Raskausdiabetes ja mässäilyt, makean himo yms.. Mitä haittaa sikiölle entä itselle?
Tuomio tuli sitten ja tässä oon yrittänyt sulatella asiaa.. Ei vaan tunnu menevän päähän mulla tämä. Järetön karkin ja makean himo ja melkein joka päivä oon jotain syönytkin, enkä todellakaan syö terveellisesti.
Iskostakaa mulle nyt joku päähän ja mäkättäkää tää asia, että mitä haittaa sikiölle on tästä mässäilystä!! Menen vasta torstaina diabeteshoitajalle juttelemaan asiasta..
Kommentit (15)
sektio ei mua pelota, sen haluaisin muutenkin ja siitä taistelenkin.
-ap
Kyllä sitä ihan hyvin voi elää niiden diabetesuositusten mukaan. Mä joskus söin lakuja tai pahimpaan makean himoon dietorelle-karkkeja. Sitten söin jotain muuta vähemmän. Join kyllä jotain light juomia myös, mutta en kaksin käsin niitäkään. Mulla pysyi arvot oikein hyvinä koko raskauden ajan, ihan vain noudattamalla suht tiukasti ruokavaliota. ja olihan siitä hyötyä, raskauskilot jäi lähes kaikki laitokselle ja olo ja kunto hyvä. vaikka syynytys päätyikin sektioon, mutta syynä oli sikiön väärä tarjonta.
raskauksissa ns diabetes, ekassa ei niin paha. Ruokavaliolla sain pysymään kurissa, samalla pysyi omakin paino kurissa.
Toisessa raskaudessa jouduin loppuraskauden aikana ilta insuliinille vaikka söin terveellisesti ja vältin makeaa, eivät arvot pysyneet. Lapsi oli syntyessään (1 pv lasketun ajan jälkeen) 3025 eli ei iso mutta vaarana on että lapsi kasvaa yli 4 kiloiseksi. Lisäksi sinulle voi tulla myöhemmin 2. tyypin diabetes.
verensokerisi nousee liikaa sinulle tulee väsynyt huono olo. Myös vauvasi verensokeri nousee, vauvan haima joutuu tuottamaan liikaa insuliinia ja myös vauva voi huonosti. Vauva voi syntyessään olla todella iso, mutta huonommassa kunnossa eli enemmän "kesken" kuin täysiaikainen vauva. Raskaudiabetes on myös varoitus sinulle: jos et pysy raameissa noin tulee sinulle käymään keskimäärin 13 vuoden päästä lopullisesti.
Mulla oli raskausdiabetes ekassa raskaudessa 24v iässä. Se oli mulle shokki, koin syyllisyyttä siitä mitä itse omalla käytökselläni aiheutin vauvalle. Mun bmi oli 27 eli en edes ollut kovin "iso". Tutulta kuullostaa makeannälkä ja sokerinhimo. Mä noudatin erittäin tarkasti lautasmallia ja söin hiilihydraattia vain juuri sallitun määrän, joskus jopa alle. Makeanhimo meni ohi alle viikossa ja tilalle sain energiaa! Jaksoin taas kävellä uupumatta pitkiä lenkkejä koiran kanssa, touhuta muuttoa ja askarrella kaikkea vauvalle.
Lisäksi mun paino tippui kolmen viimeisen kuukauden aikana 2-3 kiloa vaikka vauva kasvoi, eli normaalin terveellisen ruokavalion ansiosta olin jälkitarkastuksessa 5kg kevyempi kuin mitä olin ekassa neuvolassa. Kaikki tämä laihduttamatta, vain kun mun masussa kasvoi pieni motivaatio. Mä halusin että vauvalla mun sisällä on mahdollisimman hyvä olo.
Tuon raskauden aikana opin terveellisen ruokavalion perustukset, yhä herkuttelen ja nautiskelen mutta olen huomnnut ettei tarvitse ahtaa kupua täyteen pastaa ja riisiä. Kylläiseksi tulee vähemmälläkin. BMI on yhä 27 ja kolme raskautta tuon ekan jälkeen on mennyt normaaleilla sokereilla, ihan vain siksi että syön terveellisesti.
