Menisitkö toisten pihoille leikkimään jos lähistöllä ei olisi hyvää puistoa lapsillesi?
Kommentit (9)
On maksettu silloin kun tontti on ostettu asunto-osakeyhtiötä varten, ja kuuluu tosiaankin yhtiölle ja sitä kautta sen asukkaille. Kaikki pihalle tulevat kunnostukset, laitteet jne maksetaan jokaisen asunto-osakeyhtiön asukkaan omasta pussista.
Kenelle sen muka luulet kuuluvan, yhteishyvänä kaikille kaupungin asukkailleko ?
Vuokratontillakin on joku omistaja, useimmiten kaupunki.
Vaikka on leikkimökki ja grillikatos ja hiekkalaatikko ja keinut, niin kyseessä ei ole mikään yleinen virkistäytymis- ja seikkailupuisto, vaikka monet niin tuntuvat luulevan. Häädän kaikki ylimääräiset varmasti pois pihastamme. Vuokrassa maksamme pihanhoitokulut ja kaikki irtokama - siis lelut - ovat talon asukkaiden lasten omaisuutta.
silloinkin kysyisin heiltä luvan tulla kaveriksi pihalle
oma piha kuuluu myös kotirauhan piiriin. rikollistakin olis mennä
Tietenkin esittelen aina itseni, ja kerron missä asumme ja sen ettei omalla pihallamme ole liukumäkeä, keinuja.. tai lainkaan kavereita leikki- ikäisellemme. Vien omia hiekkaleluja ja niitä saavat tietty kaikki käyttää.
Minua on alkanut häiritä kun pihallemme tulee " turisteja" leikkimään. On ihan ok jos joku on kutsunut kavereita, mutta muuten aika kummalta tuntuu.
Tässä on kolme isoa taloyhtiötä ihan vierekkäin ja pihatkin ovat yhteydessä toisiinsa. Minusta on todella luonnollista, että voi leikkiä välillä myös naapuripihassa. Samoin he ovat tervetulleita meidän pihaamme. Täällä on tilaa! :)
Ok- tai rivitalon piha on vähän eri asia.
Talon asukkaat maksavat laitteiden huollot ja kunnostukset, istutukset jne... kerrostalon pihat eivät todellakaan ole yleisiä leikkipuistoja