Mistä parhaat ensikengät lapselle?
Tuolle taaperolle pitäisi nyt ostaa kengät, kun oppi kävelemään. Haluaisin ostaa mahdollisimman hyvät kengät ja tietysti mielellään sopivaan hintaan ;) Mistä kannattaisi lähteä kyselemään? Millaisia kenkiä suosittelisit?
Kommentit (5)
siellä myydään hyviä merkkejä. Tai jostain muusta kenkäkaupasta.
Kannattaa piirtää lapsen jalasta pahvimalli mukaan, jos ilman lasta sinne menet. Tai muutenkin, jos lapsi ei juuri sillä hetkellä suostu sovittamaan.
Hyviä merkkejä on monia ja riippuu paljon lapsen jalan muodosta mikä juuri hänelle on hyvä.
vaikea suositella jotain merkkiä, kun kenkiä on niin erilaisella lestillä. Meidän pulleajalkaiselle pojalle Tepsut oli parhaat, tytöllä oli useammat Richterin ensiaskelkengät
minä olen saanut tasaisen hyvää palvelua Stockalla. Siellä on lastenosastolla (ainakin keskustassa) asiantuntevat myyjät, jotka ovat auttaneet oikealestisen ja oikean kokoisen kengän valinnassa.
Varmasti hyvää palvelua saa muualtakin ja niin olen saanutkin, juurikin K-Kengästä, Pompiista (nykyään myymälä Pikkuväen yhteydessä) ym. Stocka on yleensä sellainen takuuvarma, muualla palvelun taso riippuu myyjästä, millainen sattuu paikalle.
Meidän lapsilla on leveälestiset jalat, joten Tepsut ja Kavatit ovat olleet hyviä. Sen sijaan monelle lapselle hyvät Superfitin kengät ovat olleet meille liian kapoisia.
mutta eihän niitä kenkiä ole mikään pakko ostaa, jos myyjän neuvot eivät tunnu hyviltä. Aina voi jäädä miettimään tai käydä toisessakin liikkeessä.
Aina kuitenkin sovita kengät lapsen jalkaan! Pikkulapsilla on niin erimallisia jalkoja ja kenkiä sekä kapeampaan että leveämpään jalkaa, että sovittamatta ei kannata ostaa (ellei merkki ole tuttu ja aikaisemmin lapsen jalkaan hyväksi havaittu). Asiantunteva myyjä osaa katsoa lapsen jalan mallia ja ehdottaa sen mukaan sopivia malleja.
Jos sopiva kenkä löytyy ja hinta hirvittää, niin jätä kengät vaikka varaukseen ja katso löytyykö muualta vastaavia vaihtoehtoja halvemmalla. Ihan normaalikäytäntö. Ja ulkonäkökin merkkaa, joten senkin puolesta on kiva vertailla valikoimaa :)
K-Kengässä tarpeeksi asiantuntevaa palvelua ja sopiva valikoima? Vai mikä liike olisi paras? Asun pääkaupunkiseudulla, joten vaihtoehtoja varmaankin on.
ap