Kannattaako ostaa tuplarattaat? (lapset 3v ja vastasyntynyt)
Meillä sellainen tilanne, että vauva syntyy alkutalvesta ja kuopus on silloin juuri täyttänyt 3v. Asutaan 2,5 km kylän keskustasta, haja-asutusalueella, joten jos ei tuplia osteta, jää kylällä käynnit autoiluksi. Tie kylälle on hiekkatietä,jossa apupyörillä pyöräily ei kunnolla onnistu, joten tuskin vielä keväälläkään 3v pystyy pyöräilemään.
Nyt mietinkin, että kannattaako meidän sittenkin hommata jotkin edulliset tuplat, jos joskus vaikka huvittaisi lenkkeillä?
Kommentit (18)
Meillä on ikäero 2 v 4kk, mutta olemme käyttäneet tuplia vieläkin joskus kun esikoinen on melkein 4. Meillä on puistoon 2 km eikä tyttö jaksa/viitsi kävellä matkaa, varsinkaan takaisin enää. Seisomalauta on kyllä ihan ok hiekallakin, sellainenkin meillä on, mutta valitse syvyyssuunnassa lyhyt malli jotta pystyt itsekin kävelemään niin etteivät askeleet osu koko ajan lautaan.
Ostaisin käytettynä mitkä vaan tuplat, ja laittaisin kantokopan vauvalle.
5km matkoja, niin kyllä niitä tarvitaan. Ellet sitten halua mennä aina sellaista taaperon mateluvauhtia, kun pysähdellään koko ajan poimimaan kiinnostavia kiviä tai uhmailemaan.
Meillä on Easywalker Duot, ovat erittäin hyvät, mutta kalliit. Teutonian Team Alu tuplat voisivat toimia hyvin maalla, niissä on isot pyörät ja ovat jämerät. Tarviiko mahduttaa bussiin?
ja ostin tuplat huutonetistä. Edullisesti sain tosi kivat ja käytössä ovat jonkun verran olleet. Esikoinen on kyllä reipas kävelemään, mutta ei aina mene ihan siihen suuntaan minne pitäisi. Ja ajattelin, et saahan ne aikanaan varmasti myytyä eteenpäin.
Meillä ihan sama ikäero ja kyllä meidän tyttö käveli pidempiäkin matkoja vaunujen vieressä. Täytyy vaan varata enemmän aikaa ja kekseliäisyyttä kuinka saada matka kulumaan silloin kun kenkuttaa.
meillä lapsia kolme ja vuoden ikäeroilla joten silloin tuplarattaat aivan loistavat.
meidän ongelmaan, kun tosiaan teitä ei ihan heti aamusta aina aurata niin kulkeeko se siinä mukana ihan ok? Mulla ei ole tuollaisesta kokemusta.. Ja toimiiko se hyvin kuoppaisella hiekkatiellä? Asfalttia ei ole kuin pienen osan matkaa..
ap
ja niskahartia"vammaiselle" aika epäergonomiselle..
ap
niin matkaa tulee yhteensä hieman yli 5 kilometriä. Tämänkö sinun 3v lapsesi kulkisi mukisematta ja siten, että vielä ehtisimme mahd. ruoka-aikaan kotiin. Joo, ei ole vaihtoehto. :D
ap
ja 3v rattaisiin
-- tuo saattaisi olla hassun näkoistä.
3v pyoräilemään
Ei millään pahalla, mutta ehkä kaupungeissa/taajamissa asuvat ei nyt ymmärrä tätä ongelmaan. :)
ap
P.S. Tuota seisomalautaa pitää miettiä, jos joku kertoisi miten sellainen käyttäytyy kuoppaisilla hiekkateillä..
kävellen esim.kauppaan tai muuten vain pidempiä matkoja, niin kannattaa ostaa, saahan ne aina sitten myytyä eteenpäin kun ei ole tarvetta enää.
Itse suosittelen Brio Double Wave- rattaita.Ovat kevyet työntää, menevät maastossa kuin maastossa eteenpäin.Niissä on myös heittoaisa.Meillä esikoinen mahtui vielä kolmevuotiaana tarvittaessa istumaan kuomun alle (ei ole kyllä kovin pitkä lapsi), mutta jos teidän lapsi on pitkä, niin sitten suosittelen harkitsemaan joitain muita rattaita.
