Ongelmaperhe tulossa
Mies kohta pitkäaikaistyötön, minä väliaikaisella eläkkeellä, vanhin lapsi (17 v) ei pääse todennäköisesti opiskelemaan keski-arvon takia.
Mulla siis bipo ja yrittävät vakuutusyhtiön kustannuksella kuntouttaa.
Pari vuotta sitten oltiin molemmat töissä ja ihan hyvillä palkoilla. Arvaatte varmaan että VITUTTAA tää tilanne. Vaikka kuinka yrittäis, niin seinät kaatuu...
Kommentit (6)
voi paska :( tsemppiä!
Teini kyllä keksii jotain, siitä ei kannata murehtia - vuodeksi keräämään työkokemusta tai takaisin koulun penkille nostamaan arvosanoja.
Miten niin mies on kohta pitkäaikaistyötön? Missä se niin sanotaan, ettei tule töitä saamaan? Ikinä, koskaan , enää?
Ja tyttäresi on nuori vielä. Jos yhtään lohduttaa, kovin hääppönen ei minunkaan keskiarvoni ollut kun peruskoulu loppui. Ei sillä lukioon menty. Ammattikoulun linja olisi tuonut työtä ja toimeentuloa, jos olisin asunut täällä etelässä. Pohjoisessa ei siihen maailman aikaan otettu kilttiä hentoa nuorta tyttöä miesvaltaiselle alalle.
Tytölläsi on elämä vielä edessä. työ- ja elämänkokemusta voi hakea vaikkapa vapaaehtostyön kautta, jos ei löydy palkallista työtä. Rohkeasti vaan hekamaan ja yrittämään.
Tyttö voi ensi vuonna pyrkiä työvoimatoimiston kursseille, tai etsiä töitä, tai pyrkiä iltakouluun korottamaan peruskoulun numeroita.
Ja sinä.. kevät. Ja masennusvaihe menossa vai?
Käy terapipoissasi ja kuntoutuksessasi. Syö lääkkeesi.
Aurinko paistaa kaikille, ja teillekin, jos niin haluat. Älä vedä verhoja eteen. Anna tulla. Kestä huonot, käännä ne hyväksi. ja päästä se toivo, tulevaisuus, aurinko ja elämä.
Mies on kyllä hakenut töitä, mutta ei niitä ole saanut. Alkaa ikäkin painaa.
Mulla on lievä masennuskausi meneillään.
ap.
vai mistä tämä vastaaja tietää, että lapsi on tytär??
- lapsen tilanne: jos ei pääse opiskelemaan, on muitakin hyviä starttipajoja ym. juttuja, ota jo valmiiksi selvää! Meillä oli sama tilanne taannoin, ja oikeastaan nyttenkin kun taas sen ikäistä. Mutta ei tuosta tartte toivoa menettää - selvität vaihtoehtoja vähän valmiiksi, ja toivot parasta että opiskelupaikka kuitenkin löytyisi. Ilmaiset nuorelle selkeästi, että jotain kuitenkin hänen tehtävä, kotona ei maata.
- sun ja miehen tilanne: siis nythän teillä on mahdollisuus saada AIKAA, mikä on kaikkein arvokkainta!!! Saatte varmana kuitenkin jotain tukia sen verran että pärjäätte jotenkin. Kai teillä oli muitakin lapsia kuin tuo 17v. Nythän teillä on aikaa perheelle.
Moni toivookin välillä parin vuoden breikkiä hektisestä työelämästä...
nauti tästä hetkestä niin asiatkin taas järjestyy aikanaan :)
ap.