Suurin asia mulle on kuitenkin se että vaikka raskausdiabeteksesta on jo 10 vuotta ei mulla ole mitään riskiä sairastua 2-tyypin diabetekseen nyt. Yli puolet sairastuu siihen 13 vuoden sisällä synnytyksestä, se ei ole pitkä aika! Sen jälkeen kun sen taudin itsellesi saat ei olekaan enää varaa lipsuiluun ellet halua itsellesi elinvaurioita, esim näköön tai raajoihin. Siskoni sairasti vuosi jälkeensi ja hänellä on liian korkeat paastoarvot jo nyt, meillä on myös vahva sukurasite.
Sisua peliin! Kannattaa ottaa itseään niskasta kiinni nyt! Mun makeanhimoon tarvitsin aluksi diettorelle nameja ja join päivittäin pepsimaxia. Iltapalaksi herkuttelin hermesetaksella makeutetulla marjarahkalla, ja pureskelin porkkanoita. Löydät omat vinkkisi vielä, sisuhali!
vaan joudut synnyttämään makrosomisen lapsen. Läskiperseiden synnytykset ovat jo pelkän läskin vuoksi komplikaatioalttiita, ja sektiot vielä vaarallisempia. Tie kohtuun ei paksun rasvan läpi löydy niin helposti jos esim. tulee hätätilanne, ja lisäksi haavan paraneminen on usein tuskien ja tulehdusten takana, kun massa repii haavaa auki ja läskiähän ei voi ommella.
Äidin diabetes taas lisää sikiön epämuodostumariskiä hurjasti. Syntymän jälkeisistä ongelmista vauvalla yleisin on hypoglykemia eli matala verensokeri, kun ei olekaan enää äidin jatkuvaa liiallista sokerivirtaa käytössä. Vaikea tai pitkittynyt hypoglykemia taas vaikuttaa neurologiseen kehitykseen ja kognitiiviseen tasoon jatkossa.
Ongelmat ovat siis todellisia ja isoja. Miksi muuten luulit, että hirveällä rahalla pyöritettäisiin koneistoa ihmisille, jotka voisivat ratkaista kaikki ongelmansa vain olemalla vetämättä sitä suklaata kolmea levyä päivässä?
http://www.kaypahoito.fi/web/kh/suositukset/naytaartikkeli/.../khp00076
Äidin raskauden aikainen sokeriaineenvaihdunnan häiriö eli raskausdiabetes on riski vauvalle ja kohottaa äidin riskiä sairastua myöhemmin tyypin 2 diabetekseen. Terveellinen ravinto, sopiva energiamäärä ja liikunta ehkäisevät ennen raskautta raskausdiabeteksen kehittymistä. Raskausdiabetesta tulisi seuloa nykykäytäntöä useammin eli lähes jokaiselta raskaana olevalta.
Raskausdiabetes lisää lapsen olkapunoshermovaurion ja hypoglykemian eli liian matalan verensokeripitoisuuden riskiä. Matala verensokeripitoisuus voidaan ehkäistä aktiivisella ja tiheällä rintaruokinnalla sekä tarvittaessa antamalla lisämaitoa. Koska vastasyntyneen seurannan tarve on lisääntynyt, suositellaan synnyttämistä sairaalassa, jossa on mahdollisuus seurata vastasyntyneen vointia.
Äidin raskausdiabetes saattaa lisätä lapsen myöhemmän liikapainon, sokeriaineenvaihdunnan häiriön ja sydänsairauksien riskitekijäkertymän eli metabolisen oireyhtymän riskiä. Tämä tulee ottaa huomioon vauvojen lastenneuvolaseurannassa.
