voisitko jättää lapsesi erossa miehellesi?
Miksi? Miksi et?
Mä rehellisesti luulen, että mun mies olisi parempi yh-isä kuin minä yh-äiti
Kommentit (7)
minusta se on ihan luonnollista, minä pidin ensin ja hän saa ottaa nyt. he ikävöivät kaikki toisiaan jumalattomasti, nyt on iloista porukkaa!
en ymmärrä, miks helv tästäkin asiasta pitää syyllistää äitejä kun isä on (yleensä) ihan yhtä luonnollinen ja hyvä vanhempi. joskus jopa parempi.
Jotenkin minustakin tuntuu, että jos kaikki kokee, että isä on LASTEN kannalta parempi huoltaja niin miksi äidin pitäisi siitä syyllistyä?
En olisi niin itsekäs paska että veisin isän lapsilta.
Kokonaan en pystyisi jättämään miksi pitäisikään.. Tietysti jos sairastuisin ja yhdessä päättäisimme että lasten on parempi olla isällä kunnes tervehdyn niin sitten.
mutta kun tässä yhteiskunnassa jyllää edelleen niitä malleja ja tapoja, että tehdään itsestä marttyyria, yritetään kontrolloida ja kiusata muita jne. minullekin se oli kova paikka, mutta ajattelin järkevästi ja päätin, että lapsellani on nyt oikeus olla isänsä kanssa enkä itse asetu siihen esteeksi. miten sitten pystyisin lapsistani luopumaan, kun he lähtevät pois pesästä ja opiskelemaan, jos nytkin olisi pitänyt kiinni pitää.
Ei mennyt vuottakaan kun isä ei enää kestänyt elää lastensa kanssa, vaan vaati että otan lapset asumaan mun luokse kun ne häiritsi hänen arkeaan.
Ei miehessä mitään vikaa ole mutta ikinä en voisi luopua lapsistani.
Ja minä heitä enemmän hoidan muutenkin. Mies tekee enemmän töitä.
mutta nyt kun alkaa 40 hiipiä mun kimppuun eikä minulla ole työkokemusta 10 vuoteen, ja lapset olla kouluikäisiä, totesin että NYT ON MUN VUORO päästä töihin ja jonkun muun otettava vastuu tästä minimibudjettiarjesta. Eli lapset muuttavat syksyllä isälleen ja hän saa alkaa pähkimään millä rahat riittää lastenhoitajaan, ruokaan ja lainanlyhennyksiin jnejne.
Fakta: näiden lasten isä on 100% parempi koti-ihminen kuin minä :/
Ei miehessä mitään vikaa ole mutta ikinä en voisi luopua lapsistani.
Ja minä heitä enemmän hoidan muutenkin. Mies tekee enemmän töitä.