Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko pienituloisella varaa karpata?

Vierailija
03.07.2011 |

Kovasti kiinnostaisi aloittaa karppaus, mutta tuntuu että melkein kaikki sallitut ruoat ovat pitemmän päälle liian kalliita. Hyviä neuvoja?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

pelkkiä eineksiä niin varmasti on myös varaa karpata (tämän perustan nyt siihen ketjuun kun täällä pyöri yksi päivä). Sitäpaitsi kun karppaat, nälkä pysyy kauemmin poissa etkä tarvitse niin paljon ruokaa.

Vierailija
2/4 |
28.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska syön määrällisesti niin paljon vähemmän kun vatsalaukku pienentynyt ja just pysyy niin pitkään täynnä.. eikä naposteluja tarvii.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
28.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei karppaajan tarvitse syödä kallista tuoretta lihaa. proteiinipitoista ja nälkääpitävää ruokaa on mm. kananmunat 2e/12 kpl

rasvaton maitorahka 0.90e/200g

tonnikala alle 1e tölkki

kokonaisena ostettu, itse fileoitu kirjolohi 6e/kg



sitten riippuu siitä, haluatko syödä lisäksi täysjyväpastaa, ruisleipää, tuoreita vihanneksia, joita jotkut karppaajat myös karttavat, mutta suosittelisin nyt ainakin porkkanaraastetta c-vitamiinin takia ja ruisleipää kuitujen takia.



paljon säästää juuri siinä että karpatessa katoaa mielihalut kaiken sokerisen mässäämiseen, niin ei tarvitse jätskiä ja karkkia iltasyöpöttelyyn. ne, sipsit ja siiderit kun jättää pois niin rahaa säästyy oikeasti.





Vierailija
4/4 |
28.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä kotona hoitovapaalla. Tuloina vain kotihoidontuki, elatusmaksut ja lapsilisät.



Sika-nauta on halpaa

Muutenkin rasvaiset lihat halvempia kuin filee tai paisti

Munat ovat edullista proteiinia

Juurekset halpoja näin talvella ja muutenkin sesongin mukaan käytän edullisia rehuja.

Täysmaito saman hintaista kuin rasvaton



Kauppaan jää paljon sitä, mitä ennen pidin edullisena, sitä tarvittiin kuitenkin määrällisesti melko paljon: Jauhot, leivät, makaronit, riisit, perunat, sokeri, kevyttuotteet, limut, karkit, keksit, sipsit, jäätelöt, margariinit, hedelmät, einekset.



Noiden tilalla kaupasta kotiin kulkee voita, oliiviöljyä, vihanneksia, marjoja, kermaa, pähkinöitä.



Ennen suu kävi koko ajan. Aamupala, hedelmä, lounas, välipala kahvin kanssa, päivällinen, iltapala.

Nyt syön aamiaisen (ihan siis ruoka-annos; proteiinia, vihannesta, rasvaa), lounaan (salaatti tai keitto), iltapäiväkahvi (vain se kahvi, ei mitään syötävää sen kanssa), päivällinen (proteiinia, vihannesta ja rasvaa).