Masennusta seuraa muutos.
Minulla.
Olin esikoisen raskausaikana pahasti masentunut, ja 6kk synnytyksestä muutimme 500km päähän.
Nyt on kolmas lapsi syntynyt, ja sairastuin todella vakavaan synnytyksen jälkeiseen masennukseen. Samalla miehen töissä on käynnissä isot muutokset (Nokia) ja olemme tehneet päätöksen palata takaisin esikoisen synnyin-kaupunkiin. Olemme ehtineet asua täällä nyt 10,5v, joten muutos on taas iso. Onneksi meillä on kuitenkin tuttu paikka mihin palata, ja tukiverkkoa ja kavereita edelleen tuolla mihin nyt palataan.
Äiti on sitä mieltä että pakenen, ja olen osittain samaa mieltä. Mutta mitä sitten, jos elämä kerran paranee muuttamalla??? Ja Miehen palkkakin nousee reilusti, työpaikka on valmiina.
Anteeksi pitkä purkautuminen :P
Kommentit (3)
on yleistä, hienoa, että tunnistat sen itsessäsi. Se on ensimmäinen askel parantumiseen. Tsemppiä! Olet maailman tärkein ihminen lapsillesi.
jos miehellä menossa työ alta Nokialla ja uusi parempi paikka jo löytynyt.
Sun masennuksesi on sivuseikka, vaikka tietenkin kurjaa, mutta ei sen perusteella jätetä tekemättä perheen toimeentulon kannalta välttämättömiä siirtoja.
Ja mihin sinä nyt olet pakenemassa ja mitä? Jätä äitisi sanomiset omaan arvoonsa.
että palaatte takasin? Toivon tietysti niin.