Olen kuullut kehuttavan myös First class twin- rattaita (niitä myy ainakin nettikauppa Lauran lastentarvike).
mun 3v viihtyy mutta siskon 3v ei istu edes pakolla.
meillä ainakin on kovassa käytössä ja ikäero sama. Tietenkin joskus isompi pyöräilee ja vauva on vaunuissa, mutta jos jonnekin on pakko ehtiä, niin ota tuplat käyttöön. Ei nimittäin ollenkaan naurata tilanne, jossa isompi ei enää jaksa/halua pyöräillä ja jää pyörätielle parkumaan kun äiti ei voi kantaa. Kysehän, totta kai, on tässä myös siitä, että isompaa harmittaa kun vauvaa vain hoidetaan ja hänkin haluaisi huomiota ja hoitoa, vaikka periaatteessa siis jaksaisikin kulkea myös pyörällä tai jalan.
Minä ostin edullisesti juoksurattaat, jotka on kevyet ja isorenkaiset ja joilla on helppo mennä myös hiekkateillä. Sata euroa ei ole ollut ollenkaan iso panostus sitä miettien, että nyt sentään voidaan helposti liikkua paikasta toiseen.
Esikoinenkin oli samaa maata ja vielä yli 4v lenkkeiltiin rattailla. Tuota pyöräilyä on niin tosi vaikea täällä "metsäteillä" harjoitella, kun tiet ovat tosi epätasaisia ja apupyörät jää koko ajan sutimaan ja on vielä raskastakin noin pienelle polkea hiekkatiellä. Esikoinen oppi 5 vuotiaana ajamaan ilman appareita ja sitten meno helpotti. Ennen sitä mentiin aina kylälle autolla harjottelemaan appareilla ajoa tasaisille asfalttiteille.. Maalla asumisen haittoja..
Eli kyllä me sitten hommataan noi tuplat. On tarkoitus kuitenkin päästä jonkilaisille lenkeille jo talvella ja keväällä.
Otankin sitten mielellään vinkkejä hyvistä tuplista! :) Sellaiset, jotka sopivat siis maalaiskäyttöön, kulkevat myös lumisilla teillä jne.
ap
Saako vaunuihin seisomatelineen?
Meillä esikoinen oli 3v 3kk kun kuopus syntyi. Asumme niin syrjässä, että asiointimatkat täytyy joka tapauksessa hoitaa autolla. Isokokoinen kolmivuotiaamme käveli vierellä jos nukutimme vauvaa vaunuihin. Talvella mentiin pulkalla.
Meille tarjottiin seisomatelinettä, mutta sitäkään ei tarvittu.
(entinen Emma-merkki) kolmirenkaiset juoksurattaat. Talvikeleillä en ole niillä liikkunut, mut tässä toistaiseksi eteen tulleet hyvät puolet
- isot ilmakumirenkaat tekee työntämisen helpoksi kuoppaisellakin tiellä
- erikseen säädettävät istuinten selkänojat
- riittävän leveät istuimet (ja pitkät) jotta vauvalle mahtuu hyvin vaunujen puolikova koppa istuimeen
- isomman on helppo kivuta itse kyytiin koska etupyörän edessä on leveä tasanne
- kuomut on niin korkeat, ettei isommankaan pää osu kuomun reunaan (monissa rattaissa kuomu on niin matala, että se on pakko pitää alhalla jos kyydissä on pitkä lapsi)
- etupyörä ei ainakaan näissä meidän kärryissä puolla, mut tässä kannattaa olla tarkkana rattaita ostaessa. Puoltava etupyörä tekee rattaista työläät työntää
Sitten miinukset
- ei ole säädettäviä jalkatukia
- aisa on korkea eikä sitä voi säätää
- hyttysverkko on tosi työläs saada vain toiselle istuimelle (olen laittanut verkon sitten ton kopan päälle)
- koska rattaissa on vain turvakaari mutta ei mitään kangasta, mikä estää lasta liukumasta kaaren alta, ei vauvaa voi pitää kyydissä ilman koppaa tms. ennen kuin hänet voi laittaa turvakaukaloon
- etupyörään on todella vaikea saada ilmaa, jos ei käy huoltsikalla
Nämä taitaa siis olla markkinoiden halvimmat tuplat, joten varmaan parempiakin löytyy.
-2-
näin menin ite viime talven kun ikäeroa oli 2,5v.
Kyllä.
Isompi käveli koko syksyn, talven ja kevään kerhoon 3 kertaa viikossa edestakaisin. Matkaa kerhoon on 2,4 km yhteensuuntaan (just mittasin reittihaulla). Aikaa toki meni rutkasti, mutta näin mentiin. Ja tosiaan matkan lomassa leikittiin ja juteltiin, jotta sujuisi joutuisammin.
Seisomalautakin meillä oli lainassa, mutta en koskaan ottanut sitä käyttöön kun sujui ilmankin.