Paljonko pitäisi olla rahaa ruokaan
kahdeksi viikoksi? Äitienpäiväleivonnaiset vie kyllä ekstraa, vaikka itse ne teenkin.
Äiti ja 2 lasta.
Kommentit (14)
käytössä laskujen jälkeen. Perunoita saa onneksi halvalla ja tarjouslihaa lähden kohta etsimään pakastimeen.
ap
eikä tarvitse mitään tarjouslihoja edes etsiä.
Perunat on muuten aika kalliita nykyään ;-)
saatte helposti kahden viikon ruoat esim. 50 eurolla.
Laitatko vähän ruokalistaa?
maatilalta ilmaiseksi. Jauhelihaa saa tarjouksesta 2pkt vitosella.
Kun tekee keittoja kerralla reilummin, säästää ruokakuluissa. Maidon tilalla tarjotaan vettä, leivät tehdään itse.
Aika pienillä kuluilla pärjää.
Eli teillä 300 e olisi kohtuullinen ruokakulu kuukaudessa. Kahdessa viikossa siis 150 e ja ihan hyvin pärjää, kun miettii mitä ostaa.
Hernekeitto: 500g kuivattuja herneitä 60snt, 500g jauhelihaa/kylkeä/savulihaa n. 2e, 2 sipulia 50snt, sinappia ym. mausteita = yhteensä 3,50e. Riittää 3 päiväksi (voi pakastaa).
Makaronilaatikko & porkkanaraaste: 1pss makaronia 20snt, 500g paistijauhelihaa paisti 3,50e, 2 sipulia 50snt, 1kg porkkanoita 1e, ketsuppia yms. = yhteensä 5,50e. Riittää 3 päiväksi (voi pakastaa).
Pinaattikeitto: 1 litra maitoa 80snt, pussi pakastepinaattia 50snt, 1dl vehnäjauhjoa ja hieman voita = yhteensä 1,50e
Janssoninkiusaus: 2kg perunasipuli-sekoitusta 2e, 2 prk janssonfileitä 3e, 8dl kerma-maitoa n. 2e, kaalisalaatti 50snt = yhteensä 7,50e. Riittää 3 päiväksi.
Kanakeitto: 300g kanafilesuikaleita 2e, 1 pss pakasteparsakaalia 70snt, 1pss pakastekukkakaalia 70snt, 1 prk kookosmaitoa 1,50e, pätkittyjä nuudeleita 50snt, vettä, currytahnaa/currua, valkosipulia, muita mausteita = yhteensä 5,50e. Riittää 2 päiväksi.
Tässäpä näitä, voisin luetella paljonkin lisää... Eli itse pääruokiin menee n. 30e.
Itse tehdyt sämpylät: hiiva 30snt, 5dl vettä, suolaa, ripaus sokeria, täysjyvä-sämpyläjauhoja n. 10dl 1e, loraus öljyä = yhteensä 1,50e ja tulee 24 sämpylää. Riittää n. viikoksi (voi pakastaa).
Ruispalat 8kpl pussi 1,49e. Näitä voi ostaa useamman.
Margariini 1e- 2,50e riippuen mitä käyttää.
Juusto: Oltermanni 4,90e/kg (tätä voi hätätapauksessa käyttää).
Aamupala (ja mahd. iltapala) kaurapuuro: 1kg hiutaleita 1e.
Jne...
Ja siis nyt oli kyse "tilapäisestä kitsastelusta". 50e riittää vallan mainiosti.
Täytekakku äitienpäiväksi:
Sokerikakkupohja 5 munaa 50snt, sokeria, jauhoja = yhteensä n. 1e.
Täyte banaania, persikkaa, pakastemarjoja jne. Kermavaahtoa ja rahkaa = yhteensä n. 3e.
Minkäs teet kun on ronkeleita lapsia, yritin kyllä aina, mutta ei niin ei. Ohis.
Ainakin maito ja kaikki hedelmät ja vihannekset (porkkanoita kyllä oli). Meillä menee esim. juustoa 2-3pkt/2viikko.
Päivällistä syödään ruokana myös seuraavana päivänä lounaalla eli ruoka riittää meillä aina max. kahdelle päivälle ja silti tarvitaan vielä uusi ruoka päivälliseksi.
En tosin ole ap eli en voi puhua hänen puolestaan.
Esim. leivän leipoo itse, ei maksa juuri mitään ja on parempaa vert. kaupan leipä =päälle riittää sipaisu voita ja ehkä siivu juustoa.
Jauhot eivät paljoa maksa, eikä kuivahiiva, juustoksi voi ostaa kilon arkijuustoa (riittää varmasti viikoksi) ja maksaa ainakin täälläpäin n. 5€.
Keittoja ruuaksi, esim. paketti nakkeja 1€, pari pussia keittojuureksia ja perunaa +mausteet n.2,5€ saa kattilallisen keitto mitä syö kaksi päivää (jos ei perättäisinä päivinä halua syödä, pakasta ja syö esim. 2. viikolla loput).
Pinaattikeitto on edullista, purkki täysmaitoa, suurustetaan ja lisää pakastepinaatti n. 1€.
Munakkaat ovat edullisia ja hyviä, esim. kinkku-paprikatäyteellä. Samoin voit tehdä suolaista pannukakkua, eli munia, jauhoja, maitoa ja siitä pannukakku minkä joukkoon esim. pekonia tai maustettua jauhelihaa tai kasviksia.
Pasta bolognese ei maksa paljoa, jauhelihaa, tomaattimurskaa, porkkanaa +mausteita kera spaghetin, taas kahden päivän ruoka n. 3€
AP:lla on reilu 3£ joka päivälle, ja osan siitä vie esim. se juusto ja jauhot ja margariini. Muuten pitää vaan tehdä halpaa ruokaa jota syö pari päivää, esim. tuo nakkikeitto ymv. maitoa lapsille vain 1 lasi päivä, aikuisille ei maitoa. Huonommallakin ruualla pärjää pari viikkoa, jos se on poikkeus.
saatte helposti kahden viikon ruoat esim. 50 eurolla.