Lue keskustelun säännöt.
Myönnetäänkö oheishuoltajuus ilman lupaa?
22.06.2011 |
Myönnetäänkö oheishuoltajuus ilman toisen biologisen vanhemman lupaa jos yksinhuoltajavanhempi hakee oheishuoltajuutta uudelle puolisolleen? Painaako biologisen vanhemman vastustus niin paljon ettei oheishuoltajuutta myönnetä?
Kommentit (2)
Mieti nyt vähän, muutenhan kuka tahansa vastuuton etäisä yms. voisi jaella lastensa huoltajuuksia ties kenelle baaripanoilleen!
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
vanhemmalla huoltajuutta? Käsittääkseni oheishuoltajuus myönnetään vain, jos lapsella on vain yksi elossa oleva huoltaja tai jos huoltajan/huoltajien kyky huolehtia lapsesta kyseenalaistuu merkittävästi (esim. vakavan sairauden takia).
Itsekin haaveilimme oheishuoltajuudesta nykyiselle miehelleni (lapsi 11 vuotta, bioisä aikoinaan tunnustanut lapsen ja saanut hänen huoltajuutensa, mutta asuu nykyään ulkomailla ja tapaamisia on ehkä kerran vuodessa. Nykyinen mieheni taas kasvattanut lasta viimeiset 9 vuotta kuin omaansa. Minulle kuitenkin sanottiin, ettei oheishuoltajuutta todellakaan saa kenellekään niin kauan kun lapsella on kaksi elossa olevaa huoltajaa. Se, kuinka läheinen kontakti on toiseen vanhempaan tai onko sitä edes, ei merkitse mitään.