Miten Vantaa voi olla kaksikielinen?
"Vantaan noin 200?000 asukkaasta reilut 87 prosenttia puhuu äidinkielenään suomea. Toiseksi yleisin äidinkieli on ruotsi, jota puhuu noin 2,9 prosenttia vantaalaisista. Kolmantena on venäjä 2,3 prosentilla."
Siis venäjänkielisiä on melkein yhtä paljon kuin ruotsinkielisiä. Eihän ole mitään järkeä 2,9% vuoksi jokainen katukyltti on ruotsiksi! Kohtahan venäläiset rupeaa vaatimaan kyltit myös venäjäksi.
Kommentit (4)
Kyllä täällä Vantaalla kuulee suomen lisäksi ihan muita kieliä enemmän kuin ruotsia. Verrattuna naapurikaupunkeihin Helsinkiin ja Espooseen, niin täällä kohtaa paljon vähemmän suomenruotsalaisia.
"Suomen kielilain mukaan kunta on kaksikielinen, mikäli kielivähemmistön koko on vähintään 3 000 henkeä tai 8 prosenttia kunnan väkiluvusta, tai jos valtioneuvosto jonkin kunnan valtuuston esityksestä päättää julistaa kunnan kaksikieliseksi. Kunta ei muutu yksikieliseksi, ellei vähemmistön osuus laske alle 6 prosentin. Kaksikielisissä kunnissa enemmistön kielenä voi olla suomi tai ruotsi."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_Suomen_ruotsin-_ja_kaksikielisis…
Suomessa ruotsinkieliset ovat valtion mielestä arvokkaampia kuin muut. Se johtuu siitä että suomenkieliset eivät ole vieläkään päässeet syrjinnästä eroon josta ovat kärsineet jo satoja vuosia.
Ruotsin kieli epätasa-arvon työkalu
Tasa-arvon puutteesta ovat merkkinä pakkoruotsi ja vielä nykyäänkin suomenkielisten alhaisempi koulutus, alhaisempi tulotaso ja alhaisempi elinaikaodote.
Epätasa-arvon työkaluna käytetään virkamiesruotsia, erillisiä kouluja mikä mahdollistaa ruotsinkielisille alhaisemmat sisäänpääsyvaatimukset ja pakkoruotsia josta emme pääse eroon vaikka 74% kansasta niin haluaa. Pakkoruotsista ym. päättää vaikutusvallallaan pieni ruotsinkielinen vähemmistö. Pakkoruotsi pitää demokratiaa pilkkanaan Suomessa vaikka luulemme olevamme demokratian ja tasa-arvon eturintamassa maailmassa.
Kaksikielisyydestä ja pakkoruotsista on suomenkielisille haittaa mutta pakkosuomesta on hyötyä ruotsinkielisille, mikä näkyy ruotsinkielisten parempana sijoittumisena yhteiskunnassa. Tämä johtuu siitä että turhan kielen opettaminen enemmistölle haittaa enemmistöä ja yhteiskuntaa kun vähemmistö saa hyödyn heille välttämättömän kielen opiskelusta maassa joka on yksikielinen oikeasti. Suomen kaksikielisyys on keinotekoista ja vain huonon lain seurausta.