisellä ruoalla.
löytyihän sieltä se "pätevä" ammattilainen tähänkin ketjuun... On se vaan kumma kun teihin törmää niin helvetin harvoin tuolla reaalimaailmassa. Vai ootteko kaikki opettajia?
on oikeasti olemassa? =)
Kuten sanoin en tuomitse muiden tekoa; itse en vain näen mitään indikaatiota tuollaiselle lahjomiselle. Ajattelen asian jopa päinvastoin -> jos olisin halunnut antaa lapselle ko. pelin, olisin hankkinut sen muuten vaan jotta lapsi ei oppisi että "kun en kiukuttele, saan mitä haluan".
Mutta, meitä kasvattajia on erilaisia, jokainen toimii niinkuin parhaaksi näkee. Tämä on minun ajatustapani.
se mikä sopii toisille, ei toisille.
Meillä tuo 8 tunnin matka ei ole mikään kumma juttu, mutta ymmärrän hyvin, että useimmat eivät sellaisia matkoja kovin usein tee. Ja miksei lasta joskus saisi palkitakin?
Jos on ollut ongelmia käytöksen kanssa siis. Saa palkinnon, kun hillitsee itsensä, oppii itsehillintää.
Eiväthän he ymmärrä, joiden lapset ovat aina ihmisiksi.
Mun on silleen helppo ymmärtää, että on kolme lasta, joista kaksi ollut sellaisia, jotka olisivat ehkä saaneet palkinnon, mutta kolmas osaa olla muutenkin ok aina. Se on niin temperamenttikysymys.
Ap:n esimerkkitapaus olisi meilläkin varmasti johtanut lahjontaan. Minä ja mies ollaan kumpikin kasvatusalan ammattilaisia.
Minäkin olen "alan ammattilainen" ja meillä ei kyllälapsia lahjota normaalista hyvästä käytöksestä. Miksi ihmeessä siitä pitäisi lahjoa?
Normaali, muut huomioonottava käytös tulee opetella jokaisen siksi että näin kuuluu toimia, ei siksi että siitä saa pelin.En kuitenkaan tuomitse muiden toimintatapaa; jos auktoriteetti ei muuten riitä, on toki hyvä että saa edes lahjomalla matkan jotenkin sujumaan.
kuin lintulauta.
Ensinnäkään, ap ei väitä lahjovansa normaalista käytöksestä, vaan erityistilanteista. Kahdeksan tunnin automatka on rasittava ihan kelle tahansa ja väsyneenä lapsi alkaa narista, vaikka osaakin normaalisti käyttäytyä.
Poikkeustilanne siis, joten lahjonta on aivan ok.
Väsymys ei myöskään ole - onko tää OIKEESTI sulle muka uutinen???? - mikään auktoriteettiasia. Hyvin käyttäytyväkin lapsi voi nälkäisenä, väsyneenä ja kyllästyneenä olla rasittava.
Sosiaalialan ammattilainen? Vai kasvatusalan ammattilainen?
Indikaatiota!?
Voi jessus! Kuka pässi edes puhuu tuollaisilla termeillä?
8 tunnin automatka
on kyllä jo sen verran poikkeustilanne, että siitä mäkin voisin jo jotain extraa antaa...
Juu. Karkkipussin tai jäätelön.
lahjuksista eikä ole raha yhtä tiukalla kuin teillä? Olivat kenties muutenkin lupailleet jonkun pelin?
Mä lupasin hammaslääkärin kuullen 20 € pojalle, että antaa hoidon tapahtua. Hammaslääkäri vannotti vedon jälkeen poikaani, että muista mitä äiti lupas. :) Homma hoidettu, poika osti rahalla kaksi Pleikkarin peliä.
kun emme kertoneet asiasta etukäteen?
Eli emme koskaan sano, että "Jos teet näin, saat tavaran X". Tavara hankitaan yllärinä jälkikäteen.
Tämäkin on ystäväni mielestä väärin, koska suojelee lasta pettymyksiltä. Lapsi ei siis pety (mikä tekisi kuulemma hyvää), koska ei edes tiedä mahdollisesti saavansa jotakin.
Lapsen käytöksessä ei noin mutten ole mitään ongelmia. Ei siis ylivilkkautta tms. Ihan tavallinen lapsi.
ap
löytyihän sieltä se "pätevä" ammattilainen tähänkin ketjuun... On se vaan kumma kun teihin törmää niin helvetin harvoin tuolla reaalimaailmassa. Vai ootteko kaikki opettajia?
on oikeasti olemassa? =)
Kuten sanoin en tuomitse muiden tekoa; itse en vain näen mitään indikaatiota tuollaiselle lahjomiselle. Ajattelen asian jopa päinvastoin -> jos olisin halunnut antaa lapselle ko. pelin, olisin hankkinut sen muuten vaan jotta lapsi ei oppisi että "kun en kiukuttele, saan mitä haluan".Mutta, meitä kasvattajia on erilaisia, jokainen toimii niinkuin parhaaksi näkee. Tämä on minun ajatustapani.
indikaatio tarkoittaa viittausta. Ei syytä, jota kaiketi luulit sen tarkoittavan.
Sinä muuten väitit olevasi kasvatusalan ammattilainen, mutta näytkin olevan sosiaalialan ammattilainen. Jos vähän pintaa raavitaan, paljastunee, että käyt siivoamassa sossussa, eikö?
voit sanoa, että hänen jos kenen tulisi tietää, että vanhempi on lapsensa paras asiantuntija, se sanotaan ihan varhaiskasvatuksen perusteissa:D