Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

MIllainen kuntosaliohjelma teillä on?

Vierailija
14.07.2011 |

Itsellä toimii hyvin seuraava jako:



ma: rinta-olkapäät-ojentajat-vatsa-kyljet

ti: reidet-pohkeet-selkä-epäkkäät-hauis-kyynärvarret

ke: välipäivä

to: rinta-olkapäät-ojentajat-vatsa-kyljet

pe: reidet-pohkeet-selkä-epäkkäät-hauis-kyynärvarret

la: välipäivä

su: välipäivä



aerobista teen niinä päivinä kuin tuntuu hyvältä, mutta vähintään 3 kertaa viikossa 30 min.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
14.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suoraveloitus 45e/kk, ei käyttöä lainkaan...;)



No, täytyy loman jälkeen taas ottaa asiaksi. Lähinnä käyn bodyharmonyssa, pilateksessa, joskus bodycombatissa. Kotona kahvakuulasetti, jolla treenaan kuntosaliharjoittelun sijaan.



Sori, vähän meni ot.

Vierailija
2/3 |
14.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käyn kaksi kertaa viikossa (teoriassa, käytännössä kesällä vähemmän) ja teen koko kropan, mutta eri ohjelmalla eri päivinä.



Jos kävisin kolmesti, jakaisin ohjelman, mutta nyt pilates kerran viikossa riittää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
14.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käyn kaksi kertaa viikossa (teoriassa, käytännössä kesällä vähemmän) ja teen koko kropan, mutta eri ohjelmalla eri päivinä.

Jos kävisin kolmesti, jakaisin ohjelman, mutta nyt pilates kerran viikossa riittää.


Itsellä tuo kaksijakoinen 4 treeniä viikossa on pelannut erinomaisen hyvin. Treenaan nyt toista vuotta ja kokeiltu 3x viikossa koko kroppa ja 3-jakoistakin. Tällä 2-jakoisella timmmiyttä ja lihasmassaa tuntuu tulevan tällä hetkellä parhaiten.

Teen liikettä kohti noin yhden lämmittelysarjan pienemmällä painolla ja 3 sarjaa noin 10-15 toistolla. Kun 15 toistoa menee joka sarjassa niin lisään painoa.

Epäkkäille ja kyynärvarsille sekä kyljille teen kaikille yhden liikkeen 3 sarjalla.

Pohkeille ja vatsalihaksille teen kaksi liikettä, eli yhteensä 6 sarjaa pidemmillä toistoilla.

Hauikselle ja ojentajille teen molemmille 2-3 liikettä, eli 6-9 sarjaa molemmille. Jos teen hauiksille 3 liikettä, niin yksi keskittyy brachialis-lihakseen esim. Hammerkäännöt.

Olkapäille teen 3-4 liikettä, joista yksi on aina takaolkapäille, ja sen saatan tehdä joko olkapää- tai selkätreenin yhteydessä. Yleensä kuitenkin 3 liikettä ja 9 sarjaa.

Rintalihaksille teen 3-4 liikettä, yleensä kuitenkin 3, eli siis taas 9 sarjaa. Yksi liikkeistä on pullover, vaikka se ei varsinainen rintaliike olekaan, se venyttää kivasti rintakehää ja parantaa ryhtiä.

Selälle teen 3-4 liikettä epäkkäiden lisäksi, joista yksi alaselälle (selänojennus, maastaveto) ja 2-3 liikettä yläselälle (esim. alatalja, ylätalja, kulmasoutu).

Reisille teen 3-5 liikettä, joista 1-2 liikettä takareisille ja 2-3 etureisille.

Ten liikkeet aina puhtaasti ja negatiivisen vaiheen hitaasti.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi viisi