Harvalla normaalin lapsen vanhemmalla on asiantuntijoiden lausuntoa
siitä, että kotona asiat kunnossaja kasvatus hoidettu hyvin.
Meillä asperger-lapsen vanhempina ja mapillinen neurologien, psykologien, psykiatrien, päivähoidon etc. etc. lausuntoja, joissa aina on mainittu lähtökohdaksi se, että kotona ja kasvatuksessa on kaikki kunnossa. Eli vikaa ja ratkaisuja siihen pitää etsiä jostain muualta.
Kommentit (5)
mutta meillä on jo 10 v ja kun on 4v asti tutkittu niin on tosiaan monta lausuntoa. Ja tosiaan meilläkin on kiitelty vanhempien hyvää toimintaa - osa on sitä kyllä sitä näissä kehityskeskusteluissa kaivattua välttämätöntä jargonia, että jotain positiivistakin pitää sanoa - sen olen oppinut jo erottamaan (enkä jaksais aina kuunnellakaan) :-)
Tuossa ketjussa on hyviä kuvauksia as-lapsista, jos jaksat sieltä välistä etsiä
http://www.vauva.fi/keskustelut/alue/2/viestiketju/1388467/paivakodin_k…
huonoissa kotioloissa? Vai miksi nuo hyvät kotiolot pitää erikseen mainita ja todistaa?
mutta yleisesti tämän palstan erityislapsia koskevissa ketjuissa pääajatus on usein se että vika on vanhempien ja kaikki johtuu vain siitä, ettei lasta ole kasvtettu.
että miten asperger lapsellanne ilmenee? Ja minkä ikäisestä on kyse?