Mitä tapahtuu jos kohtutulehdusta ei hoida?
Jos ei tajua että sairastaa kohtutulehdusta vaan luulee sitä muuksi vaivaksi ja sitten ei hoidata sitä.
Mitä tapahtuu? Voiko siihen kuolla?
Kommentit (6)
Voi hoitamattomana kuolla, mutta ei siis välttämättä johda hoitamattomana kuolemaan, riippuu elimistön puolustusmekanismien toiminnasta. Mutta suuri riski on saada yleistulehdus eli sepsis, mikä johtaa hoitamattomana kuolemaan (ja olisko hoidettunakin kuolleisuus jotain 20%:n luokkaa)
Mutta kyllä siinä oikeasti tulee niin kipeäksi, (ellei siis parane itsekseen) että tulee hakeutuneeksi hoitoon.
Tai ilman että on kuumetta tai vuoto haisee raadolle! Mistä sitä sitten tietää milloin on se tulehdus kun ei joka säryn takia kehtaa mennä lääkäriin?
Tai ilman että on kuumetta tai vuoto haisee raadolle! Mistä sitä sitten tietää milloin on se tulehdus kun ei joka säryn takia kehtaa mennä lääkäriin?
ei mulla ainakaan heti iskenyt nuo oireet samaan aikaan vaan vaiheittain. oireettomasti tulehduksesta en ole koskaan kuullut.
Mutta lääkäriin heti, jos sitä alat epäillä oikeasti. Jos synnytyksestä vasta vähän aikaa, ei joka nippasua tartte heti pelätä :)
Ei oireita. Synnytys käynnistyi rv 26, neuvolalääkärillä olin käynyt pari päivää aikaisemmin, kaikki ok.
sitä paitsi sitä tulee niiin kipeeksi,ettei kyllä jää kotiin ihmettelemään,vaan hakeutuu hoitoon.