Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Millainen paikka Riihimäki asua?
03.08.2011 |
Olemme lapsiperhe Helsingistä, ja mielessä muuttaa vähän kauemmas tilavampaan. Millainen paikka Riihimäki on asua, miten siellä toimivat palvelut, onko lapsiperheelle järjestettyä toimintaa (perhekerhot jne), entäs terveyspalvelut? Millainen työllisyystilanne? Entä kulkeminen pk-seudulle? Mitkä hyviä alueita?
Kommentit (4)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
T: Vantaalta Riihimäelle neljä vuotta sitten muuttanut
Jos olet esim. lähihoitaja niin sitten on töitä kanta-Hämeessäkin mukavasti. Oma aktiivisuus auttaa siinäkin asiassa.
Entäpä työtilanne ja nuo kerhot.
Kouluikäisille on hyvin kerhoja, nuoremmista en tiedä mutta luultavasti löytyy, ainakin seurakunnassa on äiti-lapsi piirejä.
Alue: Aihe vapaa
ja yhä enemmän näkyy koko ajan muutavan lisää.
On hyvät koulut ja päiväkodit. Terveyspalvelut toimii, lääkärille pääsee nopeasti ja päivystys on aina viikonloppuisin. Junalla ja bussilla pääsee hyvin Helsinkiin päin, alle tunnissa keskustaan. Liikuntamahdollisuudet on tosi hyvät. Upea Vahteriston ulkoilualue ja jos tykkää hiihtämisestä niin talvisin ladut ovat mainot. Maamuimalassa on mukava polskia kesäisin, erityisesti lapsiperheiden suosiossa. Lisäksi kaupunkikuva on viihtyisä upeiden kukkaistutuksien ansiosta ja kauppojakin on sen verran, että täältä saa kaiken. Ei ole pakko lähteä kauemmas ostoksille.