Nuhaiset vauvat? Mikä olisi edes vähän helpottanut? Ahdistaa jo omaakin hengitystä toi tuhina.
Kommentit (10)
keittosuolatippola (apteekin) tai Nasolinia max. 5 päivää saa käyttää
Lisäsksi kun vauva nukkuu laita sängyn pääpuoli koholleen. Marketeissa myytävävnä nenä-friidoja, joilla saa rään kätevästi ja helpostí imettyä pois.
On siitä kiva paikka että sielä osaavat neuvoa mitä minkäkin ikäiselle lapsella voi käyttää:-)
Laitoimme vauvan sängyn päätyyn öisin roikkumaan sipulia ja valkosipu7lia kostutettuun harsovaippaan käärittynä. Haju on karmea, mutta auttaa. Ja kohoasento sängyssä. Iltaisin kannattaa laittaa kylpyhuoneen lavuaari, amme ja vaikka vielä muutama ämpärikin täyteen kuumaa vettä ja sitten suihku vielä päälle, ja sitten oleskella siellä höyryissa vauvan kanssa.
Suolatipatkin auttaa jonkin verran, ainakin jos on nenä on kuivunut tukkoon. Niistäjät ei toimi, mutta oletko kokeillut sitä apteekin letkusysteemiä (mikäsenniminytoli?)?
jos oikein pieni vauva niin laita sitä kahden paidan väliin :)
niin nukuta kaukalossa, näin meille neuvoi terveydenhoitaja.
Siinä nukkuu vauvakin paremmin sekä myös itse saa nukuttua paremmin.
Vierailija:
niin nukuta kaukalossa, näin meille neuvoi terveydenhoitaja.
ja pyykki lingottu mahdollisimman alhaisille kierrroksilla. jolloin huoneilmasta tulee kostea!!!! kuumavesikattilat vaarallisempia perheen muille lapsille.
auttaa kun olen halkaissut sipulin ja laittanut sen sideharson sisään ja vauvan sänkyyn. Vanha konsti mutta toimii! Ja onhan tietysti oelmassa myös nenätippoja mitkä hieman helpottaa oloa, niin sinun kun vauvan.:-)