Opet hei! Alkaako yläkoulussa näkyä selviä eroja
oppilaiden osaamisessa ja koulunkäyntitaidoissa? Jotenkin tuntuu, että alaluokilla "kaikki" lapset pärjäävät hyivn koulussa ja saavat hyviä numeroita. Miten yläluokilla? Ainakin oman seiskaluokkalaisen läksyjä ja koealueita seuranneena näyttäisi, että monissa oppiaineissa pitää todella jo osata/muistaa/tietää paljon. Lapsi kyllä pärjää koulussa mainiosti ja saa hyviä numeroita, mutta olen ajatellut, että niin varmaan muutkin. Mutta onko se sittenkään niin?
Kommentit (3)
Kyllä ne erot jo huomaa alakoulussakin.Yläkoulun puolella kuilu vaan kasvaa hyvien ja huonojen välillä...Toiset jaksaa käydä koulussa ja tehdä läksyt ja kuunnella tunnilla ja olla tunnollinen oppilas,toisia koulu ei kiinnosta paskan vertaa ja istuvat jälkässä enenpi kuin tunnilla,toiset vaan yrittävät kaikkensa eikä siltikään pääse kiitettävälle tasolle
Pitäisi ruveta lukemaankin ja jopa ymmärtää lukemansa. Kaikki vain osaa eikä viitsi. Joiltakin puuttuu resursseja ja tuki kotoa.
Mutta se on totta, että ala-koulun voi suoriutua ihan hyvin, lukematta kokeisiin, ja sen suuremmin näkemättä vaivaa. Sitten seiskaluokalla on alettava tehdäkin jotain, tai alkaa numerot tippua huomattavasti. Tämä on yleistä, vaikka sitä painotetaan oppilaille ja vanhemmillekin.