Finnmatkat, Aurinkomatkat vai mikä toimisto?
Oletko ollut asiakkaana useammalla matkatoimistolla? Mikä on mielestäsi paras?
Matkakohdeiden paikkansapitävyys, on sitä mitä luvataan? Matkaoppaat ja kaikki muukin?
Kommentit (8)
Koskaan ei ole ollut mitään valittamista. Opaspalvelut ym kaikissa kohteissa olleet erinomaiset.
matkanjärjestäjät vetävät mielettömiä summia välistä! vertailkaapa
esim välimeren lomakohteisiin ei ole suoria lentoja kuin chartereina. Silloin pakettimatka todellakin kannattaa. Varattiin juuri kesäksi 2 viikon matka huoneistohotelliin (kolmio) ja hintaa tuli 435 e /hlö. Samaan paikkaan pelkät lentoliput monen mutkan kautta itse järjestäen olisi maksaneet paljon ennemmän ja matkan olisi kulunut vähintään vuorokausi kun nyt ollaan perillä alle 6 tunnissa. Vaikka laskisin tuosta että halpakin menopaluu lento (joka siihen paikkaa ei ole mahdollista) olisi 200 e niin tuossa jää majoitukselle hintaa 17 e/yö. Ei ole kallis.
Olen kokeillut Finnmatkoja (useita kertoja), Tjäreborgia (kerran), Alma Touria (kerran), Saga-matkoja (kerran), Ikaalisten matkatoimistoa (kerran) jne.
Finmmatkat on ok perusmatkatoimisto, palvelee hyvin lapsiperheitä, hotellit ovat olleet sitä, mitä esitteessä on luvattu. Opaspalvelut ovat olleet ok, tosin olemme käyttäneet niitä aika vähän. Tjärellä ongelmana on (paikka oli Kypros) se, ettei matkatoimiston kuvaus esitteestä ja kohteesta pitänyt riittävästi paikkaansa. Hotelli ei todellakaan ollut 3, vaan pikemminkin 1,5 tähteä jne.
Alma Tourilla olimme muutama vuosi sitten Tunisiassa, oli ok.
Aurinkomatkat on ilmeisesti yksilöllisin, ja ainoa kotimainen noista "rantalomien" järjestäjistä. Finnmatkoilla olemme olleet mm. Kanarialla, Egyptissä, Bulgariassa, kaikki ok. Taas olemme menossa Finnmatkoilla kesäkuussa, tällä kertaa Turkkiin Belekiin. Finnmatkat on ehkä hieman persoonaton, koska niin suuri kansainvälinen ketju, toisaalta plussina isot hotellivalikoimat, isot määrät oppaita, mahdollisuus valita hotelli, jossa paljon palveluita, tai vaihtoehtoisesti mennä paikkan, jossa voi olla omatoimisempi ja oppaan tavoittaa puhelimella jne.
Aurinkomatkoilla hotellit ovat oikeasti hyvillä paikoilla. Voi olla finnmatkoillakin, mutta osa niistä on tosi syrjässä ja mainostetaan vaan rauhaisiksi. Aurinkomatkojen oppaat ovat ihmisläheisimpiä, palvelualttiimpia. Lisäksi lennot ovat yleensä aina aamulentoja.
Finnmatkoja välttelin, mutta kerran sinne lähdin. Hinta ei ollutkaan enää edullinen kun maksoin lentomatkan ruuat ja kuljetuksen hotelliin. Hotelli oli hyvä, ja taso sellainen kun oli luvattu, kaikki toimii, mutta aurinkomatkoilla on henkilökohtaisempaa.
Missä päin Egyptiä lomailitte?
Mitä piditte??
Vinkkejä sinne matkaavalle?!
Aurinkomatkoilla en ole koskaan ollut, koska se on yleensä kallein, kun vertailen tiettyä kohdetta ja lähtöpäivää.
Olen ollut Finnmatkojen, Tjäreborgin, Hispanian, Deturin ja Alma Tourin matkoilla ainakin, nyt ei tule muita mieleen. Suurimmat erot tulee lennosta ja hotellista, muuten palveluiltaan kaikki on aika samanlaisia, en osaa niitä pistää järjestykseen.
Valitse se, jolta löydät kivoimman kohteen ja hotellin ja miellyttävimmät lentoaikataulut sopivimpaan hintaan.