Yleisyys
että kukaan muu kuin 8 ei ole osannut ottaa esiin lapselle koituvia haittoja! Nehän ne suurimmat haitat ovat. Äidin ongelmat ovat kuitenkin hoidettavissa.
vauva kun joutuu teho/tarkkailuosastolle sitten heti syntymän jälkeen useaksi päiväksi, pistellään kanyyleilla ja normaali rintaruokinnan aloitus ei onnistu.
Raskausdiabetes tosiaan lisää kohtukuoleman riskiä monella eri tavalla. Eikä se vähäpätöinen asia olekaan se, että oma riski sairastua aikuísiän diabetekseen on todella kasvanut.
Parhaiten makean himoa pystyy pitämään kurissa syömällä kunnolla oikeaa ruokaa.
Etenkin nro 7, kun luin kirjoitustasi niin tuli kyyneleet ihan silmiin.
Harmi kun nuita dietorelle karkkeja ei enää ole saatavilla, ainakaan meillä päin.
Itse ruoka ei ole mulle oikeastaan ongelma, voin vaikka loppuajan elää vihanneksilla ja lihalla, pastaa tai riisiä en niinkään kaipaa, että ne voin hyvin jättää pois.
Suurin ongelma tässä on nuo karkit ja kaikki muu makea, miten tosta himosta pääsekään eroon :( Eikä hedelmät siihen auta, kokeiltu on.
Tottakai haluan vauvan parasta (myös itseni) mutta tää on niin vaikeaa! Olen itsekin vasta 22v, painoindeksi 35... En vaan saa omaan päähän hakattua sitä että tässä tehdään koko ajan omaa tuhoa :(
-ap
eli siitä, ettet käytä pastaa tai riisiä. Elimistös huutaa sokeria. Opettele siis tekemään vähän perunaa, riisiä tai pastaa aterioille, mieluiten täysjyvää, niin pysyy verensokeri tasasempana.
on synnytyksen jälkeiset matalat sokeriarvot vauvalla. Itse olen sairastanut molemmissa raskauksissani diabeteksen. Bmi 27, tosi vahva perinnöllinen alttius diabetekseen. Myös siskolla (normaalipainoinen) on ollut rd.
Molemmat lapset syntyivät 3560g ja 49cm eli varsin normaaleina. Kuopuksella, jonka raskauden aikana diabetes oli vaikeampi hoitaa eikä tiukkakaan ruokavalio toiminut kunnolla, oli syntymänsä jälkeen matalia sokeriarvoja. Olin huolissani niistä, mutta onneksi ei vaikuttanut ainakaan vielä huomattavasti. Se on kuitenkin pienelle vauvalle tosi suuri riski.
Itsellekin haittoja on, ja niitä on tuossa lueteltukin.
Et ole ap ainut joka tähän syyniin joutuu, ja se i ole kenestäkään mukavaa. Pakko silti toimia, lapsen vuoksi. Keksi omat herkut, esimerkiksi kesällä herneet olivat hyviä ja niitä voi aika paljonkin syödä, myös pähkinät eivät nosta sokeria ihan älyttömästä.
Parin viikon päästä on jo paljon helpompi jättää herkut kauppaan! Tsemppiä! Jos haluat kysellä tarkemmin voit laittaa sähköpostia mulle virvaliekki (a) yahoo.com
Äläkä ota tästä nyt turhaa taakkaa itsellesi, mutta toimi kuitenkin vauvan parhaaksi - itsesi tietenkin myös!
15
raskausmyrkytys ja vauva voidaan joutua leikkaamaan ulos, jos kasvaa liian isoksi. Googleta toki, ihan löytyy tietoa netistä. Karkki ja makea eivät suoranaisesti ole kiellettyjä, vaan pointti on verensokerin tasaisena pitämisenä. Liian pitkät ruokailuvälit, äkilliset verensokerin nousut ja ylipäätään kehno ruokavalio ovat vältettäviä asioita. Raskausdiabeteksen paras hoito on säännöllinen syöminen ja perusjärkevä ruokavalio, ei niinkään kiihkeä karkin välttely.